Nie wszyscy wiemy, że ścieżki enduro Srebrna Góra należą do ogromnego kompleksu tras Strefa MTB Sudety, na który składa się aż 20 oznakowanych tras poprowadzonych głównie po szutrowych drogach bardzo ciekawego i tajemniczego obszaru. Imponująca jest łączna długość... werble... 497 km! To tylko trzy razy mniej niż suma długości autostrad w Polsce.


Szybki rzut oka na mapę wywołał na naszych twarzach wyrazy uznania, bo jej skala była dość mała i obejmowała ogromny teren. Dla miłośnika maratonów i długich dystansów w górach chyba nie ma lepszego miejsca.. Srebrna Góra oddziela pasmo Gór Sowich od Gór Bardzkich. Stojąc w centrum zadbanego miasteczka, raczej nie nazwalibyśmy tego kurortem górskim, ponieważ otaczały nas górki o wysokościach oscylujących w okolicach 700 m n.p.m. Miłośnicy nabijania przewyższeń nie będą jednak zawiedzeni, ponieważ różnice wysokości względnych są znaczne. Przykładowo trasa niebieska na odcinku 14 km ma do zaoferowania 1200 m w pionie. Trzeba być przygotowanym na mocne interwały. Poza niebieskim w Srebrnej Górze znajdują się punkty dostępowe do dwóch innych pętli maratońskich. Przybywając jesienią ubiegłego roku do Srebrnej Góry, byliśmy jednak nastawieni na tropienie wąskich i krętych ścieżek. Dlatego widząc Piotra Kurczaba na Epicu, lekko się zmieszaliśmy, ale już wkrótce mieliśmy się przekonać, że taki rower mu nie przeszkadzał a/ ostro dawać na ścieżkach enduro Srebrnej Góry, b/ parę miesięcy później stanąć na najwyższym stopniu podium Akademickich Mistrzostw Świata. Piotr jest w zarządzie Strefy i pełni funkcję jej administratora, a dziś stał się naszym przewodnikiem. Wszechstronny chłopak.


Wszystkie trzy trasy enduro zaczynają się w jednym miejscu, dzięki czemu prościej było poprowadzić optymalny podjazd. Mniej więcej połowa prowadzi asfaltem (uwaga, samochody!), po którym następuje szutrowa, w mojej ocenie (...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 7/2016

Możesz też kupić e-wydanie


Dodano: 2016-07-08

Autor: Tekst: Szymon Janik, zdjęcia: Miłosz Kędracki

Reklama


Aktualny numer

Piszemy m.in.

    Piszemy m.in. o:
  • lekkie koła do maratonu
  • Road Tour 2019
  • Andy - Apu Wamani
  • testujemy: Fulle XC, Ghost Kato 3.9 AL, KTM X-Strada 20, Trek Madone SLR 9 Disc eTap,Merida Silex 200, Scott Ransom 920