Czym jest Islandia dla większości ludzi? Małą wyspą gdzieś na oceanie, na zimnej północy. Jednak jest grupka osób dla których jest to miejsce wyjątkowe, niezwykłe. Ja się do tej grupki zaliczam. Od ponad 20 lat. Jak to się stało?

Mając cztery lata oglądałem regularnie serial Manni i Nonni w telewizji. Serial został nakręcony na Islandii, wzruszający scenariusz, piękne widoki. I właśnie wtedy czteroletni dzieciak obiecał sobie że kiedyś do tego świata pojedzie. Nie wiedziałem jeszcze wtedy że to Islandia ani gdzie się znajduje, dopiero zaczynałem globusem kręcić. Ale marzenie w młodej główce się zasiało. Aby się spełniło musiało upłynąć ponad 20 lat.

Decyzja zapadła. Muszę to zrobić. Od razu wizja roweru z przyczepką z pełnymi sakwami którym przemierzam Wyspę Ognia i Lodu. Transport lotniczy z Warszawy nie stanowił problemu. Organizacja poszła sprawnie a co się działo dalej – zobaczcie sami.

Podziękowania dla Łukasza Brzostek i Pawła Spryszak za stworzenie muzyki bez której ten film by nie powstał.

Film dedykuje Agnieszce Gruszczyńskiej.

Półwysep Reykjanesbear

Pierwsze spojżenie na nieznany ląd jeszcze z powietrza. Lodowiec, dziwnie ukształtowany teren, rzeki lodowcowe. Pierwszy kontakt z Islandią. Port w Keflavik, latarnia morska w Gardur. Jest chłodno, ale nie czuje zimna. Liczy się droga – aby do przodu.
Półwysep Reykjanesbear na samym początku zaserwował dawkę otwartej przestrzeni i zjawisk geotermalnych. Brzeg Reykjanesta z latarnią morską z pionowymi klifami to widok niezapomniany. Wyprawa samotna, jednak od samego początku mam towarzysza który przemierza ze mną mój wymarzony świat. Wiatr!


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2011-11-16

Autor: Tekst, zdjęcie i filmy: Paweł Sitek

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920