Festungsfront Oder – Warthe Bogen! Spróbujcie to wymówić, ale nie próbujcie tam sami wjeżdżać na rowerze! Przytoczona wyżej nazwa odnosi się do linii umocnień po “naszemu” popularnie zwanych Międzyrzecki Rejon Umocniony. Zapraszamy pod ziemię lubuską. Tak, dobrze napisałem – pod ziemię bo...

W numerze bikeBoard 1-2/2008 (gdzie kupić)
zamieściliśmy pełną przygód relację o podziemnym rajdzie. Poniżej natomiast zapraszamy do obejżenia porcji niepublikowanych w wydaniu papierowym zdjęć oraz do zapoznania się z dodatkowymi informacjami praktycznymi.
...na ziemi lubuskiej już byliśmy zdając z tego relację numerze 4 z 2004 roku więc pora pokazać drugą stronę medalu. Każdy, kto sięgnął już po styczniowy numer bB bez problemu przebrnie przez mój enigmatyczny i drażniący wstęp do wiadomości praktycznych. A zatem:

Lokalizacja
Interesujący rejon znajduje się kilkanaście kilometrów od Międzyrzecza w województwie lubuskim. Jadąc z Międzyrzecza kierujemy się na południe drogą krajową nr 3 (na Zieloną Górę). W Kaławie skręcamy w prawo (na zachód) do Pniewa. Tam znajduje się zaplecze turystyczne i informacja oraz oczywiście wejście do podziemi. To jedno z dwóch miejsc MRU (Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego) dostosowane do ruchu turystycznego. Drugie to Pętla Boryszyńska w pobliżu wsi Boryszyn (na południe od Pniewa). Resztę naziemnych i podziemnych fragmentów fortyfikacji można zwiedzać na własny rachunek. Do podziemi nie łatwo się jednak dostać „na dziko”. Wejść jest nie wiele, a jedno, które znam, pozostanie mają słodką tajemnicą ;-).

Bezpieczeństwo
Z uwagi na specyfikę omawianego terenu położę przede wszystkim nacisk na bezpieczeństwo. Jak bezpiecznie zwiedzać bunkry?
Żeby wycieczka była przyjemna i bezpieczna należy przestrzegać następujących zasad:
1. Penetrowanie bunkrów i podziemi powinno odbywać się w towarzystwie co najmniej jednej osoby towarzyszącej.
2. Wybierając się pod ziemię należy pamiętać o zabraniu dobrej latarki oraz zapasu baterii i ewentualnie żarówek, jeśli nie jest to lampka diodowa.
3. W pobliżu obiektów naziemnych znajdują się pozostałości przeszkód przeciwpiechotnych w postaci resztek drutów kolczastych czy ostrych prętów wystających z ziemi – należy na nie uważać.
4. W blokach wejściowych niektórych bunkrów znajdują się tzw. zapadnie o głębokości ok. 4 m.
5. Uwaga na wystające ze ścian lub stopni pręty zbrojeniowe.
6. W pomieszczeniach socjalnych znajdują się niebezpieczne otwory odstojników ścieków.
7. W tunelach w podłodze brakuje wielu pokryw studzienek kanału odwadniającego – otwory o głębokości do ok. 2 m.
8. Nie zapomnij zabrać ze sobą apteczki.
9. Zwiedzanie podziemi na rowerze jest szczególnie niebezpieczne i dopóki nie powstaną profesjonalnie przygotowane trasy dla zrowerowanych serdecznie odradzamy ten rodzaj turystyki.

Warto wiedzieć
Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku zimuje tam od 20 000 do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. Jest to największa w Środkowej Europie zimowa kolonia tych ssaków. Część podziemi stanowi rezerwat ochrony tych ssaków i w okresie od początku października do 15 kwietnia, dla turystów udostępniona była tylko jedna trasa w Pniewie.

Dodano: 2008-02-11

Autor: Tekst: Daniel Klawczyński, zdjęcia: Daniel Klawczyński, Michał Dudek

Tagi: jeden dzień na rowerze, MRU, Międzyrzecze

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB