By znaleźć miejsce dla siebie w tym kraju, warto zabrać rower z dobrymi hamulcami. Będziemy ich bowiem używać bardzo często. Głównie po to, by się zatrzymać i przetrzeć oczy pełne zdumienia...


Po pełen tekst relacji naszych wysłanników zapraszamy do sięgnięcia po papierowe wydanie bikeBoard 10/2010 (gdzie kupić).
Poniżej natomiast zamieszczamy garść praktycznych informacji pomocnych w takiej wyprawie.

Waluta
1 dirham (dh) = ok. 33 gr. dostępny w kantorach, bankach i na ulicy.

Formalności
Nie potrzebujemy wizy (obywatele Polski), paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy

Kiedy Jechać. Klimat
Możemy wyruszyć w dowolnym terminie. Latem jest bardzo gorąco, im dalej na południe tym bardziej, ale wilgotność powietrza jest mniejsza. Zimą temperatury za dnia oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza, natomiast nocą niejednokrotnie jest chłodno. Ponadto może się zdarzyć, że ze względu na śnieg niektóre drogi w Atlasie Wysokim mogą być trudno przejezdne.

Dojazd do Maroka
Od kiedy istnieją połączenia tanich linii lotniczych transport do Maroka nie nastręcza już kłopotów. Bilet tam/powrót z przesiadką w Londynie lub Mediolanie kupimy bez problemu poniżej 700 zł. Ponadto możemy polecieć na południe Hiszpanii, a następnie promem z Algeciras dopłynąć do Tangeru lub Ceuty.

Transport na miejscu
Najlepszym środkiem transportu w Maroku jest rower i autostop. W razie konieczności możemy też przewozić rower w lukach linii autobusowej CTM, na dachach miniciężarówek i na pakach pickupów. Stan dróg jest zależny od regionu, ale kondycja ogólna asfaltu jest dobra. Jeśli chcemy udać się w miejsca, gdzie turystów jest mniej albo nie ma ich w ogóle, musimy być gotowi na drogi szutrowe (piste).
Ruch drogowy w miastach jest duży a trąbiący kierowcy zazwyczaj pozdrawiają, albo informują o swojej obecności (szczególnie w górach). Mapy są dostępne na stacjach benzynowych i w innych mniej lub bardziej przypadkowych miejscach.

Zdrowie w podróży
Nie musimy się szczepić, nie jest to też formalnie wymagane w momencie przekraczania granicy. Woda butelkowana jest powszechnie dostępna (przykładowi producenci: Ciel, Sidi Ali), w górach woda zdatna do picia musi być przefiltrowana albo odkażona tabletkami. Niektóre rejony, szczególnie latem, nie obfitują w wodę (np. Sarhro) Zgodnie z własnym sumieniem rozkoszujmy się lokalną kuchnią. Dobrze zaopatrzone apteki znajdują się głównie w miastach. W razie hospitalizacji pamiętajmy, by zabrać niezbędna dokumentację lekarską.

Dodano: 2011-03-21

Autor: Tekst i zdjęcia: Mateusz Waligóra, www.nakrancach.pl

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB