Czytaliście kiedyś „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë? Akcja powieści rozgrywa się w posępnej, ale i urzekającej scenerii wrzosowisk hrabstwa Yorkshire. Marząc, aby pobiegać jak bohaterka książki po bezkresnych wrzosowiskach, planowałam wyjazd do Szkocji. Niepotrzebnie. Chcąc znaleźć się w podobnej scenerii, wystarczy odwiedzić... Dolną Saksonię.


To pocieszająca wiadomość, tym bardziej, że górskie wyprawy rowerowe, które z mężem bardzo kochamy, na pewien czas musimy odłożyć. No i znacznie bliżej! Będąc w ciąży i mając w „teamie” nowego zawodnika – niespełna półtoraroczną córeczkę, na zeszłoroczny rodzinny urlop wybraliśmy miejscówkę o nieco łagodniejszym charakterze niż szkockie Highlands. Substytut gwarantujący równie oryginalne krajobrazy i zaspokajający zarazem pragnienia najbardziej wymagających „łowców ścieżek”. W sam raz na pierwszą rodzinną wyprawę z przyczepką.


W oazie spokoju
Otoczenie ruchliwej autostrady, którą mijamy liczący przeszło 1,7 miliona mieszkańców Hamburg, nie zapowiada, że za moment znajdziemy się na spokojnej, wiejskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał. A jednak... Zaledwie kilka kilometrów od zjazdu z A7 krajobraz za oknem zmienia się diametralnie. Wąska szosa prowadzi nas w objęcia lasów pachnących wilgocią i grzybami. Jednak na mapie turystycznej tego regionu, oprócz koloru zielonego oznaczającego zwarte drzewostany, widnieją także duże powierzchnie zaznaczone na różowo. To chronione obszary wrzosowisk, które do XIX wieku były typowymi dla krajobrazu północnych Niemiec. Dziś stanowią wielką atrakcję. Szczególnie o tej porze roku (przełom sierpnia i września), gdy te niewielkie krzewinki masowo zakwitają, zamieniając się w kolorowe dywany.
Pośród tej mozaiki zieleni i fioletu leży niewielka osada Oberhaverbeck z malowniczo położonym campingiem. To świetny punkt wypadowy, umiejscowiony dokładnie (...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 9/2016

Dodano: 2016-09-08

Autor: Tekst i zdjęcia: Dominika i Daniel Klawczyńscy

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920