
Lista artykułów w kategorii Turystyka

Zamek Rogowiecki i Osówka
Okolice Głuszycy obfitują nie tylko w atrakcje historyczne i piękne panoramy Gór Sowich, ale również w jedne z najlepszych, polskich naturalnych ścieżek. Kto nie poznał ich na własnej skórze, musi szybko nadrobić zaległości.

Beskid Niski na rowerze
Przewodnik dla kolarzy chcących poznać Beskid Niski! Propozycja 20 najatrakcyjniejszych tras kolarskich, których uzupełnieniem są szczegółowe mapy oraz opisy i zdjęcia bieszczadzkich atrakcji i zabytków.

Rowerowy ogród na Atlantyku: Madera
Mimo że tegoroczna zima nie należała do najsroższych, na początku marca mieliśmy już dość chłodnych dni i chcieliśmy trochę wygrzać kości w cieplejszych krajach, a przy okazji spełnić kolejne rowerowe marzenie. Los się do nas uśmiechnął, szef klepnął urlop, znaleźliśmy atrakcyjne last minute i… siedzieliśmy w czarterowym odrzutowcu lecącym na rajską Maderę.

Hala Krupowa
Okolice Policy obfitują w ciekawe szlaki o zróżnicowanym charakterze. Każdy mountainbiker znajdzie tam coś ciekawego dla siebie.

Czeski Raj: Masaż zada, czyli cztery dni w siodełku
Zaledwie 18 km od polskiej granicy rozpościera się rozległa wyżyna zbudowana z piaskowców, gdzie natura popisała się rzeźbiarskim kunsztem. Na południowo-zachodnim krańcu Sudetów, a ściślej w trójkącie między miejscowościami Železný Brod - Mnichovo Hradiště – Jičín w Czechach urzeczywistnia się Eden.

Luboń zwany Bernatką
Luboń Wielki jest unikalny pod kilkoma względami. Przede wszystkim to najbardziej wybitna i jedyna posiadająca schronisko góra w Beskidzie Wyspowym.

Oscypki i grule: szosowe trasy w okolicach Zakopanego
„Buenos Aires, Senor Siarra”, ten głupi i brodaty jak stary dziad dowcip z Killera rodzi się za każdym razem kiedy do niego dzwonię. Naprawdę się pilnuję. Zanim nacisnę „połącz” wymyślam mądrzejsze zagajenie i... zawsze z niedowierzaniem słyszę to samo zdanie opuszczające moją tchawicę. Odruch.

Bereśnik
Gdybym miał wybrać miejsce w Polsce na mój ostatni rowerowy weekend w życiu, bez wahania pojechałbym w Beskid Sądecki. Nie tylko z powodu fantastycznych, technicznych ścieżek, zadbanych dróg leśnych, nie ze względu na widoki na Tatry i Pieniny, ani lasy najpiękniej wyglądające złocistą jesienią. Wybrałbym to miejsce, bo po prostu bardzo je lubię…

Wokół Jeziora Klimkówka
Zamiast jeździć utartymi szlakami warto czasem odwiedzić rejony mniej znane i niezbyt rozreklamowane, co nie znaczy nieciekawe. Takim miejscem jest na pewno Beskid Niski.

Od A do Bo: Lofoty
Położone u północnych wybrzeży Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym, Lofoty są jednymi z najpiękniejszych wysp świata. Jak się okazuje, strome, górzyste zakątki tego archipelagu stanowią maksymalne wyzwanie nawet dla najbardziej zatwardziałych fanów kolarstwa górskiego. Jednak pokusa przejechania nietkniętej dotychczas kołem roweru ścieżki w niektórych wypadkach jest silniejsza.

Das Entdecken des Unentdeckten - Austria
Obiecałem, że napiszę i oto jest. Ale nie dla kogoś tam - dla siebie. Dlaczego? Ponieważ pisanie o jeździe na rowerze pozwala na nowo przeżyć te same przygody, pogadać z tymi samymi ludźmi, złapać gumę, dachować czy wychylić kufelek piwa po całym dniu. Jest prawie takie jak oglądanie zdjęć, choć nie pobudza tak bardzo wyobraźni jak te małe symbole zwane literami stawiane obok siebie. A jeśli się te dwa media połączy?

Moab Story
No i nadszedł długo oczekiwany dzień wyjazdu do Moab ! Było trochę planowania, dogrywania terminów ale w końcu stanęło na tym, że jedzie ekipa w składzie: Georges (Kanada), Radek (Polska) oraz Ja czyli Nastar (również Polska). Zaklepaliśmy też domek w Lazy Lizard.

Zaklęte Roopkund: Hans Rey, Richie Schley i Joscha Forstreuter w Indiach
Roopkund (Jezioro Szkieletów) to glacjalne jezioro położone w Uttarakhand w Indiach. Znane jest ono ze względu na makabryczne odkrycie dokonane przez strażnika leśnego w 1942 r.

Kalejdoskop: Beskid Śląski i Żywiecki
Od blisko dekady w Beskidzie Śląskim i Żywieckim trwa wymiana drzewostanu. Oprócz metamorfozy krajobrazu, pociąga za sobą tak drastyczne zmiany dotychczas istniejącej sieci ścieżek i szlaków, że dla każdego, kto miał kilkuletni rozbrat z tym regionem Karpat, może on wydać się kompletnie nowym rejonem.

Sudeckie Syreny: Góry Suche, Zawory i Mieroszowskie Ściany
Mamy kilka map Planu pt. „Sudety Środkowe”. Wszystkie są strasznie poprzecierane, poplamione. Kilka z nich nosi ślady biwakowania, a wszystkie opatrzone są tajemniczymi znakami, strzałkami i inskrypcjami. Szczególnie zniszczone są fragmenty obrazujące obszary Gór Suchych, Wałbrzyskich i skalnych grzbietów otaczających skały Adrspachu.

Boskie Cerro: Argentyna, Patagonia
Jest wczesny marzec i cała północna hemisfera od Vancouver przez Warszawę po Moskwę oczekuje stopnienia śniegów i wyschnięcia szlaków. W tym samym czasie daleko, daleko na południu, w Argentynie nadchodzi babie lato, a boskie słońce wygrzewa setki kilometrów nieskazitelnych ścieżek.

Mistyczne objawienie: góry Harz
Dla Niemców żyjących pośród płaskich jak naleśnik równin północy są tym, czym dla spragnionego nomady jest żyzna oaza wśród piasków Sahary. Wyrastają nagłą, wysoką falą z monotonnych akwenów nizin, osią-gając w swym kulminacyjnym momencie 1142 m n.p.m. Wyposzczeni fani górskiej jazdy odnajdą tu nowe życie i złapią oddech!

V Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych
Zapraszamy do nadsyłania propozycji prezentacji z wypraw, które mogłyby zaistnieć przed publicznością 30 listopada we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty.

Wade Simmons i Richie Schley na kalifornijskich ścieżkach Laguna Beach
Kiedy jesteście kumplami od wielu lat, rozmowa telefoniczna nie musi być szczegółowa. Kontekst jest łatwy do odgadnięcia, zwłaszcza jeśli scenariusz odgrywany jest kolejny raz.

Bieszczady na rowerze
Nie ma chyba wśród turystów rowerowych, a szczególnie miłośników wycieczek po górach osoby, która by nie myślała o rowerowej eksploracji Bieszczadów. Zwiedzanie tego mitycznego zakątka polskich gór ułatwi przewodnik rowerowy, który właśnie ukazał się na rynku nakładem wydawnictwa „Compass”.

Na trasie zielonej siódemki
Rusza akcja promocyjna projektu „Zielona siódemka”, koordynowanego przez stowarzyszenie Zdrowy Rower. W najbliższy czwartek organizatorzy ruszają w trasę – w drodze do Trójmiasta będą promować zielony szlak, rozdawać mapy i broszury informacyjne. Zainteresowani przyłączeniem się – mile widziani!

Every ride has a story - Cortina
Nowa przygoda na rowerze to wspaniałe, nieznane szlaki, kręte ścieżki, nowo poznani ludzie. To przede wszystkim emocje, które towarzyszą wyprawie w nieznane...

Główny Szlak Podkarpacki - tekst czytelnika
Wyprawa w Główny Szlak Podkarpacki zaczął… jaki? Podkarpacki? A cóż to takiego? Rozumiem Beskidzki, nazywany też Karpackim, ale Podkarpacki? Przecież taki twór nie istnieje!

Żar tropików... czyli Szlak Jurajski w 2 dni - tekst czytelnika
Gdzieś w Polsce, każdego dnia pada stwierdzenie: – Że co? Ja nie dam rady? No to patrz! I się dzieje. Podobnie było, gdy padło pytanie czy da się pokonać trasę Kraków – Częstochowa na rowerze w dwa dni? Zdania były podzielone. Czy da się to zrobić bez przygotowania? – Nie ma opcji! – No to patrz!

Objazd szlaku MTB
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem informację prasową, że władze warszawskiej dzielnicy Wawer konsekwentnie realizując politykę popularyzacji kolarstwa na swoich terenach, zrobiły krok naprzód i wyznaczyły pierwszy w okolicach Warszawy szlak MTB, dedykowany dla rowerów górskich. Wiele już było dyskusji na temat czy jazdę na owerze z szerokimi oponami na Mazowszu można w ogóle nazywać MTB – tu nie będziemy rozstrzygać tych kwestii. I od razu zaprzeczę, że w warszawskim Wawrze wypiętrzyły się nagle góry porównywalne z Beskidami lub Bieszczadami. Ale jak się można przekonać, do przygotowania solidnej trasy terenowej nadają się także podwarszawskie pagórkowate tereny.

Ryga i okolice na rowerze – tekst czytelnika
Stolica Łotwy Ryga i pobliski kurort Jūrmala okazały się wspaniałymi miejscami na kilkudniowy pobyt. Z grupą przyjaciółmi spędzamy tam „długi” kwietniowo – majowy weekend.

Na jednym kółku: z 3000 m n.p.m. w dół na monocyklu
26-letni student politechniki, znany niemal na całym świecie dzięki telewizyjnym reportażom, zjechał na swoim jednokołowym rowerze z położonego we włoskich Dolomitach szczytu Cima Ombretta. Wysokość - bagatela - 3000 metrów!

Okolice Wolsztyna: Majówka pod parą
W te nieznane dla naszego duetu strony zwabiły nas... czarne ślicznotki. Ale jeśli wyobrażacie sobie, że wygnało nas do egzotycznej Afryki, to nie mogliście się bardziej pomylić. Co powiecie, żeby zagubić się w Polsce powiatowej, gminnej i prowincjonalnej, w Pyrlandii, na wielkopolskiej równinie? Bardziej banalnie zabrzmieć chyba nie mogło. Też byśmy tu nigdy nie trafili, gdyby nie... ów (uff jak gorąco) - czarnulki.

Wawerskie Leśne Szlaki Rowerowe
Szlaki rowerowe zielonego Wawra to rekreacyjne trasy prowadzące przez przepiękne lasy sosnowe i mieszane. To unikalne miejsce - znakomite na rodzinny relaks albo sportową zaprawę – znajduje się w bliskim sąsiedztwie Centrum Warszawy. Wystarczy 20 minut podróży kolejką albo autobusem ze Śródmieścia, aby znaleźć się w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Wielki wycisk: małe Pieniny
Stanowią swoisty kanon wśród polskich landszaftów górskich, wyróżniając się rzeźbą terenu. W odróżnieniu od większości beskidzkich masywów nie są tak lesiste, dlatego widok na strzeliste turnie Tatr, bielące się wiosną niczym alpejskie kolosy, jest stąd najwspanialszy. Zanim wyruszysz, zastanów się tylko, czy brać aparat. Abyś potem nie musiał zadawać sobie pytania - jeździć czy focić?
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35