Czterodniowa wycieczka przez Sudety Plan wyprawy był prosty. Przejechać jak największy kawał Sudetów, zaliczając po drodze: Śnieżnik, Góry Orlickie i Broumovské Stěny. Tak naprawdę moją wyobraźnię najbardziej rozpalało jedno zdjęcie. Głęboka dolina ograniczona pionową bazaltową ścianą. Wzdłuż samej krawędzi ścieżka...
Niniejszy artykuł jest uzupełnieniem do tekstu z numeru bikeBoard 2/2005 (gdzie kupić)


Dzień pierwszy
Wyprawę rozpoczynamy w Głuchołazach, a to z prostego powodu, można w pobliże tej miejscowości dostać się pociągiem. Z Nysy jest sporo połączeń. Należy wysiąść na przystanku Nowy Świętów. lub przystanek dalej w Szybowicach. Z obu miejscowości do Głuchołazów jest około 10 km. Miasto leży na pograniczu Sudetów i Niziny Śląskiej, u podnóża Gór Opawskich i graniczy z Republiką Czeską. Najlepiej zaplanować sobie podróż tak, aby spędzić noc w Głuchołazach i spokojnie wyruszyć rano.
Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach
Plac Basztowy 4a
48-340 Głuchołazy
tel. 77/ 40 92 119
e-mail cit@glucholazy.pl  
Z Głuchołazów ruszamy szosą w stronę przejścia granicznego Głuchołazy-Mikulovice oddalonego o około 3 km od miasta. Po Czeskiej stronie granicy, żeby uniknąć ruchliwej szosy, wjeżdżamy na czerwony szlak, a w Mikulovicach przełączamy się na zielony. Za Mikulovicami pierwszy bardziej stromy podjazd po gruntowej drodze. Po około 1 km zielony szlak łączy się z trasą rowerową oznaczoną numerem 54. Po drodze mijamy lotnisko Aeroklubu Jesenik i dojeżdżamy do asfaltowej drogi. W tym miejscu skręcamy w lewo opuszczając zielony szlak i pedałujemy pofałdowanym terenem do miejscowości Pisečná. Tu skręcamy w prawo na niebieski szlak i zaczynamy prawdziwą przygodę. 14 km od Głuchołazów mijamy Jaskinie Na Szpiczaku znajdującą się w zboczu góry Szpiczak.
Pierwsza wzmianka o jaskini pochodzi z 1430 roku i jest to najstarsza wzmianka o jaskini w Europie środkowej. W 1884 roku jaskinia została po raz pierwszy udostępniona do zwiedzania. Wewnątrz znajduje się labirynt korytarzy i szczelin o długości przekraczającej 400 m ukształtowanych w dewońskim marmurze przez wodę z topniejącego lodowca. Trasa do zwiedzania ma długość 230 m, a jej przejście zajmuje około 30 minut. Przeciętna temperatura wewnątrz to 8,3°C. Jaskinię można zwiedzać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) od godz. 9 do 16 w miesiącach od kwietnia do października. Bilet normalny kosztuje 40 koron, ulgowy 20. Jeśli ktoś chce robić zdjęcia musi dopłacić jeszcze 10 koron.

Dodano: 2005-02-27

Autor: Tekst i zdjęcia: Miłosz Kędracki, Marcin Wielkiewicz

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory