W rozmowach z organizatorami imprez można dostrzec zawahanie, czy formuła zawodów, o jakich wiemy od lat, nie zużyła się. Ubiegłoroczny spadek frekwencji na maratonach można oczywiście tłumaczyć całym pasmem nieszczęść, jakie spadły na Polskę. Ale fakt pozostaje faktem, ludzi wystartowało mniej i mniej osobostartów zanotowaliśmy. Kompletnie nie pokrywa się to z subiektywnym odczuciem, że widać więcej aut z rowerami na dachach, więcej ludzi wyjeżdża na majówki, a ścieżki, na których kiedyś byłem sam, potem z kilkoma kolegami, dziś są regularnie pocięte śladami opon, a wokół miast wszędzie powstają hopki i bandy. No, nie jest tak?

Potrzeba odmiany nie dotyczy tylko ludzi w obcisłych. Freeride jest obecnie tym, czym było XC na przełomie wieków. Rozrywką kibiców umazanych keczupem i zalatujących piwem. Zawodowcy są całe lata świetlne z przodu, a porównanie produkcji fi lmowych do rzeczywistości wywołuje zażenowanie. Wielu z nas nie odnajduje swojego miejsca w bike parkach ani w sektorach maratońskich, bo jest w nich zbyt tłoczno i za dużo testosteronu. Szerokie sektory oznaczają wielką konkurencję, dlatego wynik wymaga ogromnie dużo poświęceń, oferując... no właśnie. Współczesne hopki i northszory są zbyt przerażające, a następstwa kontuzji bolesne i trudne do wytłumaczenia szefom. Dlatego wielu rowerzystów dopiero w wysokich górach znajduje radość z jazdy, adrenalinowe erupcje wywołane przez techniczne odcinki i kontakt z naturą. Presję sprowadzając jedynie do konieczności powrotu z trasy przed zmrokiem. Ale jest jeszcze trzecia strona medalu: w takim układzie mimo wszystko brak nam towarzystwa, ale i weryfi kacji prędkości i techniki jazdy. (...)

Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 5/2011 (gdzie kupić)

Dodano: 2011-05-19

Autor: Tekst: Antek Zuzak

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920