W kwietniowej turystyce z Pascalem przełamujemy stereotypy, udowadniamy, że w centralnej Polsce są miejsca, których nie powstydzi się nawet prawdziwy maratończyk, ani żaden inny pasjonat jazdy terenowej. Lądujemy w Parku krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.

Inną ciekawą opcję wycieczki po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich zaprezentowaliśmy w drukowanej wersji bikeBoard 4/2009 (gdzie kupić)

Dwa dwory i grodzisko

Polne drogi, garby, tereny zielone... Krótki, ale intensywny wypad za miasto? Owszem. W pobliżu Łodzi znajdziemy miejsca, gdzie można nabrać kondycji, przewietrzyć umysł i zmęczyć się jak diabli. I o to chodzi!

Trasę - ze względu na długość oraz kiepskie drogi, a także wzniesienia - wypada polecić kolarzom średnio zaawansowanym i wytrwałym. Wszelkie trudy rekompensują jednak „piękne okoliczności przyrody”. Jedzie się chyba najładniejszą i najbardziej znaną częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Po drodze atrakcje nie tylko przyrodnicze - dworki, kościoły i inne zabytki.

Trasa: Castorama i Real - park 3 Maja - ul. Lawinowa - ul. Henrykowska - ul. Pomorska - ul. Listopadowa - ul. Obłoczna - ul. Olkuska - ul. Nowosolna - ul. Grabińska - Grabina - Byszewy - Stare Skoszewy - Borchówka - Bukowiec - Dąbrowa - ul. Nad Niemnem - ul. Rogowska - ul. Wycieczkowa - ul. Strykowska - ul. Telefoniczna - ul. Matejki - park 3 Maja - Castorama i Real
Długość wersji podstawowej: 37,6 km

Castorama i Real (0 km). Rozpoczynamy przed hipermarketami Castorama i Real przy ul. Piłsudskiego. Ruszamy małą uliczką na zachód, zaczynając od hipermarketów. Skręcamy w prawo, na ul. Wydawniczą. Tuż przed pętlą autobusową można zjechać na prawy chodnik i okrążając od tyłu pętlę, znaleźć się naprzeciw kładki nad torami, prowadzącej do parku 3 Maja (700 m). Po zjechaniu z kładki asfaltową ścieżką przecinamy park w poprzek i wypadamy na ul. Małachowskiego. Skręcamy w prawo i dość spokojną asfaltową uliczką jedziemy wzdłuż parku. Na ulicy przy nowej hali na końcu parku często panuje duży ruch, zachowajmy zatem ostrożność. Przekraczamy ul. Niciarnianą i za szpitalem skręcamy w lewo, w Antoniewską. To pierwsza ziemna uliczka odchodząca w lewo. Wspinając się pod górę, docieramy do Lawinowej.
Ulica Lawinowa (3,1 km). Przy słynnym wiadukcie prowadzącym znikąd donikąd odbijamy w prawo, w Lawinową, dojeżdżamy do ul. Edwarda, przekraczamy na skos przejazd kolejowy i następnie asfaltowym odcinkiem ul. Lawinowej pedałujemy wzdłuż torów do ul. Henrykowskiej (4,5 km). To właściwie wiejska droga, zagubiona wśród pól. Skręcamy w lewo, cały czas oddalając się od torów kolejowych, i docieramy spokojnie do ul. Pomorskiej (5,3 km). Przekraczamy Pomorską. Trasa będzie trochę kluczyła uliczkami dzielnicy Stoki. Jedziemy nadal Henrykowską, aż do końca. Potem skręcamy w ul. Jędrowizna, która przypomina polną drogę biegnącą pomiędzy domami, a za chwilę w lewo, w Listopadową (5,9 km). Nie ma na niej asfaltu, ale nawierzchnia jest w miarę porządna, dobrze utrzymana. Niestety, dobra droga oznacza zwiększony ruch samochodowy. W tym rejonie trudno mówić o ulicach z prawdziwego zdarzenia - większość z nich to po prostu polne drogi, przy których stoi niewiele domów. Jedziemy do skrzyżowania, od którego ul. Listopadowa jest już wyasfaltowana, a wówczas skręcamy w prawo, w ul. Obłoczną (6,9 km).

Dodano: 2009-04-17

Autor: Tekst: Pascal, opracował Daniel Klawczyński, zdjęcia: Zbigniew Kowalski

Tagi: jeden dzień na rowerze, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Łódź i okolice

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB