Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to idealna propozycja na przyszłe wakacje.
Najdłuższa w Polsce trasa rowerowa, biegnąca przez pięć województw Polski Wschodniej, bezpieczna, ciekawa i pełna nieodkrytych atrakcji już kusi rowerzystów.


Trasa Green Velo biegnie przez pięć polskich parków narodowych, przez piętnaście parków krajobrazowych, wzdłuż lub w poprzek najbardziej znanych i największych polskich rzek, takich jak choćby Wisła, San czy Bug. Szlak zaczyna się (lub jak kto woli kończy się) w województwie świętokrzyskim, potem kieruje się do województwa podkarpackiego, biegnie przez Rzeszów, potem malowniczo kieruje się na północ, aż na przepiękne pojezierze mazurskie, aby dotrzeć do Elbląga.


Po drodze turysta zobaczy wszystko, co najpiękniejsze w tej części Polski, w tym zupełnie niezwykły rezerwat geologiczny Kadzielnia niemal w centrum Kielc, urokliwy Sandomierz, czy jedną z najpiękniejszych polskich rezydencji magnackich, czyli pałac w Łańcucie w województwie podkarpackim. Na tutejszym odcinku trasy warto też wstąpić do arboretum w Bolestraszycach. Kolejnym województwem na trasie jest Lubelskie. Tu rowerzysta mija między innymi słynną stadninę koni arabskich w Janowie Lubelskim. Konie z Janowa osiągają zawrotne ceny podczas aukcji, a klientami oprócz arabskich szejków są na przykład członkowie zespołu The Rolling Stones. Również w województwie lubelskim można zobaczyć na trasie Green Velo zupełnie niezwykłe Szumy nad Tanwią. Ale Lubelskie to także dziedzictwo kulturowe polskiego prawosławia. Tu właśnie przy trasie Green Velo, znajduje się wspaniały monaster pod wezwaniem Świętego Onufrego w Jabłecznej. Złote, niedawno odnowione kopuły, lśnią w słońcu odbijając się, od lustra wody, graniczącej z w tym miejscu z Białorusią rzeki Bug. Zabytki kultury prawosławnej oraz muzułmańskiej znajdziemy także w kolejnym z pięciu województw na trasie, czyli w województwie podlaskim. Słynie ono z żubrów, których stado zachowało się w Białowieskim Parku Narodowym, ale także z muzułmańskich meczetów i genialnego Muzeum Ikon w Supraślu. Stolicą Podlasia jest miasto Białystok, 300 - tysięczne miasto, ostatnio bardziej znane w Polsce jako polska stolica tańca, ale też pełne wspaniałych zabytków, jak choćby magnacka siedziba polskiego rodu Branickich. Najnowszą atrakcją miasta jest wspaniała Opera Podlaska, w której wystawiane są regularnie najbardziej kasowe światowe musicale. A z województwa podlaskiego wjeżdża się już do ostatniego na trasie Województwa, czyli Warmińsko – Mazurskiego, słynącego z malowniczej krainy jezior, ale także znakomitych uzdrowisk, jak granicząca z obwodem kaliningradzkim Gołdap, z nowymi tężniami nad jeziorem Gołdap. A stad już niedaleko do polskiego morza, a konkretnie Zalewu Wiślanego. Plaże tu są bardzo czyste, piaszczyste, dzikie, a do wody wchodzi się po ogromnych płyciznach, które ciągną się kilkadziasiąt metrów w głąb morza. Wschodni Szlak Green Velo podzielono na dwanaście „królestw” rowerowych. Każde z nich charakteryzuje inną trudnością i innymi atrakcjami. Dla każdego z królestw zostały wydane osobne materiały promocyjne. W centrach i punktach informacji turystycznej na całym szlaku dostępne już także bezpłatne mapy całej trasy, a idealny do zaplanowania letniego wypoczynku w przyszłym roku, na przykład w długi majowy weekend, będzie portal www.greenvelo.pl - Tak naprawdę to jest geoportal, gdzie na różnego typu mapach można wyznaczać sobie kolejne trasy, rowerowych wycieczek.


Wiele z miejsc na trasie można zobaczyć dzięki galeriom i zdjęć i filmom zamieszczonych na portalu. Umieszczamy tam także relacje rowerzystów którzy już fragmenty tej trasy przejechali. Jeśli ktoś dziś jeszcze nie zdecydował, gdzie pojechać na urlop w przyszłym roku, to oczywiście zapraszamy na szlak Green Velo. Dzika natura, doskonała kuchnia regionalna, niskie ceny, dobre oznakowanie i informacja turystyczna na najwyższym poziomie. Polska Wschodnia wciąż jest mało znana, a dla wielu rowerzystów będzie równie egzotyczna, co dalekie kraje, a przy tym bardzo bezpieczna - zachęca do przejazdu Wschodnim Szlakiem Rowerowym Małgorzata Wilk – Grzywna, kierownik unijnego projektu „Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej - Promocja”, w ramach którego odbywa się promocja marki Green Velo. Trasa jest bezpieczna, znakomicie oznakowana, ale także wygodna. Co 5-10 kilometrów będzie można napotkać Miejsce Obsługi Rowerzystów, czyli wiatę postojową ze stolikiem, ławkami oraz stojakami dla rowery i mapą, co kilkadziesiąt kilometrów MOR zostanie wyposażony także w toaletę. Przedsiębiorcy, właściciele hoteli, moteli, pensjonatów i restauracji będą z kolei prowadzić certyfikowane Miejsca Przyjazne Rowerzystom.

Dodano: 2015-12-21

Autor: Źródło: Green Velo

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920