Wakacje w Chorwacji są dziś dostępne jak kiedyś wyjazd do Łeby czy Ustki. Jeśli jednak chcecie spojrzeć na uroki dalmatyńskiego wybrzeża z nieco innej perspektywy, zapraszamy na śmiałą wyprawę (150 km) pasmem górskim ciągnącym się niemalże równolegle do wybrzeży Adriatyku.

W Górach Velebit prędzej spotkacie niedźwiedzia, żmiję lub śliczną popielicę niż tłumy turystów kojarzone z tym krajem. Nie będzie tak leniwie jak na plaży, ale na pewno ciekawiej.
Od kilku miesięcy pedałujemy w jednym teamie. Była piękna uroczystość ślubna, huczne weselisko i jednego niestety zabrakło – wymarzonej podróży poślubnej. Zbyt wiele spraw stawało na przeszkodzie. Mieliśmy natomiast czas aby starannie wybrać cel, który przynajmniej teoretycznie spełniałby wszelkie nasze oczekiwania. Czy się udało? Dowiecie się po przeczytaniu naszej relacji. Jedno jest pewne - nie było konwencjonalnie. Powszechne wyobrażenie o poślubnych wojażach nijak nie przystaje do naszych przygód w duchu ostrej przygody enduro. Wiecie w czym rzecz? Góry Velebit, szczególnie gdy się człowiek porywa na przemierzenie ich wzdłuż, są trudne do poskromienia. Wymagają dobrej logistyki, rozplanowania sił i oszczędzania zapasów wody i picia. Taki ich urok i specyfika, że nigdy nie sprzyjały człowiekowi.


Uwaga na miny!
Dystans ok. tysiąca kilometrów, jaki dzieli nas od celu, przy sprzyjających wiatrach można pokonać za jednym zamachem. Nie spieszymy się jednak. Preferujemy boczne, atrakcyjne turystycznie szosy, zwiedzamy Europę autem. W czasie pauz, Dominika zbiera spadające z drzew orzechy włoskie, co uświadamia mi, że zaczęła się jesień. Dla nas ekstra! Wrzesień i październik to chyba najlepszy czas na wizytę w spalonych słońcem, niemal pustynnych, krasowych górach chorwackiego wybrzeża. W środku lata praży tu niemiłosiernie, a wiosną, w zacienionych i lesistych fragmentach zalega jeszcze śnieg.

Cały tekst znajdziecie w papierowym wydaniu bikeBoard 8/2014 (gdzie kupić)
Kup e-wydanie

Dodano: 2014-08-06

Autor: Tekst i zdjęcia: Dominika i Daniel Klawczyńscy

Tagi: wakacje na rowerze

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920