Inny świat. Polski dziki Wschód. Przez lata region powszechnie uważany za zapóźniony i nieatrakcyjny. Zaowocowało to tym, że większość młodych ludzi uciekło stamtąd do wielkich miast. Dziś na ławeczkach przed drewnianymi chałupami przesiaduje jedynie starszyzna plemienna. Aż korci, żeby przystanąć i porozmawiać. Proszę bardzo. Tu naród gościnny i dla przybysza zawsze znajdzie czas. Nikomu donikąd nie spieszno, czas zwalnia, a czasownika „pędzić” używa się jedynie w odniesieniu do procesu wytwarzania słynnego tu trunku (najczęściej wytwarzanego domorosłymi sposobami na strychu).

Pełny opis wyprawy w te urocze zakątki naszego kraju zamieściliśmy w papierowym wydaniu bikeBoard 1-2/2010 (gdzie kupić). Poniżej natomiast prezentujemy dodatkowe zdjęcia oraz informacje, które ułatwią zaplanowanie wycieczki po Podlasiu.

Szlaki rowerowe (i nie tylko):
·Białystok-Czarna Białostocka ( niebieski - 52 km)
Szlak łączy miasto Białystok z Puszczą Knyszyńską. Typowy szlak krajobrazowy prowadzący przez ciekawe fragmenty PKPK, m.in. obok Wzgórz Świętojańskich i rezerwatu Budzisk. W mijanych miejscowościach liczne zabytki architektury.
·Czarna Białostocka - Janów (czerwony - 40 km)
Szlak krajobrazowy biegnący częściowo obszarem parku krajobrazowego oraz przez dawne wsie osocznickie powstałe w XVI i XVII w. Na trasie istniejące warsztaty twórców ludowych: kowal, garncarze, łyżkarze, tkaczki. Przy drogach krzyże przydrożne i kapliczki słupowe o typowych dla rejonu sokólskiego kształtach.
·Jałówka - Królowy Most (żółty - 68 km)
Szlak częściowo prowadzi wzdłuż doliny Świsłoczy, rzeki granicznej Polski i Białorusi. Obok walorów krajobrazowych Puszczy Knyszyńskiej i Wzgórz Sokólskich zapoznaje z historycznymi miejscowościami np.: Gródek, Mostowlany, Bobrowniki, Królowy Most. Na trasie ciekawe zabytki architektury.
·Królowy Most - Jałówka ( czerwony - 75 km)
Szlak prowadzi przez całą gminę Michałowo, łącząc Puszczę Knyszyńską ze zbiornikiem Siemianówka. Obok atrakcji przyrodniczych (np. rezerwat torfowiskowy Gorbacz) prezentuje miejscowości interesujące pod względem historycznym.
·Napoleoński (niebieski - 33 km)
Jego nazwa związana jest z historycznym Traktem Napoleońskim z 1812 r. W rzeczywistości prowadzi nim zaledwie 5 km. Szlak łączy Puszczę Knyszyńską z Obszarem Chronionego Krajobrazu "Wzgórza Sokólskie". Pierwszym etapem podróży są Krynki. Na szlaku siedziba nadleśnictwa w Żedni, dwie leśniczówki w Kozim Lesie i Kuberze, legendarny Królowy Most na rzece Płosce, cmentarz prawosławny w Królowym Moście i katolicki w Krynkach, kaplica św. Anny, rezerwat przyrody Pieszczana Góra, kościół w Krynkach z okazałą bramą cmentarną, mogiła powstańca z 1863 r. w Borsukowiźnie. Szlak łączy się ze szlakami Powstania Styczniowego i Wzgórz Świętojańskich oraz szlakiem Tatarskim Dużym. Szlak polecany również rowerzystom i narciarzom.

Dodano: 2010-01-31

Autor: Tekst i zdjęcia: Daniel Klawczyński

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB