Nostalgiczne, romantyczne, garbate, idylliczne, tajemnicze, mgliste, słoneczne i jakie tylko chcecie. Takie mogą być tylko Mazury. Przyjedź, a na pewno się nie rozczarujesz. Tym razem proponujemy dwie Pascal - owskie propozycje wycieczek po krainie wielkich jezior i mazurach garbatych. Pierwsza z nich to pętla dookoła największego w Polsce jeziora, druga zaś z Ełku do Giżycka przebiega w scenerii bardziej górzystej. Obie jak zwykle opracowane tak aby po drodze nie przeoczyć tego co zobaczenia naprawdę godne.

Z pierwszą trasą zapoznać mogliście się w numerze bikeBoard 7/2007(gdzie kupić) . Poniżej natomiast prezentujemy alternatywną do zamieszczonej w wersji papierowej trasę dookoła największego w kraju jeziora. Start i meta - Ruciane-Nida.

Pojezierze Mazurskie to nie tylko jeziora i sport pod żaglami. To przede wszystkim na lądzie skrywają się osobliwości. W lasach i na polach znaleźć można pomniki przyrody, a także liczne ślady zawiłej historii, której ślady nie zawsze są tak oczywiste i widoczne. Trzeba trochę poszperać, by odkryć Mazury, jakich nie znamy. Reasumując - jest to propozycja trasy po przepięknych mazurskich plenerach, które potem milo wspomina się przez długie zimowe miesiące.

Tour de Śniardwy
Długa i dość trudna trasa wokół największego polskiego jeziora. Mniej więcej połowa dystansu prowadzi po asfalcie, reszta to drogi żwirowe, gruntowe, a czasem piaszczyste lub kamieniste. Poza sezonem trasa jest zdecydowanie trudna, bo nie kursuje prom w Wierzbie.
Wycieczka została opisana pod kątem osób stacjonujących w Rucianem-Nidzie, Wejsunach lub Niedźwiedzim Rogu, można też spokojnie dostosować ją do startu z Pisza, a nawet z Orzysza. Kto chciałby wyruszyć z Mikołajek, prawdopodobnie powinien przebyć trasę w przeciwnym kierunku, by nie mieć problemów ze zdążeniem na prom w Wierzbie. Kto ma wątpliwości, czy poradzi sobie z trasą, może ją rozłożyć na dwa dni z noclegiem np. w Okartowie, Nowych Gutach lub na jednym z pól biwakowych w okolicach jazu Kwik. Będzie wtedy pod dostatkiem czasu, by zobaczyć różne atrakcje.

*kursywą zaznaczone zostały warianty trasy

Ruciane-Nida – Guzianka – Wejsuny – Wierzba – Śniardwy – Mikołajki – Łuknajno – leśniczówka Łuknajno – Dziubele – Suchy Róg – Zdęgówko – Wężewo – Okartowo – Nowe Guty – PGR Kwik – Kwik – Zdory – Szczechy Wielkie – Jeglin – Karwik – jezioro Kaczerajno – Niedźwiedzi Róg – Końcewo – Wejsuny – Ruciane-Nida PKP
Długość wersji podstawowej z Rucianego: 86 km
Długość wersji najkrótszej (z Rucianego, z pominięciem Suchego i Niedźwiedziego Rogu): 80 km
Długość wersji najdłuższej (z Rucianego, przez Galindię, wokół Łuknajna, zaliczaniem punktów widokowych, wypadem na Szeroki Ostrów, odwiedzeniem śluzy Karwik i przejazdem nad jeziorem Gaik): 117 km
Długość wersji z Pisza z pominięciem Niedźwiedziego Rogu: 77 km
Długość wersji z Orzysza: 84 km
Przy dworcu PKP Ruciane-Nida ruszamy zaczynającą się naprzeciw dworca ulicą Mazurską i prawie od razu wjeżdżamy w las.

Dodano: 2007-07-09

Autor: Materiały promocyjne Wydawnictwa Pascal

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory