bikeBoard 3/2015
W sprzedaży od 3 Marca
Spis treści
kup e-wydanie
AKTUALNOŚCI
Kross Racing Team
Prezentacja składu teamu Kross odbyła się w europejskim stylu. Wejście na wyższy poziom miało zapewnić nie tylko miejsce konferencji, która odbywała się na 21 piętrze wieżowca Skylight, wyrastającego ponad warszawskie Złote Tarasy, ale przede wszystkim wzmocnienia w składzie KRT. Wiadomością dnia było dołączenie do Teamu najbardziej utytułowanej Polskiej zawodniczki MTB, Mai Włoszczowskiej.
Maratończycy w sezonie 2014
Po bardzo optymistycznych statystykach zawodów enduro (bB #11-12/2014), gdzie linię mety przekroczono prawie 1000 razy, oraz po równie zaskakujących danych dotyczących triathlonu (bB #1-2/2015 - mamy w Polsce ponad 7000 triathlonistów!), przyszła kolej na analizę maratonów MTB. Przed wpuszczeniem dziesiątek tysięcy pojedynczych rekordów zawartych w ponad stu arkuszach kalkulacyjnych do naszej „maszynki” mieląco-podliczającej, niczym podczas wyścigów konnych, obstawialiśmy wyniki. Jednogłośnie stwierdziliśmy: maratończyków będzie mniej niż w 2013. No bo przecież oni odpłynęli wraz z falą triathlonowego boomu albo przesiedli się na fulle i udali na zawody enduro. Nasze subiektywne odczucia zostały szybko zweryfikowane przez obiektywne słupki wykresów. Excel nie kłamie.
Zmiany w rankingach UCI
Sezon 2015 rozpoczął się. Mamy już pierwszego zwycięzcę wyścigu World Tour - jest nim Australijczyk Dennis Rohan z BMC, triumfator Tour Down Under. Wraz z zajętymi miejscami zawodnicy otrzymują punkty, które są dla nich na wagę złota. - Liczba punktów w rankingu jest bardzo istotna w walce o kontrakty – zwierzył się w rozmowie z nami Przemysław Niemiec. Kibicom też łatwiej śledzić rywalizację z pomocą tabel.
Krótka historia Eliminatora
Jeszcze nie tak dawno temu XCO rozgrywane było na bardzo szybkich i łatwych technicznie trasach, które nie pozwalały podziwiać niezwykłych umiejętności czołowych zawodników.
ROWER
Cannondale F-Si Carbon 2
Podczas tegorocznych targów rowerowych BIKE EXPO w Kielcach, przechodząc obok Cannondale F-Si Carbon ze zdziwieniem dostrzegłem, że został on nagrodzony Złotym Medalem tej imprezy. [więcej]
Giant XTC Advanced 29er 1
Kolekcja Gianta jest jak rasowy kot. Abstrakcyjnie? Wcale nie. Po prostu Giant chodzi swoimi ścieżkami, nie zwracając uwagi na innych.
Modele XTC postawił na koła w rozmiarze 650b. Wśród nich są rowery na najbardziej zaawansowanych ramach w technologii Advanced SL i kompozycjach osprzętowych przeznaczonych dla wyczynowców. Jesteśmy przekorni i postanowiliśmy przetestować topową wersją na kołach 29”. [więcej]
Scott Spark 710
Ten rower sprawia, że zacieranie się granic między odmianami rowerowych zainteresowań staje się rzeczywistością.
Rama Sparka została stworzona w mieszanej technologii. Do przedniego węglowego trójkąta dołączono tylny ze stopu, a tym samym osiągnięto kompromis pomiędzy dobrą masą i rozsądną ceną. [więcej]
Specialized S-Works Tarmac Rafała Majki
Na zdjęciu obiekt muzealny..., mimo że jest to najnowszy model Tarmac. Z racji zasług będzie raczej wisiał na ścianie. Dokładnie na tym egzemplarzu Rafał Majka jechał przez Pola Elizejskie na ostatnim etapie zeszłorocznego Tour de France. To jedyny taki egzemplarz na świecie.
Prezentacja 13 rowerów szosowych
Kolarstwo szosowe w Polsce nabiera rozpędu. My widzimy dwa powody, dla których tak się dzieje. Fantastyczne wyniki, jakie uzyskali w 2014 r. Michał Kwiatkowski, Rafał Majka czy Przemysław Niemiec zagrzewają do boju kibiców. Drugim, kto wie czy nie ważniejszym z powodów, są obserwowane przez nas duże postępy w remontowaniu sieci istniejących dróg i przebudowie dróg bitych na bitumiczne, a nawet powstawanie specjalnych szlaków rowerowych, dzięki czemu jest więcej miejsca na bezpieczną jazdę po gładkich nawierzchniach. Idzie też czas dla amatorskich wyścigów szosowych. [więcej]
Pierwszym wrażeniem, jakie nasuwa się nawet po krótkiej przejażdżce, jest to, że jest niezwykle lekki. I chodzi mi o kilka aspektów. Po pierwsze jest jak na rower tego typu lekki. Jest lekki na podjazdach, zwłaszcza przy zablokowanym zawieszeniu, ale też przód roweru „wydaje się lekki”. W naszym żargonie oznacza to, że bardzo łatwo zainicjować skręt. Remedy jest tak wyrywny jak... stara dobra 26”! Dotarło to do nas dopiero po dłuższym czasie i rozlicznych dyskusjach podniesionym tonem. [więcej]
Canyon Spectral AL 7.0
Na przestrzeni kilku lat, które upłynęły od jego premiery, Spectral zdążył zebrać masę pochlebnych opinii. Kilka krótkich spotkań z tym modelem, jak choćby mój udział w zawodach enduro w Kluszkowcach, tylko wzmogło apetyt. [więcej]
Kellys Swag 50
W lipcu ubiegłego roku małe koła Swaga testowanego wówczas tłumaczyliśmy sobie tym, że wschodnie rynki Europy nie są gotowe na szybkie przyjęcie rozmiaru 650b. Kellys w porę opanował temat i już w grudniu do redakcji zawitał model na średnich kołach. [więcej]
W Europie rynek rowerów ze wspomaganiem elektrycznym rozwija się bardzo dynamicznie (ponad 1 mln sprzedanych modeli w zeszłym roku w samych Niemczech). Rynek reguluje się sam. Wcale nie dlatego, że my tak chcemy. Cenzurowanie informacji nie pomoże, bo jeśli rynek stwierdzi, że walory i cena są adekwatne do wywoływanej przyjemności, to zaspokoi swoje potrzeby.
Merida Reacto 400
Na fali sukcesu carbonowej maszyny Reacto, którą z powodzeniem ścigają się kolarze Teamu Lampre-Merida z Przemkiem Niemcem oraz byłym Mistrzem Świata Rui Costa na czele, Merida zaproponowała aluminiową wersję tego modelu. Według naszej wiedzy nie ma konkurencji. Powodem jest fakt, że ramy znanych nam modeli aero to konstrukcje z włókna węglowego. Ma to znaczący wpływ na rozbieżności cenowe i stanowi poważną zachętę dla kupującego Reacto 400. Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście jest wyjątkową okazją.
Specialized Fatboy SL
Miało być po kolei, ale nie mogę powstrzymać się, żeby nie powiedzieć najpierw, ile waży ten fat: 11,7. Mój 29 HT jest cięższy.
PRZYGODA
Kolumbia Brytyjska
Koleżanka powiedziała mi, że to się nazywa „mapa marzeń”. Na mojej było napisane: „Poczuć się jak nastoletni skibum z rowerem w Kanadzie”. No to bardzo proszę: oto jestem: spłukany, mieszkam w basementcie koło cuchnącego paliwem garażu, wylizuję foliowe opakowanie z ohydnym, rozgotowanym wodą z czajnika ryżem i czuję się spełniony, bo jakieś pół godziny temu zjechałem Boney elbows! [więcej]
Szwed w Ameryce
Był początek lat 80., kiedy wyścigi rowerowe w USA dotarły do masowego odbiorcy. Głównie za sprawą oskarowej produkcji „Breaking Away” oraz Igrzysk Olimpijskich zorganizowanych w 1984 r. w Los Angeles, podczas których Amerykańscy kolarze zdominowali klasyfikacje medalowe. W głowie Billa Cockrofta, pasjonata kolarstwa, narodził się pomysł, aby rozpocząć w Mammoth wyścigi rowerowe. [więcej]
Trailboard – Bartne
Będzie i pot, i radość, i przyroda. Na tej trasie, która swój początek ma w Bartnem, jest wszystko to, co uwielbiam. Zawsze wyczekiwane oderwanie od miasta i zanurzenie w piękne krajobrazy, które szczególnie na wiosnę kipią bujną zielenią. [więcej]
Puszcza Drawska
Przez ten największy kompleks leśny Pomorza Zachodniego swe wody błękitną wstęgą toczy Drawa - rzeka, której renoma w środowisku kajakarskim jest już ugruntowana. Właśnie spływając z jej nurtem turysta-wodniak najczęściej dotyka fenomenalnego piękna natury w Drawieńskim Parku Narodowym i jego okolicy, które ja zaprezentuję z nieco innej strony. Jak się okazuje, z perspektywy „górala” można tutaj zobaczyć i odkryć znacznie więcej!
PORADY
Paulina wyjaśnia
Baran jaki jest, każdy widzi. Dwa rogi, cztery łapy. A przynajmniej tak mi się dotychczas wydawało. Okazuje się jednak, że baran ma dwie łapy, a podczas jazdy na baranie można trzymać swoje ręce na jego łapach... Ale zacznijmy od początku.
Niemiec po włosku
Kontynuuję temat kolarskich typów. Dobrze jest rozpoznać swoje predyspozycje i wykorzystywać je na trasie jak najlepiej. Mam nadzieje, że po przeczytanie tego tekstu nikt nie przekona się, że najbliżej mu do specjalizacji vagabondo.
Tri Fit
Pozycja triathlonowa ma być: aerodynamiczna, efektywna pod kątem biomechaniki pedałowania oraz komfortowa. Biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania kolarza - triathlonisty, optymalna pozycja na rowerze jest wypadkową możliwości adaptacji i stanu czynnościowego narządu ruchu. Celem fittera jest znalezienie równowagi pomiędzy mocą generowaną przez mięśnie w cyklu pedałowania, a aerodynamiczną sylwetką.
ŻYWIENIE
Koktajl jabłkowo-selerowy
Brzmi abstrakcyjnie, smakuje wyśmienicie! Chciałoby się stwierdzić: „Seler da się lubić”. Koktajl jest wręcz idealny na szybkie śniadanie.
Izotoniki
Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważnym elementem diety sportowca. Nie każdy napój z półki sklepowej optymalnie uzupełnia płyny po intensywnym treningu. A na rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej napojów izotonicznych. Przy wyborze takiego produktu należy zwrócić uwagę na różnice w składzie chemicznym. W tym artykule przyjrzymy się faktom dotyczącym napojów izotonicznych.
„Spalone” kalorie - pulsometr
Okazuje się, że szacunkowe pomiary, jakich można dokonać za pomocą pulsometru, smartfona z GPS lub licznika rowerowego, odbiegają od rzeczywistości. Chciałabym, aby ten artykuł przeczytali moi klienci, którzy usilnie wmawiają mi, że przecież palą tyle energii, że jedzenie słodyczy powinno ujść im płazem.
TRENING
Powrót do formy z Bartkiem Janowskim
Jeden z najlepszych polskich maratończyków, który seryjnie wygrywał klasyfikacje generalne Bikemaratonu i MTB Marathonu nie może zaliczyć zeszłego sezonu do udanych. Forma dopisywała, ale prześladował go pech. Po bardzo udanej pierwszej części Sudety MTB Challenge, najpierw defekt tylnego koła, a później urwana klamka pogrzebały szanse na zwycięstwo. Ale to był dopiero początek. Bartek, lider grupy Romet, poradził nam, jak się pozbierać po kataklizmie.
Intensywność wysiłku
W dobie ciągłego postępu technologicznego pomiar intensywności wysiłku wydaje się być o wiele łatwiejszym zadaniem niż jeszcze kilkanaście lat temu. W kolarstwie coraz trudniej już znaleźć zawodników, którzy sprawdzają tętno za pomocą palców przyłożonych do tętnicy szyjnej, a intensywności oparta o pomiar prędkości/tempa również odchodzi powoli w zapomnienie. Obecnie to monitory pracy serca oraz mierniki mocy wiodą prym w urządzeniach do analizy naszego treningu.
Balansowanie równowagą – ćwiczenia
Kończąc cykl ćwiczeń centralnej stabilizacji, przygotowałam zestaw, który będzie sprawdzianem tego, czy sumiennie przyłożyłeś się do ćwiczeń core, prezentowanych przez ostatnie miesiące. Zestaw ten bazuje na poznanych już wcześniej ćwiczeniach, poddanych jednak małej modyfikacji. Poprzez niestabilne ułożenie ciała wymagane będzie od Ciebie ciągłe napięcie mięśni i kontrola balansu ciała w celu utrzymania równowagi.
EKWIPUNEK
Amortyzator Rock Shox RS1
Model RS1 nawiązuje nazwą do historycznie pierwszych widelców przeznaczonych do MTB. Limitowana edycja RS1 na ćwierćwiecze pojawienia się pierwowzoru podkreśla doniosłość i elitarny charakter tego głośnego widelca.
Ochraniacz ramy K-Edge Pro Road Braze-On Chain Catcher
W normalnych warunkach szosowych, przy dobrze wyregulowanej przedniej przerzutce, ryzyko spadnięcia łańcucha na ramę podczas zmiany z dużej na małą tarczę jest niskie. W kilku sytuacjach może się to jednak zdarzyć, pomimo dobrego ustawienia napędu: przy owalizowanych przednich tarczach, podczas ostrej jazdy po kostce lub na wertepach i w błocie podczas wyścigu cyklocrossowego. Kiedy już łańcuch spadnie, może się stać kilka rzeczy...
Vezuvio spodnie z membraną
Pełna nazwa tych spodni powinna brzmieć: „treningowe ciepłe spodnie kolarskie na szelkach, bez wkładki z membraną ZeroWind, idealne w komplecie z kurtką Freezer tego samego producenta”. W ten sposób, dodając kilka słów, mielibyśmy nazwę i opis w jednym. Pozostaje dodać kilka detali i ocenę po kilku tygodniach jazdy i w zasadzie mamy gotowy tekst.
Lampka Kross Glint
To topowy model wśród lampek Krossa. Przy pierwszym kontakcie uwagę zwraca niezły design i wysoka jakość wykonania. Obudowa lampki została wykonana z aluminium oraz twardego tworzywa ABS. Jest dobrze uszczelniona, dzięki czemu można bez żadnych skrupułów używać jej w deszczu, a także innych niesprzyjających jeździe warunkach atmosferycznych.
Pompka Bontrger TLR Flash Changer
To nie jest zwykła pompka, ale jej combo ze zbiornikiem ciśnieniowym, co w efekcie daje nam domowy kompresor, który zajmuje minimum miejsca i pozwala na skuteczne, szybkie i łatwe pompowanie.
Szafiarka - skarpety
Do niedawna były najmniej istotnym elementem garderoby rowerzysty. Mało kto przywiązywał do nich większą wagę i przejmował się ich wyglądem. Znów jednak okazuje się, że natura, a właściwie moda, nie znosi próżni i prędzej czy później musi ją zapełnić. Dlatego, gdy patrzę na to, co dzieje się na rynku, z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że rok 2015 będzie należał do kolorowych i wysokich skarpet. I bynajmniej nie piszę tu tylko i wyłącznie o enduro…
Bielizna Kross Base Two
Testowaliśmy bieliznę nie tylko podczas treningów kolarskich, ale również podczas biegania, gdzie zakres ruchów górnej części ciała jest znacznie większy niż na rowerze. Nawet przy intensywnym ruchu nie było mowy o otarciach czy zmniejszonym komforcie. Zastosowany materiał jest gruby w porównaniu do konkurencyjnych produktów, co ma zapewnić dobrą izolację termiczną.
Kask Bontrager Rally
Bryła kasku zachodzi głęboko na skronie i potylicę, co zwiększa ochronę skaczącego i jeżdżacego agresywnie użytkownika. Specjalna konstrukcja, dzięki której w strukturę wtopiony jest kompozytowy szkielet, pozwala na większą różnorodność kształtów otworów (20) i rozmiarów kasku (3). Kask inmoldowany jest dwoma skorupami, od góry i od dołu. Nie tylko usztywnia to strukturę, ale pełni istotną rolę przy uderzeniach wielokrotnych.
Opony Maxxis Ardent
Nazwy opon zależą od zastosowanego bieżnika. Ale znacznie ważniejsza jest konstrukcja, do której go zwulkanizowano: oplot, jego gramatura, ilość warstw czy materiał, z jakiego go wykonano. Dalecy jesteśmy od stwierdzenia, że charakterystyczne dla konkretnych modeli kształtowanie klocków i ich umieszczenia na obwodzie opony, stosowanie przedziwnych nacięć czy otworów w klockach, to czysty marketing, jednak uważamy, że te działania to już tylko cyzelowanie efektu. Są prawdy generalne.
Bluza Vezuvio Meryl Skinlife
Bluza o bardzo prostym designie, charakteryzująca się dobrze dobranym krojem. W rozmiarze M, dla osoby mającej 183 cm wzrostu, idealnie przylega do ciała, jest elastyczna i nie przemieszcza się w trakcie intensywnego ruchu. Profil golfu eliminuje potrzebę zakładania bufki, ponieważ w szyję jest cały czas ciepło.
Pianka Sailfish G-Range
To flagowy model pianki tej marki, który w ostatnich latach zdobył mnóstwo medali w cyklu Ironman czy w Pucharze Świata. Uzyskał też tytuł pianki roku w plebiscycie organizowanym przez magazyn „Triathlon”. Te wyróżnienia nie są przypadkowe.
Bądź widoczny – odzież odblaskowa
Kamizelki odblaskowe okazały się szczytem rowerowego obciachu. Pora jednak wrócić do tematu, bo choć krępowały rowerzystów nie tylko ze względu na niedopasowany do rowerowej pozycji krój, rozmiarówkę i brak oddychalności, to odblaskowe elementy mogą ratować życie. My zebraliśmy efektowne akcesoria rowerowe, które są perfekcyjnie dopasowane do potrzeb rowerzystów wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach cyklistyki. Wzbogacono je w elementy odblaskowe, dzięki którym kierowcy widzą nas lepiej.
Lampka Mactronic Noise 02 i Serfas USL-305
Noise 02 to nowa przednia lampa rowerowa polskiej firmy Mactronic. Atutami nowego modelu są nie tylko potężne światło 500 lm i długi czas pracy, ale również nowoczesne, atrakcyjne wzornictwo. Serfas USL-305 to kompaktowa lampa renomowanego amerykańskiego producenta, zapewniająca solidny strumień światła 305 lm. Jakość materiałów użytych do budowy obu produktów jest wysoka.
Opona Kenda Juggernaut Sport 26x4.0”
Rynek opon do fatbike’ów opanowany był do niedawna przez raptem kilka niszowych firm, wyceniających swoje niskoseryjne produkty bardzo wysoko (zwykle ponad 400 zł za 1 oponę!!!). Obecnie, wraz z popularyzacją fatbike’ów, wybór opon robi się coraz szerszy.
Endura MT500 wodoodporne spodnie
Na oko wyglądają jak enerdowski, ortalionowy dres z początku lat 90. Pozbawione są kieszeni, nawet rozporka nie mają. Elastyczna gumka i sznurek zaciskający w pasie ma wystarczyć.