Młody, uśmiechnięty chłopak czeka na nas na rogu brudnej, szarej ulicy, gdzieś na obrzeżach gwatemalskiej Antigui. Wskakuje na pakę naszego pick-upa, energicznym klepnięciem dłonią w kabinę sygnalizuje gotowość do jazdy. Żywo gestykulując prowadzi nas do swojego skromnego domu, w którym mieszka wraz z matką. Naszym oczom ukazuje się prymitywny, murowany budynek z metalowymi drzwiami. Próżno tu szukać bieżącej wody. Kevin prowadzi nas do swojego malutkiego pokoju, gdzie oprócz łóżka znajduje się cały jego skromny dobytek: ubrania, przybory szkolne, trofea piłkarskie oraz najcenniejszy skarb – ukochany rower.


Osiemnastolatek otrzymał go od fundacji Wheels 4 Life dwa lata t emu i podróżuje nim do szkoły, ponieważ jego rodziny nie stać, aby płacić 1 Quetzal (około 50 groszy) dziennie za dojazd autobusem. Kevin obecnie przygotowuje się do egzaminów na studia, jest bardzo ambitny i wie, że nauka to jego droga do lepszej przyszłości. Z ogromną pasją gra w piłkę nożną, ale na rowerze porusza się z manierą nowojorskiego kuriera – codzienną, dziesięciokilometrową drogę do szkoły pokonuje manewrując w ruchu ulicznym, a potem stromym, górskim zboczem pomiędzy stadami krów. Mógłbym się od niego nauczyć niejednego manewru!


Kilka miesięcy temu austriacki fotograf Stefan Voitl zapytał mnie, czy chciałbym dołączyć do niego i jego rodaka Toma Oehlera podczas ich rowerowej przygody w Gwatemali. Okazało się, że termin idealnie pokrywa się z moim zamiarem odwiedzenia tego miejsca wraz z projektem fundacji Wheels 4 Life, który zakładał przekazanie rowerów dla najbardziej potrzebujących mieszkańców tego kraju (...).


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 8/2015


Możesz też kupić e-wydanie

Dodano: 2015-08-14

Autor: Tekst: Hans Rey we współpracy z Tomem Oehlerem, zdjęcia: Stefan Voitl. Opracowała: Paulina Opoka

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920