Wśród bagien, lasów i jezior

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kajakarze - piękne jeziora, miłośnicy ptaków - perkozy i żurawie, cykliści - ciekawe leśne szlaki. To prawdziwie zaciszny fragment kraju, doskonale miejsce dla relaksu.

W papierowym wydaniu bikeBoard 9/2008 (gdzie kupić) przedstawiliśmy opis wycieczki, której „treścią” są przepiękne rewiry polskiego Polesia. Prezentowana trasa okrąża Poleski Park Narodowy, wiedzie przez malownicze wioski, które niekiedy sprawiają wrażenie żywych skansenów. Bardziej energiczni cykliści mogą wypuścić się na drewniane kładki, których kilka znajduje się w samym parku narodowym. W ten sposób można bliżej poznać tutejszy skarb - unikalną przyrodę podmokłych terenów, jakże charakterystyczną dla Polesia. Poniżej natomiast przedstawiamy alternatywną trasę w tym rejonie.

Trasa umożliwiająca dojazd z Lublina w rejon Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego prowadzi głównie bocznymi asfaltówkami (jedynie wyjazd z Lublina wymaga więcej wysiłku). Początkujący rowerzyści mogą zakończyć wycieczkę wcześniej, w Zawieprzycach. 

Trasa: Lublin - Jakubowice Murowane - Pliszczyn - Łysaków - Sobianowice - Bystrzyca - Zawieprzyce - Januszówka - Zezulin - Grądy - Krzczeń - Ryczka - Krasne

Długość wersji podstawowej (wjedną stronę): 43 km
Długość wersji dłuższej: 45 km
Długość wersji najdłuższej: 46 km
Stopień trudności: łatwa

Lublin Główny PKP. Start z pl. Dworcowego - należy się kierować na północny wschód (stojąc plecami do dworca - w prawo na skos), w ul. 1 Maja. Przecinamy pl. Bychawski i rondo na skrzyżowaniu z al. Zygmuntowską, przejeżdżamy na drugą stronę Bystrzycy i zjeżdżamy na rowerówkę prowadzącą brzegiem rzeki. Po chwili razem z nią wracamy na południowy brzeg Bystrzycy i kontynuujemy podróż na północny wschód.
Lublin - dworek Graffa (5 km). Trasa rowerowa kończy się na rondzie - pl. Rządu Ludowego RP. Jedziemy prosto przecinając ul. Mełgiewską i ul. Turystyczną, pokonujemy mostek na Bystrzycy i pedałujemy gruntową ścieżką na lewym brzegu. Po kilkuset metrach wyjeżdżamy na drogę z betonowych płyt. Mijamy mostek; dróżka zaczyna się oddalać od rzeki, klucząc pomiędzy ogródkami działkowymi (wg planu miasta - ul. Zawilcowa). Pojawia się żółty szlak pieszy. Na kolejnym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo i wspiąć się na skarpę. U podnóża kolejnej skarpy skręcamy w prawo w ścieżkę, którą poprowadzono żółty szlak dla piechurów i razem z nim zjeżdżamy na dół (widoczny na niektórych planach przejazd dołem przez ogródki działkowe jest zagrodzony).
Lublin Ponikwoda (6,8 km). Skrzyżowanie ulic (de facto dróg gruntowych) Wrzosowej i Szarotkowej. Zaczyna się tutaj czerwony szlak rowerowy do Woli Uhruskiej, który będzie nam towarzyszył do Zawieprzyc. Swoją drogą, ktoś musiał długo myśleć nad wyborem tego punktu - w szczerym polu, bez żadnych znaków szczególnych (dalej jest podobnie - liczący ponad 120 km szlak konsekwentnie unika większych miejscowości, stacji kolejowych i innych miejsc, gdzie potencjalny użytkownik mógłby go znaleźć). Ze skrzyżowania ruszamy dalej ul. Wrzosową. Czerwony szlak dla rowerzystów prowadzi tu razem z żółtym dla piechurów. (7,6 km) Za szlakami przejeżdżamy na drugą stronę linii kolejowej - teraz jedziemy ul. T. Grodzickiego (będzie pagórkowato).

Dodano: 2008-09-16

Autor: Tekst: Pascal, zdjęcia: Renata i Marek Kosińscy

Tagi: jeden dzień na rowerze, Polesie Lubelskie, Poleski Park Narodowy

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB