Wyjrzyj za okno. Leje, Teraz termometr - zero. Zegarek, 17 i zbliża się zmrok. I znowu będzie zimno przez pół roku i błotne lawiny nie pozwolą na górskie eksploracje. Czy to koniec sezonu? Nie!!! Odstaw te antydepresanty! Są lepsze i zdrowsze sposoby, żeby oszukać tę wredną Królową Śniegu. Nie spodziewajcie rozwiązania łatwego ani przesadnie taniego. Wyjście z tej podłej sytuacji jest jednak na wyciągnięcie ręki. Więc może to dopiero początek najdłuższego sezonu rowerowego w Twoim życiu?
Na początek dowcip. W styczniu spotyka się dwóch rowerzystów. Jeden opalony a drugi blady. Blady pyta zjaranego: "Gdzie byłeś?" "Na solarium" odpowiada opalony. Owszem jest to jakiś sposób na przetrwanie zimy. Trenażer ustawiony przed telewizorem z włączonym kanałem Travel i solarium dwa razy dziennie. Podobno nie ma nic lepszego na depresję jak pobudzenie melaniny w skórze. A na to potrzebne jest światło. Może być z solarium. Ale lepsze jest naturalne słońce wzbogacone o witaminę J (jak Jazda).
Wyjazd na Gran Canarię opłaca się w różnoraki sposób. Po pierwsze ze względu na łagodny "wiosenny" klimat jazda rowerem jest nie tylko możliwa ale i bardzo przyjemna. Statystycznie zdarza się tu 2700 godzin słonecznej pogody rocznie. Po drugie temperatura wody w oceanie jest zawsze jednakowa i waha się od 18 zimą do 22 stopni przez resztę roku.
Rowerowanie
Jaki rower należy zabrać na Gran Canarię? Odpowiedź jest banalnie prosta. Po pierwsze trzeba zabrać rower szosowy, po drugie maratońskiego fulla i koniecznie mocne enduro. Mieszkając w Maspalomas warto sprawdzić ofertę wypożyczalni rowerów. Ponieważ przelot dwukołowego ulubieńca nie jest gratisowy (choć i z tym różnie bywa, za każdym razem trzeba sprawdzić to u przewoźnika) może okazać się, że lepiej na miejscu wypożyczyć jakiś pojazd. www.happy-biking.com oferuje naprawdę przyzwoite rowery MTB (Spece FSR sprzed sezonu, dwóch) i świetne szosówki. W mniejszych wypożyczalniach bywa gorzej i starzej.
Inne wyspy?
Na "wyspach wiecznej wiosny" ładniej jest pomiędzy grudniem a lutym. Spowodowane jest to znacznie większymi niż zwykle opadami. Nie sa one jednak uciążliwe i niemiłe. Wiosną i jesienią, szczególnie koło Wielkanocy i w okresie wakacyjnym panuje na Kanarach wzmożony ruch. Kto tylko może, powinien podróżować w innym okresie i będzie mieć większe szanse na fajny wypoczynek. Pomiędzy wyspami można się poruszać statkami i łodziami, przy czym pasażerskie wodoloty stanowią najpowszechniejszy wybór dla pasażerów EU. Ale ze względów ekonomcznych i ekologicznych polecamy zwykłe promy dla samochodów. Konkurują dwie linie:Fred-Olsen-Lines  i Transmediterranea .

Dodano: 2010-06-24

Autor: tekst i zdjęcia Miłosz Kędracki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB