Niepowtarzalne piękno tutejszych plaż docenił kwiat polskiego aktorstwa - w Dębkach bardzo często zdarza się spotkać twarz znaną z telewizyjnego ekranu. Kto nie przepada za leżeniem na słońcu, może skoczyć do groty albo pohasać po morenowych górach. Dnia starczy na wszystko, tutaj jest on dłuższy niż gdziekolwiek w kraju.

W papierowym wydaniu bikeBoard 6/2008 (gdzie kupić) przedstawiamy opis innej wycieczki z serii Pascal prowadzącej po najbardziej kultowych zakątkach Pobrzeża Kaszubskiego (okolice Jastrzębiej Góry, Dębek, Krokowej). Jeśli wybieracie się w ten rejon na wakacje to warto zaznajomić się z opracowaniem obu tych miejscówek.

Piknik nad jeziorem
To długa wycieczka, ale także świetna okazja, by zobaczyć sześć uroczych jeziorek pod Wejherowem. Jeżeli kogoś przeraża dystans, niech wybierze się na cały dzień i robi tyle postojów, ile mu się zamarzy. Trasa biegnie łatwymi drogami, które nie przysporzą kłopotów nawet początkującym. Pełna 54-kilometrowa wersja jest to wyzwanie godne zapalonych rowerzystów. Już samo pokonanie dystansu może być celem, ale trzeba pamiętać, że trasa prowadzi przez przepiękne okolice Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, warto więc z tego skorzystać i urządzić sobie piknik. Krótka wersja to coś w sam raz dla całej rodziny - miło spędzicie wolny dzień nad jeziorem. Skrót uszczupla zaplanowany dystans o ponad 10 km, ale wymaga krótkiej przejażdżki podmiejskim pociągiem do Rumi.

Rumia - leśniczówka Piekiełko - Gdynia - Chwarzno - leśniczówka Piekiełko - Bieszkowice - Wyspowo - Zbychowo - Reszki - Rumia
Długość wersji podstawowej: 47,7 km
Długość wersji najkrótszej: 36,3 km
Długość wersji najdłuższej: 54 km

Zaczynamy od opisu wersji skróconej. Ze stacji kolejowej w Rumi należy ruszyć w stronę Trójmiasta. Następnie skręcić w prawo w ul. Soboda i kierować się na mostek nad Zagórską Strugą. Rozpoczyna się podjazd asfaltową szosą, najpierw ul. Soboda, a następnie ul. Kamienną. Za nami 2,7 km. Kończą się zabudowania i asfaltowa droga łukiem skręca w lewo pod górę, natomiast na wprost odchodzi brukowana kocimi łbami droga - to jest właściwy kierunek. Na szczęście brzegami bruku biegnie ubita ziemna ścieżka, po której jedzie się wygodnie i przyjemnie. Ścieżka cały czas delikatnie wznosi się. Przed leśniczówką do drogi dołączają znaki czarnego szlaku (5,1 km). Należy kontynuować jazdę na wprost brukowaną drogą wraz z oznaczeniami czarnego szlaku. To jest miejsce, w którym zamknie się pętla tej wycieczki.
Skrócona wersja wycieczki kończy się przy leśniczówce Piekiełko. Ci, którzy zdecydowali się właśnie na taki wariant, na pewno nie zdążyli się zmęczyć - dystans dzielący Piekiełko od stacji w Rumi to zaledwie 8 km.

Gdynia (0 km). Trasa zaczyna się przy dworcu kolejowym Gdynia Główna. Ul. Dworcową należy ruszyć w stronę miasta, najlepiej chodnikiem. Za dworcem trzeba przejechać pod wiaduktem. Chodnik wyprowadza na wielopasmową ulicę. 300 m od wiaduktu w stronę Wejherowa znajduje się skrzyżowanie ze światłami, na którym skręcamy w lewo, w ul. Warszawską, a po chwili na kolejnych światłach - w prawą przecznicę (ul. Wolności). Jadąc cały czas ul. Wolności kierujemy się w stronę lasu. Punktem orientacyjnym będzie Szkoła Podstawowa nr 2. Około 2 km od dworca ul. Wolności kończy się. W lewo odbija ul. Elbląska i po około 300 m łukiem w prawo wprowadza do lasu (teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego). W tym miejscu rozpoczyna się szlak rowerowy. Szeroka leśna droga prowadzi pod górę. Cały czas należy kierować się dużymi znakami szlaku. (4,2 km) Skrzyżowanie szlaków rowerowych. Należy ignorować odbicia innych szlaków rowerowych na boki i konsekwentnie trzymać się kierunku na wprost.

Dodano: 2008-06-11

Autor: Materiały promocyjne Wydawnictwa Pascal

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB