Nadeszła idealna pora dla rowerowych eskapad. I nie jest wcale powiedziane, że aby było atrakcyjnie, należy jechać Bóg wie gdzie. A może właśnie nad Bug? Co powiecie na wycieczkę wzdłuż jednej z najpiękniejszych rzek w Europie? 
W drukowanym wydaniu bikeBoard 5/2009 (gdzie kupić) proponujemy jeszcze inną, bardzo interesującą wycieczką na wschód od linii Wisły. Całodniowa trasa wytyczona została doliną Dolnego Bugu oraz brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego. Naprawdę warto się wybrać!

Rowerem do Loretto
Trasa: Wołomin Słoneczna PKP - Duczki - Ostrówek - Proponowana wycieczka prowadzi przez ziemię wołomińską i dolinę rzeki Liwiec. Najciekawsze zabytki na trasie to kościoły w Postoliskach, Jadowie i Kamieńczyku, pałac w Chrzęsnem, klasztor w Loretto oraz zapomniany cmentarz żydowski. Od Urli trasa biegnie w pobliżu Liwca, dostarczając licznych okazji do kąpieli.
Trasa prawie na całej długości prowadzi utwardzonymi drogami o małym natężeniu ruchu. Jedynie 4 km od Ostrówka do Jasienicy i 3 km od Pustych Łąk do Kamieńczyka pokonuje się żwirową drogą. Dojazd na start np. pociągiem podmiejskim. Powrót - koleją lub przez Serock, trasą nad Bugiem.
Trasa: Wołomin Słoneczna PKP - Duczki - Ostrówek - Tłuszcz - Postoliska - Chrzęsne - Sulejów - Jadów - Borzymy - Urle - Puste Łąki - Loretto - Kamieńczyk - Wyszków PKP
Długość wersji podstawowej: 58 km
Długość wersji najkrótszej: 38,5 km
Długość wersji najdłuższej: 71 km 
Wołomin Słoneczna PKP (0 km). Trasa zaczyna się przy przystanku kolejowym Wołomin Słoneczna. Najpierw należy udać się 300 m na południe, a następnie skręcić w lewo, w drogę do Tłuszcza. Przejeżdżamy przez wsie Duczki i Stare Grabie, a we wsi Lipka skręcamy w lewo, na drogę na Klembów. Do Duczek prowadzi wzdłuż szosy wydzielona ścieżka rowerowa, dalej trzeba jechać jezdnią.
Wariant bocznymi drogami, przez Dobczyn i Klembów, ale z pominięciem Tłuszcza. Gdy skończy się ścieżka rowerowa, należy skręcić w lewo, w ul. Willową. Pokonujemy przejazd kolejowy (przystanek PKP Zagościniec) i zaraz za nim skręcamy w prawo. 500 m pokonujemy wzdłuż torów (ul. Parkowa), a gdy asfalt się skończy - skręcamy w lewo (ul. Wiosenna). Na następnym, dość skomplikowanym skrzyżowaniu należy odbić w prawo, w ul. Słoneczną. Poprzecinana progami spowalniającymi droga przez dłuższy czas wije się przez wieś, a na jej skraju przechodzi w nieutwardzoną drogę szutrową. 400 m dalej, w miejscu, gdzie droga dochodzi z powrotem do torów kolejowych, asfalt powraca. Skręcamy pod kątem prostym w lewo.
Dobczyn - wyjeżdżając na drogę z pierwszeństwem przejazdu, skręcamy w lewo (w prawo do przystanku PKP Dobczyn). W centrum wsi w prawo, a chwilę potem w lewo.
Klembów - ponownie najpierw skręcamy w prawo, a po chwili w lewo. Pokonujemy tory kolejowe. Wjeżdżając na drogę wojewódzką nr 636, należy skręcić w prawo. Szosa, mimo że wojewódzka, jest umiarkowanie ruchliwa. Mijamy Kozły, Wólkę Kozłowską, skrzyżowanie z drogą nr 634. W końcu skręcamy w prawo do Chrzęsnego, gdzie wracamy na podstawowy wariant trasy.
Można też wysiąść z pociągu dalej, w Tłuszczu lub Chrzęsnem, skracając w ten sposób wycieczkę o 15 lub nawet 20 km.

Dodano: 2009-05-31

Autor: Tekst: Pascal, opracował Daniel Klawczyński, zdjęcia: Zbigniew Kowalski

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB