Trwała bardzo długo i nasiliła się w okresie wakacyjnym. Aż w końcu stało się. Rozpoczął się tydzień skumulowanych wrażeń. Wyprawa tania i piękna zarazem. Gdzie noc spędzamy pod gołym niebem, przysłoniętym ruinami zamku. Gdzie odpoczynek, fundujemy sobie na najdzikszych rozlewiskach Warty. Tam, gdzie nie ma nikogo. Tylko my, przyroda i nasze dwa kółka.

Praktyczne informacje
Trasę podzieliliśmy na siedem etapów, co nie oznacza, że trasy nie można pokonać szybciej. Najlepiej podróżować z mapą. Polecamy tutaj mapę turystyczną Jury Krakowsko-Częstochowskiej w skali 1:500000. Ponieważ odcinek pomiędzy Wieluniem a Częstochową nie posiada dokładnej mapy (dostępne są jedynie mapy PPWK, w skali 1:000000 i trzeba kupić cztery, aby pokryć nimi interesujący nasz region) pierwsze dwa odcinki opisaliśmy dokładniej. Na kolejnych etapach zaznaczyliśmy jedynie, którymi szlakami jechaliśmy i które polecamy, co nie oznacza, że do celu nie można dotrzeć w inny sposób.
Etap pierwszy (60 km)
Z placu Nowego w Wieluniu jedziemy przez park do ul. 18-tego Stycznia, która wyprowadzi nas z miasta. Przejeżdżamy przez miejscowość Ruda i jedziemy dalej prosto. Za torami kolejowymi skręcamy w prawo i odtąd prowadzi nasz szlak czerwony. Przejeżdżamy przez miejscowość Strugi i kierujemy się dalej prosto na Łaszew. Po minięciu drewnianego kościoła skręcamy tak jak droga główna w lewo a następnie w prawo. Za centrum miejscowości, na rozstajach jedziemy dalej prosto. Od tego momentu prowadzi nas czarny szlak, a asfalt po chwili zamienia się w szuter. Mijamy po lewej stronie stare grobowce. Po dotarciu do miejscowości Przywóz przejeżdżamy drewnianym mostem na drugą stronę Warty. Przez park krajobrazowy do Załęcza Wielkiego prowadzi nas niebieski szlak rowerowy. Nowym mostem po raz drugi przejeżdżamy przez Wartę i po dotarciu do głównej drogi kierujemy się na lewo. Dwa kilometry dalej docieramy do lasu i skręcamy w prawo, w wyraźną drogę wybitą wapiennym kamieniem. Gdy wyjedziemy z powrotem na asfalt kierujemy się na prawo do Parzymiechów, skąd jedziemy cały czas prosto do wsi Napoleon. Drogowskaz do rezerwatu Szachownica pojawia się zaraz po minięciu niewielkiego zagajnika. Stąd do rezerwatu Węże prowadzi nas niebieski szlak pieszy. Dalej do Działoszyna możemy pojechać prawym brzegiem Warty, którędy prowadzi czerwony szlak lub też przejechać na lewy brzeg i pojechać szosą.
Noclegi:
- Zalesiaki 14 (kilka kilometrów na południowy wschód od Działoszyna); 043-841-41-78
- Warta (Kępowizna nad Wartą); 043-841-28-97
Gastronomia:
- Przywóz 18; 043-886-68-20
- Załęcze Małe (Bar Gastronomiczny); 043-886-59-84
Etap drugi (28 km)
Ten odcinek pokonujemy prawie w całości czerwonym szlakiem. Z Działoszyna w stronę dworca jedziemy ulicą Częstochowską. Po minięciu przejazdu kolejowego jedziemy asfaltem przez sosnowy lasek i po minięciu wsi Grady-Łazy jedziemy wzdłuż Warty aż do Wąsocza. Tam czeka nas przeprawa promowa, skąd podążamy w dalszą stronę asfaltem (szlak przy kapliczkach z powrotem odbija w stronę rzeki, ale jest na tym odcinku nieciekawy). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, zgodnie z drogowskazem do ośrodków wczasowych. Po ich minięciu asfalt się kończy a my skręcamy w lewo w stronę mostku nad Kocinką. W centrum wioski Trzebce kierujemy się na lewo mijając chatę krytą strzechą i pokonujemy piaszczysty odcinek przez las w stronę Orzuchów (zgodnie z czerwonym szlakiem). Stąd po zasłużonym odpoczynku udajemy się szlakiem wzdłuż Warty do Ważnych Młynów, skąd jedyny, popołudniowy pociąg do Częstochowy odjeżdża o godzinie 17.50.
Noclegi:
- Ważne Młyny (Ośrodek Wypoczynkowy Rybak); 034-311-95-43
- Częstochowa: Albertus (034-365-50-09), Dolina Miłosiedzia (034-365-66-68), Dom Misyjny (034-324-79-61), Dom Pielgrzyma (034-324-70-11), Hotelik Rodzinny (604-461-360)
Gastronomia:
- Ważne Młyny (Bar Rybak – przy drodze do Częstochowy)
- Częstochowa (lokale przy al. Najświętszej Marii Panny są czynne nawet do północy)
Etap trzeci (35 km)
Tym razem wyruszamy z Częstochowy zgodnie z czerwonym szlakiem rowerowym i jedziemy wygodnym asfaltem aż do Mirowa. Tutaj można przejechać na drugą stronę Warty i terenowym odcinkiem pojechać do Mstowa, aby w powrotną drogę pojechać wygodnym szlakiem czerwonym. Taka eskapada będzie nas jednak kosztować dodatkowe 15 kilometrów. W dalszą drogę do Olsztyna jedziemy cały czas za znakami czerwonego rowerka mijając po drodze rezerwaty Zielona Góra i góry Torwarne. Z Olsztyna do Złotego Potoku poprowadzi nas czerwony szlak pieszy.
Noclegi:
Informacje na temat noclegów na www.janow.pl/hotele.html
Gastronomia:
- Złoty Potok (Restauracja Źródlana), ul. Kościuszki 73
- Janów (Paparazzo); na początku miejscowości po prawej stronie (jadąc główną drogą ze Złotego Potoku
Atrakcje:
Ruchoma Szopka w Olsztynie, ul. Kühna 1, tel. (034-363-59-88), (0-607 414 806)


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2006-05-31

Autor: Tekst: Mateusz Nowak, zdjęcia: bikeBoard

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920