
Lista artykułów w kategorii woj. zachodnio - pomorskie

Na szlaku Euro Velo 10. Modelowa ścieżka rowerowa powstanie na Pomorzu Zachodnim
Województwo Zachodniopomorskie dzięki projektowi „Rowerem przez Południowy Bałtyk" i środkom z unijnego programu Interreg zbuduje tzw. „świetlisty odcinek" w ramach szlaku EuroVelo 10.

Szczecin i okolice - przewodnik rowerowy
18 atrakcyjnych wycieczek po Szczecinie i (głównie) jego okolicach, całość uzupełniona krajoznawczymi ciekawostkami, poradami dotyczącymi techniki jazdy i obsługi roweru oraz mapkami obrazującymi trasy. To w telegraficznym skrócie zawartość przewodnika „Szczecin i okolice”, wydanego przez wydawnictwo Walkowska. Przewodnik przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają poznawać szlaki znajdujące się w okolicy Szczecina oraz dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, którzy dzięki tej publikacji mają okazję do odkrycia na nowo znanych już tras i ścieżek.

Pomorze Zachodnie i Środkowe: zagubiona autostrada
Popularnie nazywana jest berlinką i - jak się okazuje - dla potencjalnego eksploratora może stanowić element pobudzający apetyt... Ale bynajmniej nie o odtłuszczone paróweczki (berlinki) mi chodzi, lecz o arterię komunikacyjną, drogę z pogranicza jawy i snu. Śnił o niej przed wybuchem II wojny światowej Adolf Hitler i częściowo ten sen udało mu się urzeczywistnić. Jeżeli nadal nie chwytacie o co chodzi, to znaczy, że już w podstawówce jeździliście rowerem, zamiast uważać na lekcjach historii.

Bałtyckie wyspy: Korona Bałtyku
Od czterech lat razem z dwoma kolegami odwiedzamy na rowerach kolejne wyspy bałtyckie. Są egzotyczne jak nazwy jakie noszą i znakomicie nadają się do rowerowej turystyki, Skandynawia jest rajem rowerzystów ale nie tylko dlatego pobyt na wyspach jest tak relaksujący. Cisza spokój i pieknę wybrzeże a na dodatek całkiem magiczne poczucie oddalenia od codzienności jakie może być tylko udziałem osób przebywających na wyspie.

Wzdłuż Bałtyku - tekst czytelnika (6 dni na rowerze)
Są takie dni, jest taka pora roku, gdzie wszystko porzucamy i uciekamy w krainę marzeń, siną dal, jak kto nazwał tak nazwał, gdzie czeka nas coś cudownego, coś pięknego. Wakacje -to dobry moment aby się na chwile zapomnieć, albo i nawet zastanowić, nad tym po co to wszystko? Dlaczego podróżujemy i jakie to ma dla nas znaczenie? Kiedyś ludzie wyjeżdżali za chlebem, a teraz? Za sensem życia? Nie wiem…też wyjeżdżam, bo chcę zobaczyć uśmiech na swojej twarzy i taką rozpierającą radość, niczym słodki sok, wyciskanej mandarynki.

Pomorze Zachodnie: retrospekcja z pola walki
Większa część Pomorza Zachodniego stanowi prawdziwą enklawę spokoju. Częściej słychać tu szum lasu, aniżeli echa cywilizacji. Nie zawsze było jednak tak spokojnie. Pod koniec wojny rozegrała się na tych ziemiach zaciekła bitwa, po której pozostały liczne ślady i pamiątki w różnej postaci. Punktem oporu była w tym wypadku linia potężnych umocnień biegnących wzdłuż przedwojennych granic III Rzeszy. Jej pozostałości rozciągają się szerokim łukiem od Gorzowa Wielkopolskiego aż po brzeg Bałtyku w okolice Darłówka, zahaczając przy okazji o najbardziej atrakcyjne turystycznie zakątki Pojezierza Drawskiego. Chyba warto tu trochę powęszyć...

Szlakiem latarni morskich - tekst czytelnika (14 dni na rowerze)
Nasza kolejna rowerowa wyprawa przeszła wiele korekt trasy, nie mogliśmy również pojechać jako cała rodzina. Poznając kolejne latarnie morskie, udało się nam zobaczyć najpiękniejsze zakątki Polski i przeżyć wiele przygód. Potwierdziło się, że zwiedzanie kraju na rowerach może być bardzo ciekawe. Najwięcej problemów zafundowała nam kolej, uprzykrzając przejazd pociągami z ciężkimi rowerami. Pozostałe przygody hartowały nas, przed następnymi wyprawami.

Słupsk: przez krainę w kratę
Swojego czasu okolice Słupska kojarzone były przede wszystkim ze smutną rzeczywistością popegerowskich wiosek. Na tych terenach nakręcony został słynny dokument „Arizona” ukazujący marną egzystencję ludzi, którzy nagle zostali bez pracy i perspektyw na przyszłość... ale za to z tanim winem. Szczęśliwie rzeczywistość zmieniła się na lepsze. Obecnie ta część województwa pomorskiego coraz częściej przedstawiana jest jako niezwykle atrakcyjny turystycznie region. Jednym z takich miejsc jawiących się wizytówką regionu jest „Kraina w kratę” - unikalne walory architektoniczne i przestrzenne powodują, że warto tam popedałować.

Na poligonie, rejon Bornego-Sulinowa: śladami gąsienic
Mam coś ekstra! Niezwykłe miejsce - nie jakieś oklepane i opisywane setki razy, lecz takie, gdzie wciąż możemy poczuć się odkrywcami. Od śladów historii i tajemnic aż się tu jeży… włos na głowie. Niedawno w regionalnym „Głosie Pomorza” czytałem, że w rejonie tym Rosjanie trzymali rakiety z głowicami nuklearnymi - niegdyś silnie strzeżona baza stoi w głuchym lesie i można przyjechać, obejrzeć. Mało kto o tym słyszał, nawet na Pomorzu.

Tour de castles - tekst czytelnika (9 dni na rowerze)
Wyjeżdżamy o świcie pociągiem do Torunia. Zamek w Toruniu, a właściwie jego ruiny, już wcześniej zwiedzaliśmy, dlatego po rzuceniu nań okiem i małej czarnej u stóp Kopernika szybko wyruszamy w drogę. Na obrzeżach Torunia niespodzianka niebieski szlak był tylko na mapie. Na szczęście po chwili przypadkowo napotkany kolarz wyprowadził nas przez las do wsi Lubicz Górny.

Pojezierze Drawskie: kraina rzeźbiona lodem (1 dzień na rowerze)
Pojezierze Drawskie stanowi część składową większej krainy geograficznej - Pojezierza Pomorskiego. Kraina ta obfituje w większą ilość jezior niż serwuje najczęściej kojarzone z wodnym Eldorado Pojezierze Mazurskie. Ale to nie koniec atrakcji. Zajrzyjcie w okolice Drawska Pomorskiego na Pomorzy Zachodnim, by przekonać się, że to urzekający zakątek, gdzie nie zabraknie niczego, co niezbędne dla przeżycia extra wycieczki rowerowej: morenowe wzgórza skrywająca głębokie i piękne jeziora, hektary lasów i mnóstwo historycznych cukiereczków. Niektórym podoba się tu bardziej niż na Mazurach. W każdym razie warto poznać.

Wakacyjna wyprawa wzdłuż wybrzeża
Znów dopadła mnie nostalgia. Taka mieszanka wspomnień i pragnień. Strasznie natrętna. Jak odpędzona mucha, która zatacza pętelkę wokół głowy i siada z powrotem na czole. Kłopot w tym, że ja nawet nie próbuję z nią walczyć. Często przybiera bowiem postać kusząco uśmiechniętej, mocno opalonej i skąpo odzianej dziewczyny. Skąd mi się to wzięło? Kilka lat temu przejechaliśmy z przyjaciółmi na rowerach polskie wybrzeże. I teraz, kiedy bliskość wakacji sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć, wspomnienie tych kilku dni powraca jak bumerang. One są dla mnie synonimem upalnego lata. Wolności pachnącej słonym wiatrem i smażoną rybą. Dotyku gorącego piasku i chłodnej bałtyckiej wody. Smaku piwa, widoku bez końca, no i tych skąpych... dziewczyn. To była piękna wyprawa.