Od Kujaw po Kaszuby rozciąga się najokazalsza w Europie Środkowej fabryka tlenu - Bory Tucholskie. Tu wiosna zaczyna się wcześnie. Szukaliśmy jej na rowerach, penetrując urokliwe zakątki tego regionu. Czar wielkich lasów i jezior okazał się tak silny, że wracamy tam co roku. Zapach żywicy i sosnowych olejków eterycznych podziałał na nas uzależniająco.

Poniżej znajdziecie praktyczne informacje przydatne podczas organizacji wyjazdu w Bory oraz porcję zdjęć niepublikowanych w papierowym wydaniu.
Pełen tekst artykułu znajdziecie w bikeBoard 3/2012 (gdzie kupić).

Info praktyczne:
Większość potrzebnych informacji dotyczących interesującego nas terenu znajdziecie w bezpłatnym dodatku do przewodnika po niebieskiej ścieżce dydaktycznej „Piła Młyn”, czyli na mapie Park Narodowy „Bory Tucholskie” - Zwiedzanie w zgodzie z naturą. Niewielki arkusz w skali 1:45 000 ogarnia praktycznie cały park i najciekawsze okolice. W klarowny sposób wyszczególnione są wszystkie atrakcje w terenie, a na odwrocie mapy znajdziecie szerszy opis. Osobiście z pomocą tej mapy podróżowało mi się bardzo wygodnie. Trafiłem tym sposobem do miejsc tak unikalnych, jak Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie czy nad jezioro Moczadło, a także pod położony w głębi dużego kompleksu leśnego pomnik partyzantów Gryfa Pomorskiego. Na mapie zaznaczono praktycznie wszystkie ciekawostki, a nawet numery leśnych oddziałów, co ułatwia określanie swojej pozycji w terenie.

Ciekawe miejsca:
- Chojnice - jedno z bardziej urokliwych miast w Polsce. Posiada rozbudowany system fortyfikacyjny - pamiątka po władaniu krzyżackim: 3 bramy wjazdowe do miasta (Człuchowska, Młyńska i Gdańska) oraz 24 baszty, które wzmacniały mury obronne. Z tego czasu pochodzi przydomek Chojnic - „Brama Pomorza”. Warte zwiedzenia są również: Rynek Główny, kościół parafialny pod wezwaniem ścięcia św. Jana Chrzciciela (obecnie bazylika mniejsza), kościół pojezuicki pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, mury miejskie, Brama Człuchowska, Baszta Wronia, Baszta Więzienna, Baszta „Kurza Stopa”, Baszta „Dom Szewski”, spichlerze, ratusz.
- Charzykowy wieś położona ok. 6 km od Chojnic, nad brzegami Jeziora Charzykowskiego. Na tym największym w okolicy akwenie wodnym można uprawiać rozmaite sporty wodne, a na szerokiej piaszczystej plaży zażywać przyjemnych kąpieli słonecznych. Bogate zaplecze agroturystyczne.
- Swornegacie - piękna i malownicza kaszubska wieś o charakterze turystyczno-wypoczynkowym. Leży pomiędzy dwoma dużymi jeziorami: Karsińskim i Witoczno, połączonymi odcinkiem rzeki Brdy. Polecamy wizytę w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Nazwa miejscowości pochodzi od słów swora - oznaczającego warkocz spleciony z korzeni sosnowych, i gacenie, czyli umacnianie brzegów jezior i rzek za pomocą właśnie tych korzeni.
- Funka - maleńka miejscowość wypoczynkowa na granicy Borów Tucholskich i Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
- Klosnowo - dawny majątek ziemski, który pod koniec XIX wieku przeznaczony został pod zalesienie. Powstało tam wtedy też nadleśnictwo, a potem, w 1913 roku, zbudowano jedną z największych w Europie wyłuszczarni nasion. Dziś to ciekawy zabytkowy obiekt udostępniony do zwiedzania, gdzie można zobaczyć, jak kiedyś i jak współcześnie (w nowoczesnej hali) pozyskuje się nasiona z szyszek. Wyłuszczarnia to jeden z przystanków Leśnej Ścieżki Dydaktycznej „Klosnowo”.
- Tuchola - Stare Miasto z układem przestrzennym z przełomu XIII i XIV wieku, Muzeum Borów Tucholskich, fragmenty zachowanych murów miejskich.
- Woziwoda - jedna z najstarszych w Borach ścieżka przyrodnicza. To tutaj znajduje się słynny nawet poza granicami naszego kraju Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego (nadleśnictwo Wierzchlas). Można tu poczuć klimat pierwotnej puszczy pomorskiej.
- „Kręgi Kamienne” w Odrach nad rzeką Wdą - niepowtarzalny rezerwat archeologiczno-przyrodniczy. Miejsce tajemnicze i unikalne, którego powstanie wciąż nie jest jasne.
- Akwedukt w Fojutowie - największe „skrzyżowanie” rzek w Polsce (Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy). Położony na trasie Tuchola - Czersk.
- Świt: Uroczysko „Piekiełko” - jedno z najbardziej cenionych miejsc przez turystów. Położone jest nad rzeką Brdą nieopodal Tucholi. Koryto Brdy jest w tym miejscu niezwykle kręte, a jego brzegi poprzecinane są głębokimi erozyjnymi podcięciami. Natomiast w pobliskim nadleśnictwie Świt rośnie kilka 700-letnich dębów - okazałych pomników przyrody (m.in. „Dęby Napoleońskie”, „Dąb Wisielec”).
- Gołąbek - miejscowość na trasie Tuchola - Tleń. W niej warto przejść się (przejechać) ścieżką przyrodniczą „Jelenia Wyspa” oraz odwiedzić tamtejszy park dendrologiczny „Nad Stążką”.
- Bagno Grzybna - torfowiskowy rezerwat przyrody .
- Czapli Wierch - kolejny rezerwat przyrody utworzony w obrębie ok. 190-letniego lasu sosnowego, położony nad brzegiem jez. Słonego, miejsce lęgowe czapli siwej.
- Galeria sztuki „Gacanek" - centrum promocji piękna Borów Tucholskich w samym sercu borów, we wsi Gacanek.
- Muzeum Borów Tucholskich ul. Podgórna 3, 89-500 Tuchola, tel. 52/3342189, e-mail: muzeum@tuchola.pl
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek: 8.00-16.00
(w sezonie letnim również w soboty i niedziele: godz. 10.00-16.00)
- Muzeum Sygnałów Myśliwskich w Tucholi, ul. Nowodworskiego 9-13, budynek Zespołu Szkół Leśnych (www.sygnaly.tuchola.pl)

Dodano: 2012-03-05

Autor: Tekst i zdjęcia: Daniel Klawczyński, Dominika SKonieczna

Tagi: wyprawa rowerowa, bory tucholskie

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

Santa Cruz High Tower LT

Canyon Neuron AL 8.0

Rockrider XC100s

Fuji Supreme 1.1

Merida Scultura 5000

Bloki szosowe vs MTB