Inny świat. Polski dziki Wschód. Przez lata region powszechnie uważany za zapóźniony i nieatrakcyjny. Zaowocowało to tym, że większość młodych ludzi uciekło stamtąd do wielkich miast. Dziś na ławeczkach przed drewnianymi chałupami przesiaduje jedynie starszyzna plemienna. Aż korci, żeby przystanąć i porozmawiać. Proszę bardzo. Tu naród gościnny i dla przybysza zawsze znajdzie czas. Nikomu donikąd nie spieszno, czas zwalnia, a czasownika „pędzić” używa się jedynie w odniesieniu do procesu wytwarzania słynnego tu trunku (najczęściej wytwarzanego domorosłymi sposobami na strychu).

Pełny opis wyprawy w te urocze zakątki naszego kraju zamieściliśmy w papierowym wydaniu bikeBoard 1-2/2010 (gdzie kupić). Poniżej natomiast prezentujemy dodatkowe zdjęcia oraz informacje, które ułatwią zaplanowanie wycieczki po Podlasiu.

Szlaki rowerowe (i nie tylko):
·Białystok-Czarna Białostocka ( niebieski - 52 km)
Szlak łączy miasto Białystok z Puszczą Knyszyńską. Typowy szlak krajobrazowy prowadzący przez ciekawe fragmenty PKPK, m.in. obok Wzgórz Świętojańskich i rezerwatu Budzisk. W mijanych miejscowościach liczne zabytki architektury.
·Czarna Białostocka - Janów (czerwony - 40 km)
Szlak krajobrazowy biegnący częściowo obszarem parku krajobrazowego oraz przez dawne wsie osocznickie powstałe w XVI i XVII w. Na trasie istniejące warsztaty twórców ludowych: kowal, garncarze, łyżkarze, tkaczki. Przy drogach krzyże przydrożne i kapliczki słupowe o typowych dla rejonu sokólskiego kształtach.
·Jałówka - Królowy Most (żółty - 68 km)
Szlak częściowo prowadzi wzdłuż doliny Świsłoczy, rzeki granicznej Polski i Białorusi. Obok walorów krajobrazowych Puszczy Knyszyńskiej i Wzgórz Sokólskich zapoznaje z historycznymi miejscowościami np.: Gródek, Mostowlany, Bobrowniki, Królowy Most. Na trasie ciekawe zabytki architektury.
·Królowy Most - Jałówka ( czerwony - 75 km)
Szlak prowadzi przez całą gminę Michałowo, łącząc Puszczę Knyszyńską ze zbiornikiem Siemianówka. Obok atrakcji przyrodniczych (np. rezerwat torfowiskowy Gorbacz) prezentuje miejscowości interesujące pod względem historycznym.
·Napoleoński (niebieski - 33 km)
Jego nazwa związana jest z historycznym Traktem Napoleońskim z 1812 r. W rzeczywistości prowadzi nim zaledwie 5 km. Szlak łączy Puszczę Knyszyńską z Obszarem Chronionego Krajobrazu "Wzgórza Sokólskie". Pierwszym etapem podróży są Krynki. Na szlaku siedziba nadleśnictwa w Żedni, dwie leśniczówki w Kozim Lesie i Kuberze, legendarny Królowy Most na rzece Płosce, cmentarz prawosławny w Królowym Moście i katolicki w Krynkach, kaplica św. Anny, rezerwat przyrody Pieszczana Góra, kościół w Krynkach z okazałą bramą cmentarną, mogiła powstańca z 1863 r. w Borsukowiźnie. Szlak łączy się ze szlakami Powstania Styczniowego i Wzgórz Świętojańskich oraz szlakiem Tatarskim Dużym. Szlak polecany również rowerzystom i narciarzom.

Dodano: 2010-01-30

Autor: Tekst i zdjęcia: Daniel Klawczyński

Tagi: wakacje na rowerze, Podlasie, Puszcza Knyszyńska

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB