Położone u północnych wybrzeży Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym, Lofoty są jednymi z najpiękniejszych wysp świata. Jak się okazuje, strome, górzyste zakątki tego archipelagu stanowią maksymalne wyzwanie nawet dla najbardziej zatwardziałych fanów kolarstwa górskiego.
Jednak pokusa przejechania nietkniętej dotychczas kołem roweru ścieżki w niektórych wypadkach jest silniejsza.

Miejsce to nie jest zbyt popularne wśród mountain bikerów. Preferują je raczej miłośnicy trekkingu z plecakiem, dla których jest to istny raj. Trasy piesze w tych ciężkich, górskich okolicznościach terenu są po prostu zbyt strome, żeby uskuteczniać tam off-road, zwłaszcza w południowej części archipelagu, dokąd planowaliśmy się wybrać. Członkami ekipy są: mój stary kumpel, były wyścigowiec Manfred „Mani-Shoot” Stromberg z Niemiec oraz ścigający się w enduro, Tobias Woggon. Przydałby się jeszcze ktoś, kto dobrze zna tamtejsze szlaki, najlepiej autochton z odrobiną krwi Wikinga…

Pociągająca egzotyka Północy
Tobias był tam rok wcześniej, ale bez roweru. Powiedział mi, że miejsce jest wspaniałe, ale nie był pewien, czy da się jeździć po tamtejszych szlakach. Brzmiało to dla mnie wystarczająco zachęcająco, by przyjrzeć się temu pomysłowi bliżej. Śnieg, lód i chłód – między innymi te skojarzenia wpadają do głowy, gdy mowa jest o wyprawie za koło podbiegunowe. Jednak klimat na Lofotach, pomimo ich usytuowania daleko na północy, jest zadziwiająco łagodny. Wszystko dzięki prądowi Golfsztrom, który sprowadza ciepłe wody i powietrze do tych arktycznych wód Morza Norweskiego. Wyjazd za „polar circle” oznacza również słońce w środku nocy, czyli dzień polarny (latem), zorze polarne (zimą), no i oczywiście, w tym wypadku - wszak to Norwegia, także garść opowieści o Wikingach, którzy osiedlili się tam około 1300 lat temu.
Okazuje się, że na wyspach jest zaledwie kilku fanów MTB, z których większość (...)

Pełny test znajdziecie w bikeBoard 3/2014 (gdzie kupić)

Możesz też kupić e-wydanie magazynu

Dodano: 2014-03-05

Autor: Tekst: Hans Rey, zdjęcia: Manfred Stromberg, tłumaczenie: D. i D.

Tagi: turystyczny

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB