... Od 2 tygodni pada gęsty deszcz. Myślę tylko o jedzeniu. Głód doskwiera okrutnie. Komary, kleszcze i mieszki nie ułatwiają zadania, od 4 dni podejmujemy próbę przekroczenia rwącej rzeki Tompuda w górach Baruzinskich po wschodniej stronie jeziora Bajkał. W nocy kolejne wielkie drzewo padło od małego toporka. Niestety poleciało w złą stronę. Załąmka! To koniec! kolejnego nei damy rady, na odparzonych, spuchniętych i obolałych dłoniach pojawiłą się krew...

Historia
Jest zima 1941 roku. Północna Syberia. Z sowieckiego łagru pod Jakuckiem wydostaje się grupa siedmiu straceńców. Prowadzeni przez Polaka uciekinierzy przedzierają się przez Syberię, Mongolię, Pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje i po wielu miesiącach morderczego marszu docierają do Kalkuty w Indiach. Ich wyczyn przyćmiewa homeryckie wyczyny Ulissesa, to największa ucieczka w dziejach ludzkości.

W latach 50. ich losy zostały opisane w bestsellerowej książce Sławomira Rawicza Długi marsz, przetłumaczonej na 25 języków i wydanej w kilku milionach egzemplarzy.W 2009 roku John Dyson, dziennikarz Reader’s Digest, ujawnił, że Rawicz nie jest bohaterem Długiego Marszu. Wtedy po raz pierwszy świat usłyszał o Witoldzie Glińskim. W marcu 2010 roku udaliśmy się do Kornwalii, gdzie od 50 lat mieszka nasz bohater. W domu państwa Glińskich spędziliśmy 3 dni na długich i wyczerpujących rozmowach. Efektem naszej wizyty jest film dokumentalny „Długi Marsz Witolda Glińskiego”, emitowany w TVP2. Na podstawie tej prawdziwej historii znany australijski reżyser i scenarzysta Peter Weir stworzył filmowe, wielkie hollywoodzkie dzieło „The Way Back” - w polskim tłumaczeniu: „Niepokonani”. Film wszedł na ekrany polskich kin w kwietniu tego roku. (...)

Pełną opowieść z wyprawy zamieściliśmy w papierowym wydaniu bikeBoard 5/2011 (gdzie kupić).

Dodano: 2011-05-11

Autor: Tekst: Bartosz Malinowski, zdjęcia: Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż, Ba

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB