PISAŁEM NIEDAWNO, ŻE WEDŁUG SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO PWN ŚCIEŻKA TO «WĄSKI PAS ZIEMI WYDEPTANY PRZEZ LUDZI LUB ZWIERZĘTA ALBO SPECJALNIE PRZYGOTOWANY DLA PIESZYCH». A W BIELSKU-BIAŁEJ MAMY OKAZJĘ SKORZYSTAĆ Z NIEPRAWDOPODOBNEJ SIECI ŚCIEŻEK ROWEROWYCH. ICH DŁUGOŚĆ ALE PRZEDE WSZYSTKIM RÓŻNORODNOŚĆ JEST OSZAŁAMIAJĄCA, W TYM MATERIALE CHCEMY BLIŻEJ PRZYJRZEĆ SIĘ TEMU FENOMENOWI. PRAGNIEMY POSTAWIĆ GO JAKO WZÓR DO NAŚLADOWANIA W CAŁEJ POLSCE. DLATEGO PISZEMY O TYM, W JAKI SPOSÓB TE ŚCIEŻKI POWSTAJĄ. BO POWSTAJĄ WEDŁUG DWÓCH CAŁKIEM RÓŻNYCH SCENARIUSZY.


Na wschodzie, w rejonie Koziej Góry i dalej aż po Szyndzielnię realizowany jest plan oficjalny, z budżetem, ciężkim sprzętem, projektami, zgodami i mozolnym trybem realizacji rozłożonym w czasie na dekadę. Na zachodzie, niepostrzeżenie dla ogółu społeczeństwa powstają ścieżki według wariantu guerilla na Magurze Wilkowickiej. Bielsko-Biała to „laboratorium”, w którym na żywym organizmie trwają badania, która z metod jest lepsza i skuteczniejsza. Równocześnie obserwujemy, czy istnieje szansa na ich równoległą egzystencję i czy jedno z rozwiązań nie zagraża drugiemu... Mój ulubiony bon mot staruszka Fishera idealnie się tutaj nada: największym wynalazkiem w historii MTB jest ścieżka. Zatem całkiem oczywistym jest, że opowiadamy się po stronie ścieżki, bez względu na to po której stronie bielskiej obwodnicy leży i gorąco kibicujemy każdej metodzie, dzięki której powstają miejsca, po których można z przyjemnością jeździć.


MAG N E S
Robię drugą nawrotkę i przejeżdżam obok parkingu. Pootwierane klapy i siedzący na zderzakach ludzie dopasowują ochraniacze. Po ziemi walają się buty, a rowery wręcz wyrywają się do jazdy. Szkoda mi czasu, żeby zrobić przerwę, tylko zachłannie rzucam się na podjazd. Kątem oka zauważam znaną/nieznaną sylwetkę, a mózg wykonuje miliardy symulacji i dopasowuje twarze do nazwisk zapisanych jak lista numerów w telefonie. Całkiem automatycznie (...)


Cały tekst znajdziecie w bikeBoard 3/2017 (gdzie kupić) Możesz też kupić e-wydanie

Dodano: 2017-03-15

Autor: Tekst: Miłosz Kędracki, zdjęcia: Piotr Staroń, Miłosz Kędracki

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Internet trenażerów

Szosowe opony na zimę

Polskie etapówki

Azory