Połączenie aktywności fizycznej, zwiedzania, poznawania walorów Polski i odkrywania piękna kraju – to wszystko znajdziemy na szlakach rowerowych. W każdym regionie znajdują się warte uwagi odcinki, które można pokonać rowerem – niezależnie od tego, czy jest się profesjonalistą, amatorem, czy podróżuje się samotnie, z przyjaciółmi lub rodziną.

Prezentujemy 8 tras rowerowych o różnym stopniu trudności z całej Polski. Warto wybrać się na wyprawę po kraju w tym sezonie.


Więcej inspirujących wakacyjnych miejscówek na rower znajdziecie w bikeBoard 5/2017 oraz bikeBoard 6/2017 (gdzie kupić)


Opracowane szlaki turystyczne są podzielone ze względu na poziom trudności – od bardzo łatwych do bardzo trudnych odcinków. Dzięki temu każdy, zarówno początkujący miłośnik dwóch kółek, jak i profesjonalny kolaż, znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo na rowerowych turystów czekają atrakcje i zabytki, z których słyną dane regiony.


Spotkanie z żubrem
Odległość: 22 km
Czas: 1 dzień
Stopień trudności: bardzo łatwySzlak rowerowy znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym, który zaskakuje licznymi okazami fauny i flory – znajduje się tam aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Rowerową wyprawę warto rozpocząć w Narewce, gdzie jeszcze przed podróżą możemy zwiedzić cerkiew św. Mikołaja. Kolejny przystanek to Kosy Most, gdzie z platformy widokowej można podziwiać żubry. Finałem podróży jest Stare Masiewo – wieś otoczona pierwotną białowieską przyrodą. Idealne miejsce na odpoczynek od codzienności!


Pustynnym szlakiem
Odległość: 26 km
Czas: 1 dzień
Stopień trudności: łatwySzlak o długości ponad 26 km prowadzi przez jedyną w Polsce Pustynię Błędowską, gdzie można doświadczyć… fatamorgany. Poza pustynią na rowerzystów czekają też inne atrakcje. Po starcie z miejscowości Chechło, już na pierwszym postoju w Rodakach i Ryczówku znajduje się drewniany kościół pw. św. Marka z XVI/XVII wieku, a przy Księżej Górze skała zwana lokalnie „Paluszek”, ponieważ przypomina dłoń z … odpowiedź na szlaku! Na mecie w Kluczy znajduje się Czubatka, czyli punkt widokowy na całą Pustynię Błędowską.


Na mazowieckim szlaku
Odległość: 83 km
Czas: 1–2 dni
Stopień trudności: średni
W południowo-wschodniej części stolicy zaczyna się trasa idealna na weekendowe wycieczki rowerowe. Podróż mazowieckim szlakiem rozpoczyna się w Wawrze i również tam się kończy. Na trasie o długości 83 km warto zatrzymać się w: Otwocku i poznać tajemniczą historię „czarnej dziury”, Karczewie i znaleźć kapliczkę ufundowaną przez rowerzystów oraz w Czersku, gdzie można zwiedzić zamek i zobaczyć turniej rycerski. Dodatkowo, wracając do Warszawy, swoją rowerową wyprawę można urozmaicić zwiedzaniem parku zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie oraz ogrodu botanicznego w Powsinie.


Rowerem po Dolinie Bugu
Odległość: 90 km
Czas: 1–2 dni
Stopień trudności: średniSzlak turystyczny Green Velo to prawdziwa rowerowa perełka – szlak o długości ponad 2 tys. km przechodzi przez 5 województw tj. lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. My proponujemy jednak fragment tej trasy między miejscowościami Mielniki i Jabłeczna. Na rowerzystów już na samym starcie czekają liczne atrakcje: synagoga, cerkiew Narodzenia Bogurodzicy czy kościół Przemienienia Pańskiego. Następnie, po przepłynięciu promem rzeki Bug (prom kursuje jedynie w nieparzyste dni miesiąca), warto zatrzymać się w Janowie Podlaskim, gdzie mieści się najpopularniejsza stadnina koni. Tutaj można zrobić sobie przerwę i skorzystać z atrakcji stadniny.


Kraina 100 jezior
Odległość: 99 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: średniWielkopolski szlak rowerowy o długości prawie 100 km to połączenie jezior i zabytków turystycznych. Podróż warto rozpocząć z samym sercu województwa, czyli Poznaniu – najlepiej obok jeziora Malta. To jednak dopiero początek wodnych atrakcji. Na trasie turyści mogą podziwiać zbiorniki wodne: jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie oraz 52 inne jeziora znajdujące się na tym odcinku. Miłośnicy zwiedzania znajdą w Szamotułach unikatowe zabytki – Zamek Górków oraz pierwszą w Wielkopolsce drukarnię. Warto zatrzymać się w Sierakowie, gdzie znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy, a zaraz obok najstarsza stadnina koni gorącokrwistych w Polsce.


Nadmorski szlak
Odległość: 170 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: średniSzlak rowerowy od Helu do Ustki to podróż śladami polskich latarni morskich. Już w Helu znajduje się pierwsza latarnia, kilka kilometrów dalej kolejna – w Jastarni (warto zboczyć z trasy i zobaczyć helskie fokarium lub najdalej wysunięty na północ punkt Polski w Jastrzębiej Górze). Następne latarnie znajdują się w Sasinie (latarnia na wydmie) oraz Ustce, gdzie podobno ukazuje się duch. Wartymi uwagi są również atrakcje w Świnoujściu – największa latarnia nad Bałtykiem, muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego oraz Woliński Park Narodowy.


Z niemieckim akcentem
Odległość: 339 km
Czas: 5 dni
Stopień trudności: średniSzlak o długości około 339 km łączący dwa kraje – Polskę i Niemcy. Kilkudniowa podróż swój start ma w Szczecinie, a pierwszy ważny punkt na odpoczynek we Frankfurcie nad Odrą (na trasie czeka też na rowerzystów duży podjazd o wysokości 110 m). Jednak atrakcje tego miasta, jezioro Helenesee, kościół Mariacki i muzeum Kleista, są warte rowerowego wysiłku. Trasę warto urozmaicić przeprawami w Gubinie (Baszt Bramy Ostrowskiej) oraz Parku Mużakowskim.


Śladami cerkwi
Odległość: 83 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: bardzo trudnySzlak w Beskidzie Niskim to prawdziwe rowerowe wyzwanie, ponieważ trasa prowadzi przez tereny górzyste – nawet 600-metrowe wzniesienia. Podkarpackie tereny to również kraina dawniej zamieszkiwana przez Łemków, gdzie zwiedzić można liczne zabytkowe cerkwie: greckokatolicką pw. św. św. Kosmy i Damiana, cerkiew św. Paraskewy, cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Cała trasa rozpoczyna się w Gorlicach – mieście, w którym zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa, a kończy w magicznej Dukli, której walory opisywał Andrzej Stasiuk.


Dokładną mapę szlaków rowerowych oraz wszystkie dodatkowe informacje niezbędne przed podróżą można znaleźć na blogu HRS.


Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-rowerze.html

Dodano: 2017-06-13

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920