... Od 2 tygodni pada gęsty deszcz. Myślę tylko o jedzeniu. Głód doskwiera okrutnie. Komary, kleszcze i mieszki nie ułatwiają zadania, od 4 dni podejmujemy próbę przekroczenia rwącej rzeki Tompuda w górach Baruzinskich po wschodniej stronie jeziora Bajkał. W nocy kolejne wielkie drzewo padło od małego toporka. Niestety poleciało w złą stronę. Załąmka! To koniec! kolejnego nei damy rady, na odparzonych, spuchniętych i obolałych dłoniach pojawiłą się krew...

Historia
Jest zima 1941 roku. Północna Syberia. Z sowieckiego łagru pod Jakuckiem wydostaje się grupa siedmiu straceńców. Prowadzeni przez Polaka uciekinierzy przedzierają się przez Syberię, Mongolię, Pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje i po wielu miesiącach morderczego marszu docierają do Kalkuty w Indiach. Ich wyczyn przyćmiewa homeryckie wyczyny Ulissesa, to największa ucieczka w dziejach ludzkości.

W latach 50. ich losy zostały opisane w bestsellerowej książce Sławomira Rawicza Długi marsz, przetłumaczonej na 25 języków i wydanej w kilku milionach egzemplarzy.W 2009 roku John Dyson, dziennikarz Reader’s Digest, ujawnił, że Rawicz nie jest bohaterem Długiego Marszu. Wtedy po raz pierwszy świat usłyszał o Witoldzie Glińskim. W marcu 2010 roku udaliśmy się do Kornwalii, gdzie od 50 lat mieszka nasz bohater. W domu państwa Glińskich spędziliśmy 3 dni na długich i wyczerpujących rozmowach. Efektem naszej wizyty jest film dokumentalny „Długi Marsz Witolda Glińskiego”, emitowany w TVP2. Na podstawie tej prawdziwej historii znany australijski reżyser i scenarzysta Peter Weir stworzył filmowe, wielkie hollywoodzkie dzieło „The Way Back” - w polskim tłumaczeniu: „Niepokonani”. Film wszedł na ekrany polskich kin w kwietniu tego roku. (...)

Pełną opowieść z wyprawy zamieściliśmy w papierowym wydaniu bikeBoard 5/2011 (gdzie kupić).

Dodano: 2011-05-11

Autor: Tekst: Bartosz Malinowski, zdjęcia: Tomasz Grzywaczewski, Filip Drożdż, Ba

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Eagle???

Merida Big.Nine 6000 i Big.Nine 800

Kross Level 13.0

Kolarz - cukrzyk

Karpaty w trzech aktach