Dziesięć stron przygody z kaszubską ziemią to według Was dużo czy mało? No tak. Niby więcej niż przy standardowych relacjach z wypraw krajowych. Gdy jednak wsiądziecie na rower i ruszycie pod Diabelski Kamień mijając to wszystko co w kaszubskim krajobrazie najpiękniejsze sami zrozumiecie. Wsiąkniecie w Kaszuby jak woda w gąbkę, z równą łatwością absorbując magiczne widoki i wszystkie zasłyszane historie. Tylko uważajcie! Cykliści niezwykle łatwo uzależniają się od tutejszej tabaki. Potem powrót staje się przymusem.
Tym razem pokusiłem się o próbę stworzenia turystycznej monografii Kaszub, krainy z naszego, rowerowego punktu widzenia niezwykle atrakcyjnej. Dla tych, którzy zapragną odkryć ten fantastyczny zakątek kraju podsuwam garść informacji praktycznych.

Dojazd pociągiem
Najłatwiej dotrzeć do trójmiasta i wystartować z Gdyni lub Gdańska, dokąd prowadzi wiele kolejowych połączeń z całego kraju. Proponuję jednak start z bardziej dogodnych miejscówek, które wykluczają miejski zgiełk i tłok niebezpiecznych ulic. Jeżeli wycieczka miałaby się rozpocząć na północy dobrym miejscem startowym będzie Boże Pole Wielkie lub Strzebielino Morskie. Te dwie sąsiadujące miejscowości leżą przy głównej trasie kolejowej Gdańsk – Szczecin pomiędzy Wejherowem a Lęborkiem. Z Trójmiasta kursują tu liczne połączenia SKM, w których przewóz roweru jest bezpłatny. Innym dobrym miejscem na rozpoczęcie wyprawy po Kaszubach będą Chojnice. Tu także można dojechać pociągiem. W zależności od kierunku przybycia dojazd przez Piłę lub Tczew. Rozpoczęcie wycieczki w tym mieście pozwala zwiedzić zalesione obszary południowej części interesującego nas regionu. Próbując z Chojnic przedostać się do Kościerzyny namierzymy gros atrakcji znajdujących się w pasie pomiędzy tymi miastami. Poza tym do ważniejszych miast na Kaszubach zaliczyłbym Kartuzy, Gdańsk, Kościeżynę, Bytów, Lębork, Puck, Wejcherowo. Z każdego z tych miejsc możemy startować w interesujący nas fragment Ziemi Kaszubskiej. 
Noclegi
Osobiście nie korzystam z żadnej komercyjnej bazy noclegowej. Na Kaszubach podróżowałem zawsze z namiotem bądź korzystałem z gościnności licznej rodziny. W sezonie można znaleźć tu liczne pola namiotowe, istnieje także gęsta sieć obiektów agroturystycznych – wystarczy się dobrze rozglądać. Szczególne zagęszczenie kwater do wynajęcie i miejsc biwakowych znajdziecie w miejscowościach położonych nad większymi jeziorami.
Bardzo przyjemnym miejscem na bazę jest Leśne Schronisko "Łowców Przygód". Znajduje się ono w centrum tzw. “Małych Bieszczad”, bardzo interesującej części Kaszub, którą opisałem w artykule na lamach bB. Można tu zarezerwować nocleg nawet za 10 zl! Kontakt: Leśne Schronisko "Łowców Przygód", 84-218 Łęczyce, Łówcz Górny 21 Porzecze, tel./fax: (058) 676 26
Oprócz tego schroniska w sezonie na Kaszubach funkcjonują jeszcze inne: 
- Pod Dębem Schronisko Młodzieżowe
 Bytów , ul. Sikorskiego 35
 (0-58) 674-06-96 
- Schronisko Młodzieżowe
 Chmielno , ul. Gryfa Pomorskiego 33
 (0-55) 684-22-05 
- Schronisko Młodzieżowe
 Kartuzy , ul. Wzgórze Wolności 1
 (0-58) 681-18-17 
- Schronisko Młodzieżowe
 Żukowo , ul. Gdańska 7
 (0-58) 681-87-62 
Kilka schronisk znajdziecie także w części nadmorskiej Kaszub. 
Mapy
Jak każdy atrakcyjny region turystyczny również Kaszuby doczekały się szerokiego opracowania kartograficznego. Ze znalezieniem mapy, która opisuje ten fragment ojczyzny nie powinno być zatem kłopotu. Ja jednak chciałbym szczególnie polecić jedną mapę – moim zdaniem bezkonkurencyjną. Jest to mapa turystyczna zatytułowana: “Ziemia Kaszubska” w skali 1: 100 000 wydana przez Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera. Jej zaletą oprócz czytelnej treści jest to, że na jednym arkuszu mieści się niemal cały obszar Kaszub. Obejmuje ona Szwajcarię Kaszubską, Słowiński Park Narodowy, wybrzeże od Ustki do Gdańska a na południu sięga za Kościerzynę. Brakuje jedynie okolic Chojnic.


Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/bikeboard/domains/bikeboard.pl/public_html/smarty/plugins/function.x_paginator.php on line 35

Dodano: 2008-12-24

Autor: Tekst i zdjęcia: Daniel Klawczyński, rider: Michał Dudek, Dominika Skoniec

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920