W tych stronach mówią, że chodzenie po bagnach wciąga. I coś w tym jest! Polesie ze w swoją tradycją ludową, czarami, strachami i upiorami szwendającymi się po mokradłach, z bogatą historią i jeszcze wspanialszą przyrodą zawsze mnie fascynowało. W jego krajobrazie zachowało się wiele oryginalnych akcentów, które coraz trudniej spotkać w dzisiejszym świecie.

Odkąd kilka lat temu po raz pierwszy odwiedziłem podmokłe obszary Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej z przyjemnością tutaj powracam. Najlepszą porą na wycieczkę jest wczesna wiosna, gdy cały ten podmokły, bogaty świat fauny i flory budzi się do życia. Najbardziej charakterystyczne dla tej krainy akcenty znajdziemy w Polskim PN. Poznanie niedostępnych zwykle terenów wodno-błotnych czy torfowisk umożliwiają kilometry drewnianych kładek, gdzie jazda przypomina zabawę z north shore. To tylko jeden z powodów, dla którego warto przyjechać tu właśnie z rowerem!

Po pełen tekst zapraszamy do papierowego wydania bikeBoard 3/2013 (gdzie kupić)

Poniżej prezentujemy garść informacji praktycznych oraz niepublikowane zdjęcia

Link do strony parku narodowego:
www.poleskipn.pl
Tu polecamy Waszej szczególnej uwadze zakładkę „Ciekawostki”, gdzie znajdziecie sporo informacji historycznych. Warto rzucić okiem zwłaszcza na te ostatnie karty historii. Poza tym spora garść wskazówek biwakowych w zakładce „Turystyka i Edukacja” (TUTAJ).

Miejsca godne odwiedzenia:
Urszulin – Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny Poleskiego PN (ul. Lubelska 3a), a w nim Punkt Informacji Turystycznej, gdzie sporo ciekawych wydawnictw i folderów można uzyskać. Tutaj też znajduje się Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego (wstęp bezpłatny), a obok budynku Ogród Dydaktyczny.
Załucze Stare – Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny, czynny od 1 kwietnia do końca października (godziny otwarcia i cennik na stronie parku); oryginalna biblioteka w jednym z domostw.
Sosnowica – „Dworek Kościuszki” (www.dworekkosciuszki.pl), będący również czarującym (i tanim!) miejscem noclegowo-wypoczynkowym; mało znana cerkiew z piękną dzwonnicą i prawosławnym cmentarzem; Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi (w ostatnich dniach lipca odbywa się coroczny Jarmark Holeński, który również gorąco polecamy).

Ciekawe szlaki:
Ścieżka przyrodnicza „Perehod”, „Spławy”, „Dąb Dominik”, Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Obóz Powstańczy”, Szlak turystyczny czerwony „Powstańczy” z Urszulina (przez Michałowską Grobelkę, pole namiotowe w Babsku, Wolę Wereszczyńską, rozszerzony o ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik”, Łomnicę, Zawadówkę, skąd można przeskoczyć na szlak czarny do ścieżki „Spławy”) do Muzeum w Załuczu Starym.
Kolejnym ciekawym wątkiem jest szlak czarny z Sosnowicy (przez Górki), skąd w miejscowości Zienki zmieniamy kierunek na Lipniak. Tu możemy zrobić pętlę do Pieszowoli, wskakując na konny szlak, a później zwiedzając dzikie stawy ścieżką „Perehod”. Po powrocie do Lipniaka polecamy szlak „Obóz Powstańczy”, a potem przejażdżkę skrótem do Wólki Wytyckiej (gdzieniegdzie widać stare oznaczenia biegnącego tu kiedyś szlaku). Stąd jest kilka opcji, np. powrót na południe do miejsca biwakowego w Babsku – szlak żółty, wycieczkę po północnych zakamarkach parku (do których zawiedzie również żółty szlak, ale w odwrotną stronę) czy rejonie Łowiszowa (w okolicy pole biwakowe i ciekawy pomnik) i Wytyczna.
W okolicach Urszulina interesującym miejscem jest pozostałość po grodzisku, cmentarzu i małej cerkwi w północnych rubieżach wsi Andrzejów.

Wypożyczenie roweru:
Co ciekawe, można zwiedzać ten interesujący region na rowerze nie posiadając go – w siedzibie parku jest możliwość wypożyczenia sprzętu za niedużą opłatą – ok. 15 zł za dobę (studenci itp. – 10 zł). Również w „Dworku Kościuszki” jest taka możliwość.

Noclegi:
Park przygotował dla turystów lubujących się w bliskim obcowaniu z naturą cztery miejsca biwakowe. Są one zlokalizowane w miejscowościach: Babsk (ok. 600 metrów od trasy Sosnowica – Urszulin); Łomnica Kolonia (skrzyżowanie ww. drogi Sosnowica-Urszulin i drogą do Łomnicy); Pieszowola (zjazd w ścieżkę przyrodniczą „Perehod” z trasy Sosnowica – Stary Brus), a także Łowiszów niedaleko Wytyczna. Szczegóły znajdziecie na: http://www.poleskipn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=131.

Dodano: 2013-03-18

Autor: Tekst i zdjęcia: Dominika Skonieczna, Daniel Klawczyński

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory