Złoty Krąg, Hekla, Wyspy Vestmanneyar

Złoty Krąg, czyli najpiękniejszy islandzki wodospad Gulfoss, gejzer Strokkur a także miejsce pierwszego islandzkiego parlamentu Thingvellir.
W Thingvellir towarzyszy mi grupka rowerzystów z Polski. Spędziliśmy razem noc w namiotach po czym rozstaliśmy się w drodze. Parlament odbywał się w rozpadlinie która stanowi granicę dwóch płyt kontynentalnych. Piękny widok na jezioro Thingvallavatn uprzykrzają wszechobecne muchy.
Gejzer Strokkur wybija co kilka minut wodę na wysokość kilku metrów. Większość podróżników traktuje go jako punkt obowiązkowy. 10km dalej znajduje się wodospad Gullfoss który jest widokiem spektakularnym. Przy słonecznej pogodzie towarzyszy mu tęcza.
W drodze na wulkan Hekla mijam zielone tereny wokół wioski Fludir. Skracam drogę przez zaporę na rzece Thiorsa i błyskawicznie docieram do podnóży wulkanu Hekla na który maszeruje około trzech godzin. Na szczycie gwałtownie załamuje się pogoda co jest absolutnie normalne na Islandii pomimo dobrej prognozy.
Opuszczając Heklę udaje się na południe gdzie odwiedzam przed północą farmę Keldur. Biała noc i bezwietrzna pogoda spowodowała że to miejsce zapadło mi mocno w pamięć.
Kolejny dzień to jednodniowa wycieczka awionetką na wyspy Vestmanneyar. Tam wdrapuje się na dwa klify górujące nad portem. Wracam tego samego dnia aby kontynuować jazdę na południu Wyspy.Islandia Południowa

Dwa wodospady, Seljandfoss oraz 60-metrowy Skogarfoss. Hektary czarnej pustyni wulkanicznej na której leży wrak samolotu Douglas Dakota. Celem jest lodowiec Vatnajokull. Droga prowadzi przez pola zastygłej lawy z czasów erupcji wulkanu Laki. Lawa porośnięta zielonym mchem sprawia wrażenie miękkej i puszystej.
Lodowiec wita paskudną pogodą która ma się utrzymać jeszcze kilka dni. Zdobycie szczytu Hvannadalsnukhur odkładam na następną wyprawę.


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2011-11-16

Autor: Tekst, zdjęcie i filmy: Paweł Sitek

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920