Od czterech lat razem z dwoma kolegami odwiedzamy na rowerach kolejne wyspy bałtyckie. Są egzotyczne, jak nazwy, jakie noszą i znakomicie nadają się do rowerowej turystyki. Skandynawia jest rajem rowerzystów, ale nie tylko dlatego pobyt na wyspach jest tak relaksujący. Cisza, spokój i piękne wybrzeże. A na dodatek całkiem magiczne poczucie oddalenia od codzienności, jakie może być udziałem osób przebywających na wyspie.

Gotlandia Średniowieczna stolica
Visby, stolica Gotlandii, jest fascynującym miastem pełnym tajemniczych zaułków, wąskich uliczek i pięknych kamienic. Zabytkowe miasteczko otacza blisko 3,5-kilometrowy mur wysokości 11 metrów z trzema okazałymi bramami i 36 wieżami. Fortyfi kacja miała chronić mieszkańców zarówno przed najeźdźcami z zewnątrz, jak i przed buntującą się ludnością. Wszędzie widać czasy świetności tego hanzeatyckiego miasta, którego najstarsze budowle (albo ich ruiny) pochodzą z XII i XIII w.
Wieczorami rozświetlone knajpki i tawerny rozbrzmiewają gwarem, a w powietrzu unosi się zapach pieczonej jagnięciny. Szczególnego kolorytu miasto nabiera raz w roku, na początku sierpnia, kiedy odbywa się Medeltidsveckan - Tydzień Średniowiecza. To zresztą zadecydowało o wyborze terminu naszej podróży (32. tydzień roku). Przybywają licznie zastępy rycerskie, grupy muzykantów i kuglarzy oraz kramarze. Przez cały tydzień odbywają się turnieje, zawody strzeleckie, biesiady i pląsy. Wiele osób przebranych w średniowieczne stroje paraduje ulicami niczym na pokazie mody. Małe dzieci w zgrzebnych koszulkach śpią w drewnianych wózkach ciągniętych przez podobnie ubranych rodziców. Średniowieczne szaty nie przeszkadzają w korzystaniu z telefonów komórkowych i wyciąganiu pieniędzy z bankomatu, a nie sakiewki. W wielkiej biesiadzie, kończącej Tydzień Średniowiecza, na rynku Starego Miasta przy stołach zasiadło z nami prawie 700 osób. (...)

Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 7/2011 (gdzie kupić). Poniżej zamieszczamy natomiast porcję dodatkowych zdjęć, które nie ukazały sie w wydaniu papierowym.

Dodano: 2011-09-27

Autor: Tekst: Wojciech Choina, zdjęcia: Włodzimierz Amerski, Wojciech Choina

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920