Sudety – to bez wątpienia najciekawsze pod względem krajoznawczym i turystycznym góry w Polsce.

Ich odkrywaniem nie zawiodą się miłośnicy przyrody, a zainteresowani architekturą i historią będą po prostu wniebowzięci. A my – fanatycy poznawania świata na dwóch kołach, czy będziemy usatysfakcjonowani? Nie mamy co do tego wątpliwości. Różnorodność krajobrazów i form terenu nie pozwala na nudę. To, co tam przeżyliśmy, to prawdziwy miód dla podniebienia mountain bikera. Zresztą – przeczytajcie naszą relację z tej ekscytującej wyprawy, a potem przeżyjcie to sami!

W numerze bikeBoard 10/2009(gdzie kupić) zamieściliśmy naszą relację z wyprawy po Sudetach. Poniżej natomiast zamieszczamy więcej szczegółów dotyczących odwiedzonych przez nas miejsc oraz dodatkowe zdjęcia z tej wyprawy, które nie ukazały się w wydaniu papierowym.

SUDETY – informacje praktyczne
Co wziąć na kilkudniowy rowerowy wypad w góry?

Sprzęt biwakowy:
plecak (35-40l)
śpiwór (mały i ciepły, najlepiej puchowy)
alumatę
plandekę lub mały namiot
czołówka
ciepła odzież (w tym dobre wełniane skarpetki)
metalowy kubek
nóż, łyżka, widelec
zapałki (koniecznie zabezpieczone przed wilgocią)
zapasy jedzenia i wody
kurtka przeciwdeszczowa

Sprzęt rowerowy – zapasowe części do naszego bika, dętki, łatki, pomka, spinki do łańcucha, kilka kropel smaru itp.

Ciekawe miejsca:
Góry Złote (czes. Rychlebskie Hory) – ciągną się od Przeł. Kłodzkiej po Przeł. Ramzowską (czes. Ramzovské sedlo) i przełęcz pomiędzy Pasieczną a Smrekiem (najwyższe wzniesienie - 1125 m n.p.m.). Pasmo podzielone jest przez Przeł. Różaniec.

- szczególnie polecamy odcinek szlaku granicznego od przełęczy Różaniec na górę Borówkową

- Złoty Stok: miasteczko zbudowane przez średniowiecznych górników na złożach skał złotonośnych; na obrzeżach Złotego Stoku mieści się podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Złota”; w okolicach miasta znaleźć też można kilka nieczynnych już kamieniołomów

- Jaskinia Radochowska (na zielonym ze Złotego Stoku do Trzebieszowic lub też na niebieskim szlaku z Przeł. Kłodzkiej do Lądka Zdroju)

- Góry Bardzkie - najdalej wysunięte na wschód środkowosudeckie pasmo. Ciągną się od Przełęczy Srebrnej na północnym zachodzie po Przełęcz Kłodzką na południowym wschodzie. Najwyższy szczyt to Kłodzka Góra - 765 m n.p.m.

- przepiękny kamienny most na Nysie Kłodzkiej, wzniesiony w latach 1516-1589, gruntownie przebudowany w początku XX w.

- słynne pruskie forty (Twierdza Srebrnogórska) oraz imponujące swoją wysokością nieczynne wiadukty kolejowe (na granicy z Górami Sowimi - na Przełęczy Srebrnej)

- Droga Krzyżowa, która prowadzi na szczyt Bardzkiej Góry

- Kalwaria na Bardzkiej Górze (582 m n.p.m.) nad Przełomem Bardzkim z barokową kaplicą górską NMP z 1619 – wg tradycji w tym miejscu w 1400 r. objawiłą się Matka Boża Płacząca. Obok skałka z odbitą stópką Matki Boskiej, przy której stoją kapliczki kalwaryjne.


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2011-11-27

Autor: Tekst i zdjęcia: Daniel Klawczyński

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920