Lista artykułów w kategorii Polska

Tarnów - Brzanka - Tarnów - tekst czytelnika (weekend na rowerze)
Charakterystyka treasy: Trasa urozmaicona jazda po wszystkich mozliwych gruntach (asfalt, lesne scieżki, szuter, kamienie). W sam raz na weekendowy wypad. 3 dluzsze podjazdy (asfalt, kamorki i sam wyjazd na brzanke utwardzona ziemia troche blotka (w zaleznosci od pogody), lisci i kamorków). W sam raz dla sredniozaawansowanych.

Pabianice i okolice (do Ldzania) - tekst czytelnika (1 dzień na rowerze)
W drogę: trasę możemy rozpocząć przy szpitalu miejskim, podążamy na południe za czerwonym szlakiem, drogą asfaltową dojeżdżamy do Hermanowa, potem żwirową jedziemy pod lasem, czerwony szlak opuszczamy w miejscu w którym wchodzi w las, my jedziemy dalej prosto, pod lasem, za wsią Pawlikowice droga ponownie zmienia się w asfaltową, na najbliższym skrzyżowaniu skrecamy w prawo, do wsi Róża, teraz dość długi kawałek przez wieś, uwaga na szybko jeżdzące samochody!, droga kończy się rozwidleniem, my jedziemy na wprost, do lasu, troche piachu i kamieni ale dla chcącego nic trudnego :)

Bieszczady: gdy miś Cię minie na połoninie (1 dzień na rowerze)
Chociaż czas w miejscu nie stoi, legenda, mit Bieszczadów nadal trawa. Magiczne góry wolności. Dziwaczny cypel, nasz krajowy "koniec świata". Dziś to już nie te same góry co w latach sześćdziesiątych kiedy rodziła się ich sława. Niby bardziej cywilizowane, ujarzmione i oswojone, lecz kogo nie zapytać odpowie że wciąż na swój sposób magiczne. Dla turysty - rowerzysty miejsce wymarzone. Na żmudnym wykręcaniu po stromej serpentynie serducho mało człowiekowi nie wybuchnie. Ale ten trud się opłaci - dla jednej choćby bieszczadzkiej panoramy warto. Legenda wciąż żywa.

Park Narodowy Ujście Warty: wiośnie na spotkanie
Ujście Warty, a dokładniej obszar pomiędzy Kostrzynem, Słońskiem, Witnicą a Świerkocinem (czy nawet dalej na wschód pod Gorzów Wlkp.) to mozaika unikalnych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które tworzą jedną z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Polsce. Właśnie z bogatą awifauną najczęściej kojarzymy to miejsce.

Beskid Mały: mały daje radę!
Jeśli chwalisz się przed kumplami, że właśnie zaliczyłeś megatrasę w Beskidzie Małym, nie licz na wyrazy uznania z ich strony. „Mały” w nazwie tych gór nie brzmi zbyt prestiżowo. Poza tym te góry są niższe nawet niż Beskid Niski! Nie ma się jednak co przejmować w tym wypadku liczbami. Jeśli znajomi choć trochę znają się na rzeczy... zaczną wypytywać: gdzie dokładnie byłeś, jaki zjazd zaliczyłeś, którą ścieżką śmigałeś?! Istotnie, mimo niewielkiego areału, jakim może się poszczycić ten kawałek naszych Karpat, jak i dość skromnymi wysokościami ponad poziom morza tutejszych górek, znajdziecie tu moc a trakcji.

Ostatnie dni na zgłaszanie projektów do Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!
Do wtorku 31 stycznia 2012 r. do godz. 24.00 można zgłaszać projekty wypraw do Memoriału im. Piotra Morawskiego Miej odwagę! Z wszystkich zgłoszonych prac zostanie wyłoniony jeden zwycięski projekt oraz 5 wyróżnionych w ramach Alpinus Testing Team.

Miejsce...: Malinowska Skała (1 dzień na rowerze)
Z malinami nie ma chyba za wiele wspólnego. W każdym razie nie szukajcie ich tam w środku zimy, jedźcie tam na rowerze!

Wyprawa Grunwald 2010 - tekst czytelnika (22 dni na rowerze)
Z dworca głównego z Bydgoszczy wyjeżdżam do Kołobrzegu pociągiem o g. 12.38. Na miejscu jestem o g. 16.45. Na szczęście jest przedział do przewozu rowerów. Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W Kołobrzegu leczy się głównie choroby górnych dróg oddechowych, krążenia i choroby stawów. To jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, które istniało już w VIII wieku, gdzie funkcjonował gród obronny słynny na całe Pomorze (pierwotna lokalizacja na terenie dzisiejszej wsi Budzistowo).

Roztocze: od Kraśnika po Lwów
Między Kraśnikiem a Lwowem, na przestrzeni niemal 180 km, rozciąga się falujące malowniczymi wzgórzami Roztocze. To kraina o wielu obliczach, trudna jednak do zgłębienia, bo pełna sekretnych i trudno dostępnych zakątków. Szczególnie polecam tym, którzy poszukują tego, co nieodkryte.

Bory Tucholskie: terapia lasem i wodą
To prawdziwy ocean zieleni - bezbrzeżny Pacyfik drzew, który poraża zarówno skalą, jak i głębią. Gdy tylko przekroczysz wrota lasu odczujesz, że to prawdziwa świątynia przyrody - raj dla zmęczonych tempem życia i szukających ukojenia. Wystarczy jeden głębszy mach i już odpływasz oszołomiony czystością powietrza nasyconego zapachem żywicy. A gdy już odzyskasz świadomość, zakosztuj kąpieli w jednym z licznych śródleśnych jezior. Przekonasz się, że są jeszcze naturalne zbiorniki, w których woda jest czystsza niż kryształ.

Miejsce ... Beskid Wyspowy - Stumorgowa (1 dzień na rowerze)
Jakie miejsce nadaje sie do tego,by kandydaci na przewodników beskidzkich mogli wykazać się znajomością wielkiej ilości szczytów, grzbietów, dolin, kotlin i z rzadka pomiędzy nimi prześwitujących wiosek? Powinno leżeć wysoko i musi roztaczać się z niego niezwykle rozległy widok. Dobrze, żeby nie było oblegane przez turystów, bo to nie sprzeja skupieniu na egzaminie.

Miejsce ... Beskid Wyspowy - Stumorgowa (1 dzień na rowerze)
Jakie miejsce nadaje sie do tego,by kandydaci na przewodników beskidzkich mogli wykazać się znajomością wielkiej ilości szczytów, grzbietów, dolin, kotlin i z rzadka pomiędzy nimi prześwitujących wiosek? Powinno leżeć wysoko i musi roztaczać się z niego niezwykle rozległy widok. Dobrze, żeby nie było oblegane przez turystów, bo to nie sprzeja skupieniu na egzaminie.

Toruń i okolice: na gotyckim szlaku
Wyjątkowe zagęszczenie historycznych atrakcji i specyficzny klimat przyciągnęły nas właśnie tu - do dawnego krzyżackiego grodu. Toruń bez wątpienia należy do najpiękniejszych polskich miast.

Ferie 2010: mroźna wyprawa - tekst czytelnika (12 dni na rowerze)
Jest wreszcie ferie:). Wyjechałem o 9 z Piły. Pogoda z rana jak to z rana jeszcze jest leciutka mgła, ale powoli zanika. Na zegarze w centrum temp. wynosiła -7 st Celsjusza. Podczas dojazdu do obozu wstąpiłem do sklepu żeby kupić prowiant. Kupiłem zapałki, zupkę, batony i napoje:). Sprzedawca dziwił się że w taką pogodę chce mi się jeździć na rowerze:). Powiedział że podziwia takich sportowców:) no i zapałki dał mi gratis:).

Kotlina Biebrzańska: na podbój twierdzy Osowiec
Po Biebrzańskim Parku Narodowym najlepiej poruszać się w niespiesznym tempie rowerowej przejażdżki. Aby nie umknęło nic, co wartościowe i dla pełnej synchronizacji proponuję tempo wręcz leniwe, zbliżone do nurtu rzeki Biebrzy, do spokojnego rytmu Podlasia. Oprócz ogromnego bogactwa przyrody przyjrzymy się także tajemnicom nigdy nie zdobytej Twierdzy Osowiec.

Podlasie: wczasy pod gruszą
Inny świat. Polski dziki Wschód. Przez lata region powszechnie uważany za zapóźniony i nieatrakcyjny. Zaowocowało to tym, że większość młodych ludzi uciekło stamtąd do wielkich miast. Dziś na ławeczkach przed drewnianymi chałupami przesiaduje jedynie starszyzna plemienna. Aż korci, żeby przystanąć i porozmawiać. Proszę bardzo. Tu naród gościnny i dla przybysza zawsze znajdzie czas. Nikomu donikąd nie spieszno, czas zwalnia, a czasownika „pędzić” używa się jedynie w odniesieniu do procesu wytwarzania słynnego tu trunku (najczęściej wytwarzanego domorosłymi sposobami na strychu).

Podlasie: wczasy pod gruszą
Inny świat. Polski dziki Wschód. Przez lata region powszechnie uważany za zapóźniony i nieatrakcyjny. Zaowocowało to tym, że większość młodych ludzi uciekło stamtąd do wielkich miast. Dziś na ławeczkach przed drewnianymi chałupami przesiaduje jedynie starszyzna plemienna.

Miejsce...: masyw Ślęży (1 dzień na rowerze)
Pierwsza góra, którą dostrzegamy wyjeżdżając z Wrocławia w kierunku Sudetów, fascynuje ludzi nie od dziś. Wyrastająca z otaczającej równiny o ponad 500 metrów - przedstawia się niezwykle monumentalnie. W prehistorycznych czasach stanowiła doskonałą pożywkę dla wyobraźni okolicznych plemion, pełniąc rolę ośrodka kultu. Zresztą do dziś niczym magnes przyciąga wzrok każdego, kto przejeżdża w jej pobliżu. Cóż ma do zaoferowania?

Podlasie: wczasy pod gruszą
Inny świat. Polski dziki Wschód. Przez lata region powszechnie uważany za zapóźniony i nieatrakcyjny. Zaowocowało to tym, że większość młodych ludzi uciekło stamtąd do wielkich miast. Dziś na ławeczkach przed drewnianymi chałupami przesiaduje jedynie starszyzna plemienna.

Bieszczady: wilcze echa
Po raz pierwszy zetknąłem się z nimi jakieś czternaście lat temu. Położone na krańcach Polski, owiane mrocznymi mitami i legendami, przyciągały jak magnes, rozpalały wyobraźnię… Otaczał i chyba w pewnym stopniu nadal otacza je nimb tajemniczości. Choć najdziksze polskie góry przestały być już całkiem dzikie, nadal mają w sobie to coś, co odróżnia je od innych zakątków w kraju. Dlatego zawsze warto tu przyjechać.

Okolice Lublina: nad Bystrzycą do Zawieprzyc
Pragnąc zaprezentować najbardziej aktualne trasy przygotowane dla rowerzystów przez wydawnictwo Pascal odwiedziliśmy Lublin i okolice tego pięknego miasta. Na przykładzie dwóch tras - jednej zamieszczonej w papierowym wydaniu bB oraz drugiej w internecie prezentujemy najcenniejsze krajobrazowo i historycznie zakątki tej części Polski.

Pętla Beskidzka a.d. 2009: kwartet trójek
Nigdy nie czułem się szosowcem. Moje rowerowanie od samych początków ewoluowało od polnych dróg przez leśne dukty i ścieżki, aż w końcu po najcięższe znane mi szlaki Beskidów. Z każdej przejażdżki, począwszy od czasów „pelikana” wracałem z oczami pełnymi kurzu, rękami „usmarowanymi” od rozciągniętego łańcucha notorycznie spadającego na dziurach, ale z płucami pełnymi czystego powietrza, żołądkiem uraczonym dzikimi ostrężynami i nowymi krajobrazami w pamięci.

Sudety Środkowe i Wschodnie: borówkożercy
Sudety – to bez wątpienia najciekawsze pod względem krajoznawczym i turystycznym góry w Polsce.

Trójmiasto: w sopockim plenerze, pieszo lub na rowerze
W numerze bikeBoard 8/2009 zamieściliśmy propozycję wycieczki po zakamarkach Sopotu. Jednak nie wyczerpaliśmy oczywiście tematu. Poniżej zamieszczamy zatem opis innej trasy, która ogarnia swym zasięgiem większy obszar Trójmiasta.

Okolice Poznania: witaj bracie w rezerwacie
Miasto, które zaczyna i zarazem kończy kolejną przygodę z Pascalem bardziej kojarzy mi się ze szczypiorniakiem aniżeli z rowerem. Czy wiecie, że określenie "szczypiorniści" pochodzi od nazwy dzielnicy Kalisza? Dla czego? Ja Wam nie powiem. Musicie sami przyjechać i wyjaśnić sprawę na miejscu :). To zresztą nie jedyna ciekawostka regionu i zapewniam, że warto poznać to, jakby nie było, jedno z najstarszych polskich miast. Tereny dookoła miasto to idealny grunt dla rekreacyjnego pedałowania.

Pomorze Zachodnie: retrospekcja z pola walki
Większa część Pomorza Zachodniego stanowi prawdziwą enklawę spokoju. Częściej słychać tu szum lasu, aniżeli echa cywilizacji. Nie zawsze było jednak tak spokojnie. Pod koniec wojny rozegrała się na tych ziemiach zaciekła bitwa, po której pozostały liczne ślady i pamiątki w różnej postaci. Punktem oporu była w tym wypadku linia potężnych umocnień biegnących wzdłuż przedwojennych granic III Rzeszy. Jej pozostałości rozciągają się szerokim łukiem od Gorzowa Wielkopolskiego aż po brzeg Bałtyku w okolice Darłówka, zahaczając przy okazji o najbardziej atrakcyjne turystycznie zakątki Pojezierza Drawskiego. Chyba warto tu trochę powęszyć...

Mazowsze: nadbużańskie klimaty
Nadeszła idealna pora dla rowerowych eskapad. I nie jest wcale powiedziane, że aby było atrakcyjnie, należy jechać Bóg wie gdzie. A może właśnie nad Bug? Co powiecie na wycieczkę wzdłuż jednej z najpiękniejszych rzek w Europie?

Okolice Łodzi: dla niedzielnego turysty i dla maratończyka
W kwietniowej turystyce z Pascalem przełamujemy stereotypy, udowadniamy, że w centralnej Polsce są miejsca, których nie powstydzi się nawet prawdziwy maratończyk, ani żaden inny pasjonat jazdy terenowej. Lądujemy w Parku krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.

Puszcza Białowieska: tętno pierwotnej puszczy
W marcowym odcinku przygody z Pascalem zawędrujemy w miejsce, którego reklamować nie trzeba. Zacienione ścieżki i szutrowe drogi Puszczy Białowieskiej to idealne miejsce na relaks i odrobinę rowerowej aktywności. Kto wie, może spotkamy samego króla puszczy.

Bieszczady: słowackie tropy Warhola (1 dzień na rowerze)
Kto raz zawędruje w ten skrawek kraju bankowo będzie wracał. Bieszczady nie raz gościły na łamach bikeBoardu, każdego roku choć raz o nich piszemy. Miejsc do pokazania naprawdę wiele, więc dublowanie nam nie grozi. Tym razem w przygodzie z Pascalem wybraliśmy dwie trasy o zupełnie odmiennym obliczu.
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35