Witajcie w maju!

Maj to trochę już połowa sezonu, większość ciekawych wyścigów i serii MTB już się zaczęła lub za chwilę zacznie. Klasyki szosowe się skończyły i przyszła pora na wielkie toury. Tylko patrzeć, jak za chwilę będzie czerwiec, upały i wakacje, a potem już tylko coraz krótsze i chłodniejsze dni. Zatem trzeba korzystać z tego, co mamy na wyciągnięcie ręki tu i teraz, a jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy pojechać w wyścigu, to myślę, że nie warto się wahać. Jak to kiedyś zostało powiedziane: „życie jest za krótkie, by sobie odmawiać” – i tego motta warto się trzymać. Oczywiście, nie należy być lekkomyślnym i rzucać w przepaść nadchodzącą przyszłość, należy dalej pozostać rozsądnym. Jednakże myślę, że gdy pojawia się okazja startu w ciekawych zawodach, to należy z niej skorzystać. A pytania i wątpliwości w rodzaju: „czy sobie poradzę, czy mam odpowiedni sprzęt, czy nie jestem za cienki?" pozostawić daleko z tyłu. Zadajmy sobie pytanie – po co startuję? Aby wygrać – odpowie większość z Was, zwłaszcza ci, którzy wierzą w siebie, inni zaś będą liczyć na łut szczęścia. Spora część jednak startuje dla przygody, samego faktu współzawodnictwa i towarzyszących temu emocji. „Skutkiem ubocznym” wyścigu dla każdego rowerzysty, niezależnie od pobudek, jakie nim kierowały, jest niesamowita mieszanka endorfin doprawionych szczyptą serotoniny i dopaminy. Założę się, że każdy, pomimo zmęczenia i często skrajnego wyczerpania, czuje euforię i satysfakcję pomieszaną z bólem każdej części ciała wprawiającej rower w ruch.
Ale czyż to nie jest piękne? Przełamujemy własne słabości, blokady i obciążenia, korzystając z dobrodziejstw przyrody, świeżego powietrza i na ogół fantastycznych widoków. Reasumując, jeżeli możecie, to startujcie, nie bacząc na swoje ograniczenia fizyczne, psychiczne czy sprzętowe.

Zupełnie z innej beczki chciałbym poruszyć temat Waszej korespondencji do redakcji. Otrzymujemy od Was różne spostrzeżenia dotyczące tego, co dla Was publikujemy, w niektórych są same pozytywy, w innych propozycje zmian, a w jeszcze innych niepochlebne stwierdzenia (tych, na szczęście, jest najmniej). Proszę, pamiętajcie, że „bikeBoard” czytany jest w całej Polsce – od relatywnie płaskiego Pomorza aż po Tatry. Czytelników mamy wielu i każdy z nich ma swoje potrzeby i wizję tego, o czym chciałby poczytać. Niejednokrotnie miałem okazję czytać komentarze, że jest „zbyt specjalistycznie”, „zbyt płytko opisany temat”, „brak konkretnych przykładów”, „za dużo dietetyki”. O ile sprawy techniczno-testowe do końca roku mamy już zaplanowane, o tyle artykuły z zakresu poradnictwa, ekwipunku czy przygody możemy jeszcze dowolnie modyfikować. Dlatego chciałbym wyjść do Was z długopisem i czystą kartką, by zaproponować Wam udział w tworzeniu „bikeBoardu”. Sami wiecie najlepiej, czego potrzebujecie i czego Wam brakuje w sferze porad, ekwipunku czy wyjazdów rowerowych. Tym samym wierzę, że angażując się, pokażecie mi choć trochę, jakie są Wasze oczekiwania tematyczne – więcej żywienia, więcej treningu, więcej porad sprzętowych itd., chyba że macie konkretne tematy, które mielibyśmy poruszyć. Możecie je wszystkie wysyłać na skrzynkę redakcyjną – niestety, nie mogę zagwarantować, że wszystkie będą zamieszczone, ale postaramy się jak najbardziej dopasować do Waszych potrzeb.

A teraz zmykam na swój nowy gravel!

Redaktor naczelny


SPIS TREŚCI:

TEMAT
12 Geometria 2.0
70 Godziek Brothers live

ROWER
22 Fulle XC
38 Ghost Kato 3.9 AL
42 KTM X-Strada 20
46 Trek Madone SLR 9 Disc eTap
50 Merida Silex 200
60 Scott Ransom 920

PRZYGODA
78 Apu Wamani – górscy bogowie Andów
94 Pętla wokół jezior Karyntii
98 Ukraina, Mołdawia, Naddniestrze – poradziecka mozaika

SPORT
92 Szlifowanie kolarskich diamentów – Road Tour 2019

EKWIPUNEK
40 Suplest Road Carbon
45 Bontrager Line Elite 170 mm
54 SRAM Red eTap AXS
63 Specialized Butcher BLCK DMND 29” x 2.3 i Hillbilly BLCK DMND 29” x 2.6
64 Ultralekkie koła do maratonu
66 Sportowe buty MTB dla zaawansowanych
76 Rudy Project Protera i Rudy Project Defender
88 Nawadniaj się lub giń

PORADY
104 Osiem prostych sposobów na wyeliminowanie cukru
106 Akcja regeneracja
112 Okiem bikefittera – jak zacząć przygodę w pedałach zatrzaskowych
116 Energia startowaAktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920