Jeden rzut oka na mapę i wiadomo, o co chodzi. Oznaczone kolorem zielonym plamy rozciągają się w zasadzie wzdłuż całego kompleksu miejskiego na długości ponad 40 km. Położenie tak dużego, cennego przyrodniczo obszaru, jakim jest Trójmiejski Park Krajobrazowy (TPK), bezpośrednio na styku z dużą aglomeracją miejską stanowi ewenement na skalę Polski. Fakt ten wybitnie podnosi znaczenie rekreacyjne tego regionu. Z punktu widzenia cyklisty warunki są tam wręcz wymarzone...

Dlaczego? Teren jest mocno pofałdowany i w swym charakterze zbliżony do górskiego, czyli idealnie nadający się pod różnego rodzaju terenowo-przeprawowe zmagania. Posiadacze maszyn MTB, wybierając się latem nad morze, mogą mieć dwa w jednym - wodę i góry, las obok miasta. Jeszcze lepiej mają stali mieszkańcy Trójmiasta, bo dla nich zabawa zaczyna się często zaraz za furtką podwórka. Sam się o tym przekonałem odwiedzając kolegę, który dosłownie mieszka pod lasem, a przecież - jakby nie patrzeć - w mieście. I to niemałym, bo w Gdyni. Rozległe lasy Oliwsko-Darżlubskie, prawie 20 tys. ha lasów wchodzących w skład Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także Kępa Redłowska tworzą ogromny potencjał dla wszystkich, którzy lubią żyć aktywnie. „Oferta” szczególnie atrakcyjna dla preferujących wypady mountainbikowe. Teren obfi tuje bowiem w mnóstwo wzgórz morenowych, deniwelacje terenu sięgają miejscami ponad 80 m, a nachylenie zboczy przekracza często 40 stopni. Najwyższe wzniesienia mierzą ponad 200 m n.p.m. Infrastruktura imponująca: do dyspozycji jest kilkadziesiąt kilometrów wytyczonych szlaków rowerowych i setki nieoznakowanych, a także trakty piesze.
Obszar jest na tyle „nawigacyjnie” bezpieczny, że cywilizacja zawsze jest gdzieś niedaleko. O szczegółach już za chwilę, tymczasem serdecznie zapraszam na rower do Trójmiasta i w jego najbliższe okolice! (...)

Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydaniabikeBoard 7/2011 (gdzie kupić). Poniżej natomiast zamieszczamy kilka porad praktycznych dla chcących odwiedzić Trójmiasto z rowerem.

Trafnie zauważa Krzysztof Kochanowicz we wstępie do swojego artykułu „Szlaki i ścieżki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”: Potencjał naszych lasów to niezliczona liczba kombinacji ciekawych tras zarówno dla początkujących, jak i wyczynowych rowerzystów. Autor dodaje: Nie sposób jednak opisać wszystkich tras. Dlatego wybierając się na przejażdżkę dobrze jest zaopatrzyć się w mapę lub przewodnik.

Dodano: 2011-09-08

Autor: Tekst: Dominika Skonieczna, zdjęcia: Daniel Klawczyński

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB