Od czterech lat razem z dwoma kolegami odwiedzamy na rowerach kolejne wyspy bałtyckie. Są egzotyczne, jak nazwy, jakie noszą i znakomicie nadają się do rowerowej turystyki. Skandynawia jest rajem rowerzystów, ale nie tylko dlatego pobyt na wyspach jest tak relaksujący. Cisza, spokój i piękne wybrzeże. A na dodatek całkiem magiczne poczucie oddalenia od codzienności, jakie może być udziałem osób przebywających na wyspie.

Gotlandia Średniowieczna stolica
Visby, stolica Gotlandii, jest fascynującym miastem pełnym tajemniczych zaułków, wąskich uliczek i pięknych kamienic. Zabytkowe miasteczko otacza blisko 3,5-kilometrowy mur wysokości 11 metrów z trzema okazałymi bramami i 36 wieżami. Fortyfi kacja miała chronić mieszkańców zarówno przed najeźdźcami z zewnątrz, jak i przed buntującą się ludnością. Wszędzie widać czasy świetności tego hanzeatyckiego miasta, którego najstarsze budowle (albo ich ruiny) pochodzą z XII i XIII w.
Wieczorami rozświetlone knajpki i tawerny rozbrzmiewają gwarem, a w powietrzu unosi się zapach pieczonej jagnięciny. Szczególnego kolorytu miasto nabiera raz w roku, na początku sierpnia, kiedy odbywa się Medeltidsveckan - Tydzień Średniowiecza. To zresztą zadecydowało o wyborze terminu naszej podróży (32. tydzień roku). Przybywają licznie zastępy rycerskie, grupy muzykantów i kuglarzy oraz kramarze. Przez cały tydzień odbywają się turnieje, zawody strzeleckie, biesiady i pląsy. Wiele osób przebranych w średniowieczne stroje paraduje ulicami niczym na pokazie mody. Małe dzieci w zgrzebnych koszulkach śpią w drewnianych wózkach ciągniętych przez podobnie ubranych rodziców. Średniowieczne szaty nie przeszkadzają w korzystaniu z telefonów komórkowych i wyciąganiu pieniędzy z bankomatu, a nie sakiewki. W wielkiej biesiadzie, kończącej Tydzień Średniowiecza, na rynku Starego Miasta przy stołach zasiadło z nami prawie 700 osób. (...)

Po pełen tekst artykułu zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 7/2011 (gdzie kupić). Poniżej zamieszczamy natomiast porcję dodatkowych zdjęć, które nie ukazały sie w wydaniu papierowym.

Dodano: 2011-09-27

Autor: Tekst: Wojciech Choina, zdjęcia: Włodzimierz Amerski, Wojciech Choina

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory