Nakładem Wydawnictwa CM ukazała się czwarta część przewodnika "Zapomniane miejsca Dolnego Śląska". Tom obejmuje część Niziny Śląskiej pomiędzy Oleśnicą a Głogowem, czyli prawy brzeg Odry.

Nie wszyscy wiemy, że ścieżki enduro Srebrna Góra należą do ogromnego kompleksu tras Strefa MTB Sudety, na który składa się aż 20 oznakowanych tras poprowadzonych głównie po szutrowych drogach bardzo ciekawego i tajemniczego obszaru. Imponująca jest łączna długość... werble... 497 km! To tylko trzy razy mniej niż suma długości autostrad w Polsce.

Wschodnie rubieże Kotliny Kłodzkiej: Góry Złote oraz Bialskie z Masywem Śnieżnika to sprawdzony, ale wciąż mile zaskakujący kierunek wypadów MTB. Powikłane ramiona gór i głęboko wcięte doliny nadają tym terenom charakter dzikości i ten niepowtarzalny klimat, dzięki któremu poczujemy się jak na prawdziwej wyprawie. Nasze doznania ubogacą niezwykle piękne krajobrazy i bujna przyroda, zdolne konkurować z najlepszymi polskimi miejscówkami górskimi.

Trzynastego czerwca urodziła mi się córka, a tydzień później w długi weekend (Boże Ciało) umówiony byłem na dawno planowany wypad w góry. Wszystko zaklepane, wynajęte pokoje... Ruszyłem bez przekonania, mając ważniejsze sprawy na głowie. Dziś, kiedy już okrzepłem z pierwszych ojcowskich wrażeń, przeglądając zdjęcia żałuję, że ten fantastyczny zakątek Polski znajduje się tak daleko. Chętnie wybrałbym się tam ponownie, bo zdałem sobie sprawę, że okolice Gór Suchych z każdą wyprawą stają się coraz bardziej ulubione. Powodów jest kilka.

Mamy kilka map Planu pt. „Sudety Środkowe”. Wszystkie są strasznie poprzecierane, poplamione. Kilka z nich nosi ślady biwakowania, a wszystkie opatrzone są tajemniczymi znakami, strzałkami i inskrypcjami. Szczególnie zniszczone są fragmenty obrazujące obszary Gór Suchych, Wałbrzyskich i skalnych grzbietów otaczających skały Adrspachu.

Zachodnie krańce Sudetów, uważane nie bez powodu za stolicę polskiego narciarstwa biegowego, w sezonie letnim stają się Mekką rowerzystów.

10 grudnia (sobota) 2011roku mamy zaszczyt zaprosić ponownie wszystkich miłośników wypraw na dwóch kółkach, na trzecią edycję Wrocławskich Spotkań Podróżników Rowerowych.

Pierwsza góra, którą dostrzegamy wyjeżdżając z Wrocławia w kierunku Sudetów, fascynuje ludzi nie od dziś. Wyrastająca z otaczającej równiny o ponad 500 metrów - przedstawia się niezwykle monumentalnie. W prehistorycznych czasach stanowiła doskonałą pożywkę dla wyobraźni okolicznych plemion, pełniąc rolę ośrodka kultu. Zresztą do dziś niczym magnes przyciąga wzrok każdego, kto przejeżdża w jej pobliżu. Cóż ma do zaoferowania?

Temat otwierający kwietniowy numer bikeBoardu to Polskie Parki Narodowe. Niewielkie skrawki kraju, starannie wybrane ze względu na niezwykły krajobraz, tętniący życiem świat zwierzęcy i często unikatowe siedliska roślinności. Skrawki Polski nieomal nieskażone ludzką ręką i podlegające ścisłej ochronie. Chodzi o to, aby zachować je w stanie nienaruszonym i dla nas, i dla przyszłych pokoleń.


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920