Nostalgiczne, romantyczne, garbate, idylliczne, tajemnicze, mgliste, słoneczne i jakie tylko chcecie. Takie mogą być tylko Mazury. Przyjedź, a na pewno się nie rozczarujesz. Tym razem proponujemy dwie Pascal - owskie propozycje wycieczek po krainie wielkich jezior i mazurach garbatych. Pierwsza z nich to pętla dookoła największego w Polsce jeziora, druga zaś z Ełku do Giżycka przebiega w scenerii bardziej górzystej. Obie jak zwykle opracowane tak aby po drodze nie przeoczyć tego co zobaczenia naprawdę godne.

Z pierwszą trasą zapoznać mogliście się w numerze bikeBoard 7/2007(gdzie kupić) . Poniżej natomiast prezentujemy alternatywną do zamieszczonej w wersji papierowej trasę dookoła największego w kraju jeziora. Start i meta - Ruciane-Nida.

Pojezierze Mazurskie to nie tylko jeziora i sport pod żaglami. To przede wszystkim na lądzie skrywają się osobliwości. W lasach i na polach znaleźć można pomniki przyrody, a także liczne ślady zawiłej historii, której ślady nie zawsze są tak oczywiste i widoczne. Trzeba trochę poszperać, by odkryć Mazury, jakich nie znamy. Reasumując - jest to propozycja trasy po przepięknych mazurskich plenerach, które potem milo wspomina się przez długie zimowe miesiące.

Tour de Śniardwy
Długa i dość trudna trasa wokół największego polskiego jeziora. Mniej więcej połowa dystansu prowadzi po asfalcie, reszta to drogi żwirowe, gruntowe, a czasem piaszczyste lub kamieniste. Poza sezonem trasa jest zdecydowanie trudna, bo nie kursuje prom w Wierzbie.
Wycieczka została opisana pod kątem osób stacjonujących w Rucianem-Nidzie, Wejsunach lub Niedźwiedzim Rogu, można też spokojnie dostosować ją do startu z Pisza, a nawet z Orzysza. Kto chciałby wyruszyć z Mikołajek, prawdopodobnie powinien przebyć trasę w przeciwnym kierunku, by nie mieć problemów ze zdążeniem na prom w Wierzbie. Kto ma wątpliwości, czy poradzi sobie z trasą, może ją rozłożyć na dwa dni z noclegiem np. w Okartowie, Nowych Gutach lub na jednym z pól biwakowych w okolicach jazu Kwik. Będzie wtedy pod dostatkiem czasu, by zobaczyć różne atrakcje.

*kursywą zaznaczone zostały warianty trasy

Ruciane-Nida – Guzianka – Wejsuny – Wierzba – Śniardwy – Mikołajki – Łuknajno – leśniczówka Łuknajno – Dziubele – Suchy Róg – Zdęgówko – Wężewo – Okartowo – Nowe Guty – PGR Kwik – Kwik – Zdory – Szczechy Wielkie – Jeglin – Karwik – jezioro Kaczerajno – Niedźwiedzi Róg – Końcewo – Wejsuny – Ruciane-Nida PKP
Długość wersji podstawowej z Rucianego: 86 km
Długość wersji najkrótszej (z Rucianego, z pominięciem Suchego i Niedźwiedziego Rogu): 80 km
Długość wersji najdłuższej (z Rucianego, przez Galindię, wokół Łuknajna, zaliczaniem punktów widokowych, wypadem na Szeroki Ostrów, odwiedzeniem śluzy Karwik i przejazdem nad jeziorem Gaik): 117 km
Długość wersji z Pisza z pominięciem Niedźwiedziego Rogu: 77 km
Długość wersji z Orzysza: 84 km
Przy dworcu PKP Ruciane-Nida ruszamy zaczynającą się naprzeciw dworca ulicą Mazurską i prawie od razu wjeżdżamy w las.

Dodano: 2007-07-09

Autor: Materiały promocyjne Wydawnictwa Pascal

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB