Czterodniowa wycieczka przez Sudety Plan wyprawy był prosty. Przejechać jak największy kawał Sudetów, zaliczając po drodze: Śnieżnik, Góry Orlickie i Broumovské Stěny. Tak naprawdę moją wyobraźnię najbardziej rozpalało jedno zdjęcie. Głęboka dolina ograniczona pionową bazaltową ścianą. Wzdłuż samej krawędzi ścieżka...
Niniejszy artykuł jest uzupełnieniem do tekstu z numeru bikeBoard 2/2005 (gdzie kupić)


Dzień pierwszy
Wyprawę rozpoczynamy w Głuchołazach, a to z prostego powodu, można w pobliże tej miejscowości dostać się pociągiem. Z Nysy jest sporo połączeń. Należy wysiąść na przystanku Nowy Świętów. lub przystanek dalej w Szybowicach. Z obu miejscowości do Głuchołazów jest około 10 km. Miasto leży na pograniczu Sudetów i Niziny Śląskiej, u podnóża Gór Opawskich i graniczy z Republiką Czeską. Najlepiej zaplanować sobie podróż tak, aby spędzić noc w Głuchołazach i spokojnie wyruszyć rano.
Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach
Plac Basztowy 4a
48-340 Głuchołazy
tel. 77/ 40 92 119
e-mail cit@glucholazy.pl  
Z Głuchołazów ruszamy szosą w stronę przejścia granicznego Głuchołazy-Mikulovice oddalonego o około 3 km od miasta. Po Czeskiej stronie granicy, żeby uniknąć ruchliwej szosy, wjeżdżamy na czerwony szlak, a w Mikulovicach przełączamy się na zielony. Za Mikulovicami pierwszy bardziej stromy podjazd po gruntowej drodze. Po około 1 km zielony szlak łączy się z trasą rowerową oznaczoną numerem 54. Po drodze mijamy lotnisko Aeroklubu Jesenik i dojeżdżamy do asfaltowej drogi. W tym miejscu skręcamy w lewo opuszczając zielony szlak i pedałujemy pofałdowanym terenem do miejscowości Pisečná. Tu skręcamy w prawo na niebieski szlak i zaczynamy prawdziwą przygodę. 14 km od Głuchołazów mijamy Jaskinie Na Szpiczaku znajdującą się w zboczu góry Szpiczak.
Pierwsza wzmianka o jaskini pochodzi z 1430 roku i jest to najstarsza wzmianka o jaskini w Europie środkowej. W 1884 roku jaskinia została po raz pierwszy udostępniona do zwiedzania. Wewnątrz znajduje się labirynt korytarzy i szczelin o długości przekraczającej 400 m ukształtowanych w dewońskim marmurze przez wodę z topniejącego lodowca. Trasa do zwiedzania ma długość 230 m, a jej przejście zajmuje około 30 minut. Przeciętna temperatura wewnątrz to 8,3°C. Jaskinię można zwiedzać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od godz. 9 do 16 w miesiącach od kwietnia do października. Bilet normalny kosztuje 40 koron, ulgowy 20. Jeśli ktoś chce robić zdjęcia musi dopłacić jeszcze 10 koron.

Dodano: 2005-02-27

Autor: Tekst i zdjęcia: Miłosz Kędracki, Marcin Wielkiewicz

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB