Jeśli nie zdecydowałeś dotychczas, gdzie chciałbyś spędzić urlop, to koniecznie zapraszamy na rundę po Pojezierzu Brodnickim. Czeka tam ponad setka czystych jak kryształ jezior zatopionych w leśnej głuszy. A między nimi plątanina ścieżek i dróg, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego bikera. Przemierzając je odnajdziesz miejsca wymarzone na relaks, ciche oazy i dzikie plaże, które oczarują każdego, kto je ujrzy. Sekrety uroczej krainy zdradzamy w relacji z naszej wakacyjnej wyprawy kąpielowo-rowerowej po tamtych stronach.

Poniżej znajdziecie praktyczne informacje przydatne podczas organizacji wyjazdu oraz porcję zdjęć niepublikowanych w papierowym wydaniu. Pełen tekst artykułu znajdziecie w bikeBoard 6/2012.

Pojezierze Brodnickie - informacje praktyczne
Pojezierze Brodnickie położone jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Granice regionu określają rzeki: na zachodzie Lutryna, na południu i wschodzie Drwęca, a na północy Osa i Gać. Nazwa Pojezierza pochodzi od miasta Brodnicy, położonego w dolinie Drwęcy. Pojezierze Brodnickie obejmuje historyczny region ziemi michałowskiej.

Do najbardziej atrakcyjnych regionów Pojezierza Brodnickiego zaliczyłbym: Brodnicki Park Krajobrazowy, będący częścią Pojezierza Brodnickiego, część Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego oraz Dolinę Drwęcy. Brodnicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1985 roku. Położony jest w centralnej części Pojezierza Brodnickiego, obejmując swymi granicami obszary o najwyższych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Powierzchnia parku wynosi 16 685 ha. Ponad 60% powierzchni parku zajmują lasy, a 10% wody. Znajduje się tutaj około 60 jezior, w tym 6 o powierzchni ponad 100 ha. Polodowcowa rzeźba terenu znacznie uatrakcyjnia ten obszar pod kątem wypadów rowowych.

Jako bazę noclegową w czasie urlopu nad brodnickimi jeziorami polecam przyjemne i niedrogie leśne pola biwakowe, takie jak:

1. Pole biwakowe w Grzmięcy nad jeziorem Strażym: http://www.zbiczno.brodnica.net/pole_biwakowe_grzmieca.htm

2. Pole biwakowe w Rytychbłotach położone nad jeziorem Zbiczno, przy trasie Brodnica - Ciche. Podobnie jak w przypadku pola w Grzmięcy jest to niewielkie, kameralne pole biwakowe, mieszczące około 50 namiotów i 10 przyczep campingowych. Na polu znajduje się recepcja, pompa z wodą zdatną do picia, toalety oraz śmietniki.

Niestety decyzją Nadleśnictwa Brodnica, zlikwidowano najbardziej „klimaciarskie” pole namiotowe na jeziorem Sosno. Zostało ono CAŁKOWICIE WYŁĄCZONE Z TERENÓW BIWAKOWANIA! Teren pola został przeznaczony pod zalesienie.

Więcej adresów kwater i miejsc noclegowych na terenie Pojezierza Brodnickiego znajdziecie na stronach informacji turystycznej w Brodnicy.

Szlaki
Niekwestionowanym numerem jeden na Pojezierzu Brodnickim jest dla nas szlak zielony z wioski Łąkorz, który biegnie wzdłuż całego wschodniego ciągu jezior, aż do stacji kolejowej Tama Brodzka.
Polecamy również szlak niebieski biegnący ze stacji PKP Brodnica aż do wsi Ostrowite. Te dwie trasy stanowiły jakby szkielet naszej wyprawy, jednak wielokrotnie odbijaliśmy w różne poboczne ścieżki. Bez względu na obrany kierunek i rodzaj trasy (znakowana bądź nie) zawsze znajdowaliśmy jakieś ciekawostki. Podłoże jest na tyle urozmaicone, przeważnie pagórkowate, że kolarz zawsze znajdzie sporo radości z jazdy.
Najciekawsze ścieżki, których raczej nie znajdziecie na mapach, spotykaliśmy w pobliżu dużych zbiorników wodnych.

Mapy
Najlepiej sprawdziła się mapa Brodnicki Park Krajobrazowy, mapa turystyczna w skali 1:40 000, Wydawnictwo Urbański, Toruń 2009.

Przydatne linki
Informacja turystyczna w Brodnicy: http://www.it.brodnica.pl
Inne pomocne strony:
http://brodnica-online.pl/pojezierze_brodnickie.php
http://brodnicki.park.w.interia.pl/park/start.htm
http://www.lgdpojezierzebrodnickie.pl

Relacje z wycieczek w podobnym wakacyjnym klimacie z dużą ilością wody znajdziecie tutaj:

Z tabaką na rowerze: Pojezierze Kaszubskie

Retrospekcje z pola walki: Pomorze Zachodnie

Śladami gąsienic: na poligonie, rejon Bornego-Sulinowa

Terapia lasem i wodą: Bory Tucholskie

Są to materiały dodatkowe do artykułu opublikowanego w miesięczniku bikeBoard 6/2012 (gdzie kupić).

Dodano: 2012-06-06

Autor: Tekst i zdjęcia: Daniel Klawczyński, Dominika Skonieczna

Tagi: wakacje na rowerze, pojezierze brodnickie

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920