Ten wciśnięty między Żuławy, Warmię i Zalew Wiślany region nie jest może zbyt imponujący powierzchniowo, za to aż naszpikowany różnego rodzaju skarbami. Zrowerowani z Elbląga dobrze wiedzą, o czym mówię. Właśnie w tę stronę najczęściej kierują koła swoich bików. W przeciwnym kierunku grozi depresja...

To niesamowite wrażenie, gdy z płaskich i monotonnych Żuław wjeżdżamy nagle do prawdziwie górzystej, poprzecinanej głębokimi wąwozami Bażantarni. Ten park, znajdujący się na północnych obrzeżach Elbląga, jest jakby przedsionkiem tego, co czeka nas dalej. Żuławy i Wzniesienie Elbląskie to dwa całkiem bliskie, a tak różne światy, zupełnie antagonistyczne - kontrastowe krajobrazy. Wyruszając z Raczków Elbląskich, znajdujemy się w najniżej położonym punkcie w kraju (2 m p.p.m.). Przez moment odczuwamy, jakbyśmy kręcili w Holandii. Po płaskich polderach rower toczy się bez najmniejszych oporów, jednak niezmienność scenerii szybko nudzi. To dobre dla emerytów. Nas jednak rozpiera energia, więc szukamy mocniejszych wrażeń. Zamiast przemieszczać się w głąb Żuław, obieramy kierunek północno-wschodni...

Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 6/2011 (gdzie kupić). Poniżej natomiast zamieściliśmy więcej informacji praktycznych o regionie oraz dodatkową porcję zdjęć.

Dawniej Elbinger Höhe, dziś Wysoczyzna Elbląska. Należy do najpiękniejszych regionów w obrębie Pobrzeża Południowobałtyckiego. Teren ten od dawna cieszy się zainteresowaniem, a z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz wspaniałych walorów przyrodniczych niekwestionowaną atrakcją turystyczną jest Frombork i Wzgórze Katedralne, gdzie żył i pracował Mikołaj Kopernik.

WYSOCZYZNA ELBLĄSKA - informacje praktyczne

Ciekawe miejsca:
Najcenniejsze fragmenty zbiorowisk leśnych chronione są w rezerwatach: „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”, „Kadyński Las” oraz „Pióropusznikowy Jar”.
Do niewątpliwych atrakcji Wysoczyzny można zaliczyć:
- domy podcieniowe w Łęczu, Kamionku Wielkim i Hucie Żuławskiej,
- dwory i majątki ziemskie w Zajeździe, Pogórzu, Połoninach, Bielanach i w Elblągu,
- Elbląg: tu atrakcji jest wiele. My szczególnie polecamy odpoczynek w uroczym paku zwanym „Bażantarnią”.
- wieś Kadyny - dawna rezydencja cesarza Niemiec Wilhelma II. We wsi rośnie ponad 700-letni dąb „Bażyńskiego”. Ciekawym zakątkiem jest grodzisko „Wały Tolkiemita”,
- Tolkmicko - to miasto i port na Zalewem Wiślanym - tu warto zobaczyć piękny budynek dworca Kolei Nadzalewowej i kościół gotycki z XIV wieku,
- Jagodnik - wieś na czerwonym szlaku „Kopernikowskim” z pięknym mostem z 1925 r. oraz obeliskiem ku czci mieszkańców poległych w I wojnie światowej
- Szlak czerwony - EL-06-c - "Kopernikowski" - początek bierze w elbląskiej „Bażantarni”. Potem biegnie przez miejscowości: Jagodnik, Łęcze, Suchacz, Kadyny, Tolkmicko, Frombork, aż do Braniewa.
- Święty Kamień - potężny głaz narzutowy leżący w wodach Zalewu Wiślanego, w kierunku wschodnim od Tolkmicka.
- Frombork - „miasto Kopernika” i „klejnot Warmii”. Spośród licznych zabytków warto zobaczyć m.in. Wzgórze Katedralne, a w jego obrębie: katedrę z XIV wieku ze słynnymi organami, Wieżę Radziejowskiego (w niej mieści się planetarium oraz wahadło Foucaulta, a także taras widokowy). Natomiast w pałacu biskupim znajdziemy Muzeum Mikołaja Kopernika.
- Braniewo - miasto nad Pasłęką. Wśród zabytków godne uwagi są m.in. kościół św. Katarzyny i kościół św. Krzyża. Ciekawy jest układ przestrzenny starego i nowego miasta. Atrakcją Braniewa jest najmniejszy w Polsce ogród zoologiczny umieszczony w dawnej fosie.
- Kanał Elbląski i jego okolice, m.in. miejscowości: Drulity (piękny, odremontowany pałac), Jelonki (ozdobą tej wsi są chaty podcieniowe; jest tu też obelisk poległych w I wojnie światowej), Lepno (pozostałości wiatraka holenderskiego), Barzyny (pałac z XVII w.).
- wieś Łęcze - jedno z najstarszych miejsc osadnictwa na ziemi elbląskiej. Zachowały się tu kościół z połowy XVIII wieku, nieliczne już chaty podcieniowe oraz skorupa wiatraka holenderskiego. Za wsią szlak przechodzi przez potężne grodzisko. Na terenie grodziska znajduje się głaz z inskrypcją upamiętniającą archeologa prof. Roberta Dora.
- Suchacz - dawniej wieś letniskowa. Zachował się tu budynek dawnego hotelu Zameczek nad Zatoką (obecnie szkoła). W pobliżu budynku stoi obelisk poświęcony Carlowi Pudorowi.
- Kolej Nadzalewowa (Haffuferbahn - HUB) - pierwotnie łączyła Elbląg z Królewcem, a główną stacją było Tolkmicko. Dzisiaj linia ta (niestety nieczynna) biegnie z Elbląga do Braniewa.

Przydatne linki:
www.zalew.org.pl/index2.phtml
www.ielblag.pl/?page=articles&cat=128 survival.strefa.pl/trn/elblag.htm
www.pkwe.pl/
www.zegluga.pl/?str=zalew&okr=cennik

Dodano: 2011-06-21

Autor: Tekst: Dominika Skonieczna, Daniel Klawczyński, zdjęcia: Daniel Klawczyńsk

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB