Na obszarze Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajdziecie to, co najbardziej charakterystyczne w tutejszym krajobrazie - mocno pofałdowane podłoże oraz głębokie jeziora, sterty głazów narzutowych, kemy, ozy i drumliny... ciszę i spokój. Najlepiej na to wszystko spojrzeć gdzieś z góry, a tych uwierzcie tutaj nie brakuje. Wyżerkę znajdą tutaj zarówno zapaleni MTBikerzy jak i kolarze preferujący czarne i twarde podłoże. Wycieczka w opisany tu rejon Suwalszczyzny chyba najpełniej opowie Wam o charakterze całej krainy.
Opis wycieczki po Suwalskim Parku Krajobrazowym zamieściliśmy również w papierowym wydaniu bikeBoard bikeBoard 10/2008 (gdzie kupić). Poniżej natomiast zamieszczamy propozycję kolejnej wycieczki dobrze uzupełniającej suwalski repertuar tras rowerowych.
Eskapada jest średnio trudna - większość trasy prowadzi lokalnymi drogami asfaltowymi, ale należy się liczyć z kilkoma uciążliwymi podjazdami (to jednak teren polodowcowy...). Dla szosowców kłopotliwy może być odcinek szutrowy pomiędzy Smolnikami i Mierkiniami, prowadzący niebieskim szlakiem. Drugi odcinek gruntowy, brzegiem Hańczy, można ominąć przez Jeleniewo. Początkowy odcinek trasy, pomiędzy Suwałkami a Jeleniewem, bywa dość ruchliwy. Trudy podróży wynagrodzą nam wspaniałe plenery Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w których m.in. kręcono zdjęcia do Pana Tadeusza.
Trasa: Suwałki - Prudziszki - (Leszczewo) - Jeleniewo - Gulbieniszki - Sidory - Kleszczówek - Smolniki - Dzierwany - Stara Hańcza - Przełomka - Hańcza - Bachanowo - Turtul - Podwysokie Jeleniewskie - Okrągłe - Potasznia - Krzywólka - Suwałki
Długość wersji podstawowej: 58 km
Długość wersji najdłuższej: 81 km
Suwałki PKP (0 km). Wycieczka zaczyna się przy dworcu kolejowym w Suwałkach. Mając za plecami stację, należy skręcić w lewo (na zachód). Po ok. 300 m skręcamy w prawo skos, w ul. Grabową. Za Modrzewiową na jezdni pojawia się kontrapas rowerowy, którym docieramy do głównej ul. Podhorskiego - tu należy skręcić w prawo. Mijamy tereny dawnej jednostki wojskowej, kawałek dalej szosa, pokonując rondo, zakręci ostrym łukiem w prawo - my na rondzie skręcamy w lewo, albo tuż za nim również w lewo, za drogą rowerową. Na kolejnym rondzie (100 m dalej) skręcimy w prawo, w ul. Reja i jednocześnie na szosę nr 655, prowadzącą do Rutki Tartak przez Jeleniewo. (3,2 km) Pedałując w kierunku Jeleniewa, mijamy ostatnie skrzyżowanie w Suwałkach, za którym rozpoczyna się trakt rowerowy, prowadzący do cmentarza komunalnego i zaraz za nim do cmentarza żołnierzy radzieckich (po prawej stronie). Jadąc dalej, w lesie po obu stronach drogi znajdziemy drogowskazy do zbiorowych mogił żołnierzy AK, zamordowanych przez hitlerowców w czasie okupacji. Jeszcze 5 km, niebezpieczny zakręt w lewo i tuż za nim miejscowość Prudziszki. (8 km) Pędzimy dalej prosto szosą wojewódzką.
Kto ma już dosyć ruchu na szosie, albo chciałby zajrzeć na górę Jesionową, powinien, wjeżdżając do Prudziszek, skręcić w prawo, w boczną drogę asfaltową na Suchodoły. W Suchodołach asfalt się kończy, jedziemy dalej prosto drogą szutrową. Towarzyszy nam niebieski szlak pieszy i czerwony rowerowy.
Z powrotem na asfalt wyjeżdżamy w Leszczewie. Stąd w prawo, jeśli chcemy się wdrapać na Górę Jesionową; w lewo (i ponownie w lewo na skrzyżowaniu dróg asfaltowych za podjazdem) - by dotrzeć do Jeleniewa i wrócić na podstawową wersję trasy. Wariant wydłuża wycieczkę o ok. 3 km.

Dodano: 2008-10-31

Autor: Tekst: Pascal, zdjęcie: Daniel Klawczyński

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB