Żuławy Wiślane: szlakiem Mennonitów - tekst czytelnika (4 dni na rowerze)
Dzień pierwszy
Dworek - Kiezmark - Leszkowy - Cedry Wielkie - Trutnowy - Wocławy - Wróblewo - Wiślina - Dziesięć Włók - Koszwały- Dworek (1.02.2011)
(t= 4,02 h śr.= 14,6 km/h dyst.= 59 km)
Szlak Mennonitów - dzień pierwszy
Celem tej wyprawy rowerowej był Rowerowy Szlak Mennonitów na Żuławach Wiślanych, na trasie z Gdańska do Elbląga. Szlak opracował Klub Nowodworski na którego stronie można znaleźć dokładną mapkę oraz informacje o trasie. Cały szlak liczy 195 km.
Moją bazą wypadową był hotel Drywa w Dworku. Poza sezonem było taniej i do tego w centrum Żuław. Na miejscu posiłki w restauracji od g. 7.00 do 23.00. Nie byłem więc zależny od nikogo. Ograniczeniem była zimowa pora roku i szybko zapadające ciemności już ok. g. 17.00. Przyjechałem już dzień wcześniej by zacząć na spokojnie. Pobudkę pierwszego dnia robię sobie o g. 7.30. Na śniadanie zamówiłem sobie jajecznicę, szynkę i pieczywo. Z herbatą kosztowało 15 zł. Wyruszam o g. 10.30. Temperatura powietrza - 1 ℃. Mam na sobie siedem warstw ubrania. Na twarzy mam maskę zasłaniającą usta i nos oraz przeźroczyste gogle na oczy. Po raz pierwszy w życiu będę jechał om śniegu i lodzie. Budzą się we mnie pewne obawy. Ale po pierwszych metrach stwierdzam, że nie jest tak źle. Aż tak dużo śniegu nie ma. W sakwach mam ciepłą herbatę w termosie.
Boczną drogą, hotel jest przy drodze krajowej, kieruję się na Kiezmark. Po przekroczeniu najdalej na północ wysuniętego mostu na Wiśle wybudowanym w 1973 roku, już z oddali można dostrzec wieżę ryglowego kościoła pw. MB Częstochowskiej. Kościół w Kiezmarku wzniesiony został w 1727 r. z wykorzystaniem fragmentów starszej budowli (podstawa wieży) i jest jednym z najbardziej oryginalnych i interesujących zabytków sakralnych w skali całych Żuław. We wsi znajduje się jeszcze historycznych 7 budynków drewnianych i 5 murowanych. W 1820 r. mieszkało tu 6 mennonitów pośród 481 mieszkańców.
Dalej drogą asfaltową udaję się do miejscowości Leszkowy. Po drodze podziwiam Żuławy w zimowej szacie. W XVII w. W Leszkowych osiedlili się menonici, obecnie próżno szukać śladów ich bytności. W miejscowości od razu rzuca się w oczy wielokrotnie przebudowywany średniowieczny kościół filialny pw. św. Brata Alberta. Oprócz tego moją uwagę przykuły trzy domy. Jeden to budynek dawnej szkoły parafialnej z XIX w. Dalej dom z drewnianym gankiem przed wejściem i dom Gustawa Birhma. Znalazł się tam również wiejski park.
Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35
Dodano: 2011-12-02
Autor: Tekst i zdjęcia: ks. Grzegorz Kortas
Reklama