Ujście Warty, a dokładniej obszar pomiędzy Kostrzynem, Słońskiem, Witnicą a Świerkocinem (czy nawet dalej na wschód pod Gorzów Wlkp.) to mozaika unikalnych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które tworzą jedną z najważniejszych ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Polsce. Właśnie z bogatą awifauną najczęściej kojarzymy to miejsce.

Po pełną wersję artykułu zapraszamy do sięgnięcia po papierowe wydanie bikeBoard 3/2011 (gdzie kupić), natomiast poniżej zamieszczamy garść praktycznych porad, które mogą pomoc w zorganizowaniu wycieczki po tych okolicach.

UJŚCIE WARTY - informacje praktyczne

Ważniejsze trasy:
• Rowerowy szlak obiektów sakralnych (fragment) Lubiszyn - Mosina - Mościce - Dąbroszyn - Kostrzyn (czerwony)
• Rowerowy szlak zakonów rycerskich (trasa nr 2) Dębno - Witnica - Słońsk (czerwony)
• Szlak Mosina - Witnica - Białczyk - Oksza - Boguszyniec - Studzionka (czarny, od Witnicy do Studzionki w fazie organizacji)
• Gostkowice - Świerkocin - Park Krajobrazowy „Ujście Warty” - Dąbroszyn (żółty, w fazie organizacji)
• Lubno - Nowe Dzieduszyce - Świerkocin - Przemysław - Krzeszyce (niebieski, w fazie organizacji)
• Oksza - Kłopotowo - Budzigniew - Głuchowo - Lemierzyce (niebieski, w fazie organizacji)

Atrakcje turystyczne:
Wycieczki ornitologiczne
Spływy kajakowe
Wędkowanie
Wycieczki rowerowe

Ciekawe miejsca:
Ścieżki przyrodnicze w Parku Narodowym „Ujście Warty”:
oznakowane:
- „Ptasim Szlakiem”
- „Przyrodniczy Ogród Zmysłów”
- „Mokradła”
- „Na dwóch kółkach przez Polder Północny”
nieoznakowane:
- II Most
- czatownia obserwacyjna
- Wałem od Słońska do przeprawy promowej w Kłopotowie
- Przyborów
- Oczyszczalnia Ścieków
- Górki- „Śladami bobrów”
- Stara pompownia Warniki
- nowa pompownia Warniki

Przyrodniczy Ogród Zmysłów - miniścieżki edukacyjne przy dyrekcji Parku Narodowego Ujście Warty w ChyrzynieMuzeum Łąki i rezerwat roślinności stepowej w Owczarach - unikalna na skalę krajową wystawa przyrodnicza poświęcona ekosystemom trawiastym Polski i świata w Stacji Terenowej Klubu Przyrodników. Po sąsiedzku mieści się gospodarstwo, gdzie hoduje się rzadką rasę owiec (wrzosówkę), kozy, koniki polskie. Kostrzyńskie Pompeje (ruiny Twierdzy Kostrzyn) - najciekawszy zabytek dzisiejszego Kostrzyna; pozostałości twierdzy uznawanej za arcydzieło sztuki fortyfikacyjnej. Do chwili obecnej przetrwały mury obronne, Brama Berlińska, Brama Chyżańska, dwa raweliny, trzy bastiony oraz fosy wewnętrzne.Wystawa Pamiątek Regionalnych w Słońsku - wystawa narzędzi gospodarskichPark Drogowskazów i Słupów Milowych w Witnicy - rodzaj ścieżki dydaktycznej, której główną ideą jest „droga” i jej szerokie, kulturowe oraz historyczne znaczenie. Browar w Witnicy - browar regionalny o ciekawej, sięgającej pierwszej połowy XIX wieku, historii. Liczne rodzaje wytwarzanego tu trunku to po prostu rarytasy, perełki sztuki piwowarskiej. Przykładem jest Black Boss Porter, uznawany w Szwecji za piwo ekskluzywne. Jedyny w Polsce producent piwa kąpielowego.Niezwykłe muzeum płk. Czesława Chmielewskiego - prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego w WitnicyKościół i ruiny Zamku Joannitów w Słońsku - ruiny spalonego w latach 70. XX w. zamku. Pierwotnie stał na tym miejscu XIV-wieczny zamek gotycki. Dawna siedziba balliwa Joannitów.Muzeum Martyrologii Sonnenberg w Słońsku - cmentarz ofiar byłego obozu i więzienia z pomnikiem upamiętniającym miejsce zbrodni i ofiar faszyzmuPark Dinozaurów w Nowinach Wielkich - największą atrakcją jest 700-metrowa leśna ścieżka edukacyjna z czterdziestoma naturalnej wielkości modelami prehistorycznych gadów.Kaplica templariuszy w Chwarszczanach - dawna kaplica komandorii templariuszy z powstającym obecnie muzeum dotyczącym dziejów zakonów rycerskich.Imprezy cykliczne:Dni MokradełZloty Obywateli Rzeczpospolitej PtasiejSpotkania z Łąką i z SademRajdy rowerowe Szlakiem bocianówŚwięto KrowyŚwięto RybyDni Twierdzy

Baza informacyjno-agroturystyczna:
Biuro Turystyki Przyrodniczej Dudek
Stacja Pomp 266-436 SŁOŃSK
tel./fax: (95) 757 22 12
tel. kom.: 0-607 081 317
e-mail: hoopoe@hoopoe.com.pl

Przydatne linki:
www.hoopoe.com.pl/ujscie_warty
www.pnujsciewarty.gov.pl/turystyka.htm www.parki.pl/parki_narodowe/ujscie_warty_pn/edukacja/sciezki.htm www.eko.org.pl/lkp/ekoregion_warta/6/sciezki_przyrodnicze.html www.ziemialubuska.pl/29,16,,.html www.kp.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=56&Itemid=103 www.ziemialubuska.pl/65,297,,.html www.browar-witnica.pl/cms/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1 www.templariusze.org/artykuly.php?id=2
www.chwarszczany.pl/
www.park-dinozaurow.pl/

Dodano: 2011-03-07

Autor: Tekst i zdjęcia: Dominika Skonieczna, Daniel Klawczyński

Tagi: Parki Narodowe, Ujście Warty

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory