Połączenie aktywności fizycznej, zwiedzania, poznawania walorów Polski i odkrywania piękna kraju – to wszystko znajdziemy na szlakach rowerowych. W każdym regionie znajdują się warte uwagi odcinki, które można pokonać rowerem – niezależnie od tego, czy jest się profesjonalistą, amatorem, czy podróżuje się samotnie, z przyjaciółmi lub rodziną.

Prezentujemy 8 tras rowerowych o różnym stopniu trudności z całej Polski. Warto wybrać się na wyprawę po kraju w tym sezonie.


Więcej inspirujących wakacyjnych miejscówek na rower znajdziecie w bikeBoard 5/2017 oraz bikeBoard 6/2017 (gdzie kupić)


Opracowane szlaki turystyczne są podzielone ze względu na poziom trudności – od bardzo łatwych do bardzo trudnych odcinków. Dzięki temu każdy, zarówno początkujący miłośnik dwóch kółek, jak i profesjonalny kolaż, znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo na rowerowych turystów czekają atrakcje i zabytki, z których słyną dane regiony.


Spotkanie z żubrem
Odległość: 22 km
Czas: 1 dzień
Stopień trudności: bardzo łatwySzlak rowerowy znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym, który zaskakuje licznymi okazami fauny i flory – znajduje się tam aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Rowerową wyprawę warto rozpocząć w Narewce, gdzie jeszcze przed podróżą możemy zwiedzić cerkiew św. Mikołaja. Kolejny przystanek to Kosy Most, gdzie z platformy widokowej można podziwiać żubry. Finałem podróży jest Stare Masiewo – wieś otoczona pierwotną białowieską przyrodą. Idealne miejsce na odpoczynek od codzienności!


Pustynnym szlakiem
Odległość: 26 km
Czas: 1 dzień
Stopień trudności: łatwySzlak o długości ponad 26 km prowadzi przez jedyną w Polsce Pustynię Błędowską, gdzie można doświadczyć… fatamorgany. Poza pustynią na rowerzystów czekają też inne atrakcje. Po starcie z miejscowości Chechło, już na pierwszym postoju w Rodakach i Ryczówku znajduje się drewniany kościół pw. św. Marka z XVI/XVII wieku, a przy Księżej Górze skała zwana lokalnie „Paluszek”, ponieważ przypomina dłoń z … odpowiedź na szlaku! Na mecie w Kluczy znajduje się Czubatka, czyli punkt widokowy na całą Pustynię Błędowską.


Na mazowieckim szlaku
Odległość: 83 km
Czas: 1–2 dni
Stopień trudności: średni
W południowo-wschodniej części stolicy zaczyna się trasa idealna na weekendowe wycieczki rowerowe. Podróż mazowieckim szlakiem rozpoczyna się w Wawrze i również tam się kończy. Na trasie o długości 83 km warto zatrzymać się w: Otwocku i poznać tajemniczą historię „czarnej dziury”, Karczewie i znaleźć kapliczkę ufundowaną przez rowerzystów oraz w Czersku, gdzie można zwiedzić zamek i zobaczyć turniej rycerski. Dodatkowo, wracając do Warszawy, swoją rowerową wyprawę można urozmaicić zwiedzaniem parku zdrojowego w Konstancinie-Jeziornie oraz ogrodu botanicznego w Powsinie.


Rowerem po Dolinie Bugu
Odległość: 90 km
Czas: 1–2 dni
Stopień trudności: średniSzlak turystyczny Green Velo to prawdziwa rowerowa perełka – szlak o długości ponad 2 tys. km przechodzi przez 5 województw tj. lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. My proponujemy jednak fragment tej trasy między miejscowościami Mielniki i Jabłeczna. Na rowerzystów już na samym starcie czekają liczne atrakcje: synagoga, cerkiew Narodzenia Bogurodzicy czy kościół Przemienienia Pańskiego. Następnie, po przepłynięciu promem rzeki Bug (prom kursuje jedynie w nieparzyste dni miesiąca), warto zatrzymać się w Janowie Podlaskim, gdzie mieści się najpopularniejsza stadnina koni. Tutaj można zrobić sobie przerwę i skorzystać z atrakcji stadniny.


Kraina 100 jezior
Odległość: 99 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: średniWielkopolski szlak rowerowy o długości prawie 100 km to połączenie jezior i zabytków turystycznych. Podróż warto rozpocząć z samym sercu województwa, czyli Poznaniu – najlepiej obok jeziora Malta. To jednak dopiero początek wodnych atrakcji. Na trasie turyści mogą podziwiać zbiorniki wodne: jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie oraz 52 inne jeziora znajdujące się na tym odcinku. Miłośnicy zwiedzania znajdą w Szamotułach unikatowe zabytki – Zamek Górków oraz pierwszą w Wielkopolsce drukarnię. Warto zatrzymać się w Sierakowie, gdzie znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy, a zaraz obok najstarsza stadnina koni gorącokrwistych w Polsce.


Nadmorski szlak
Odległość: 170 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: średniSzlak rowerowy od Helu do Ustki to podróż śladami polskich latarni morskich. Już w Helu znajduje się pierwsza latarnia, kilka kilometrów dalej kolejna – w Jastarni (warto zboczyć z trasy i zobaczyć helskie fokarium lub najdalej wysunięty na północ punkt Polski w Jastrzębiej Górze). Następne latarnie znajdują się w Sasinie (latarnia na wydmie) oraz Ustce, gdzie podobno ukazuje się duch. Wartymi uwagi są również atrakcje w Świnoujściu – największa latarnia nad Bałtykiem, muzeum latarnictwa i ratownictwa morskiego oraz Woliński Park Narodowy.


Z niemieckim akcentem
Odległość: 339 km
Czas: 5 dni
Stopień trudności: średniSzlak o długości około 339 km łączący dwa kraje – Polskę i Niemcy. Kilkudniowa podróż swój start ma w Szczecinie, a pierwszy ważny punkt na odpoczynek we Frankfurcie nad Odrą (na trasie czeka też na rowerzystów duży podjazd o wysokości 110 m). Jednak atrakcje tego miasta, jezioro Helenesee, kościół Mariacki i muzeum Kleista, są warte rowerowego wysiłku. Trasę warto urozmaicić przeprawami w Gubinie (Baszt Bramy Ostrowskiej) oraz Parku Mużakowskim.


Śladami cerkwi
Odległość: 83 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: bardzo trudnySzlak w Beskidzie Niskim to prawdziwe rowerowe wyzwanie, ponieważ trasa prowadzi przez tereny górzyste – nawet 600-metrowe wzniesienia. Podkarpackie tereny to również kraina dawniej zamieszkiwana przez Łemków, gdzie zwiedzić można liczne zabytkowe cerkwie: greckokatolicką pw. św. św. Kosmy i Damiana, cerkiew św. Paraskewy, cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Cała trasa rozpoczyna się w Gorlicach – mieście, w którym zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa, a kończy w magicznej Dukli, której walory opisywał Andrzej Stasiuk.


Dokładną mapę szlaków rowerowych oraz wszystkie dodatkowe informacje niezbędne przed podróżą można znaleźć na blogu HRS.


Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-rowerze.html

Dodano: 2017-06-13

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Look 795 Aerolight
B'TWIN Ultra 940 CF
3T Exploro Team
Fuji Jari 1.3
Mondraker Podium Carbon R
Orbea Alma M-Pro
Scott Scale RC 700 Pro