Nakładem Wydawnictwa CM ukazała się czwarta część przewodnika "Zapomniane miejsca Dolnego Śląska". Tom obejmuje część Niziny Śląskiej pomiędzy Oleśnicą a Głogowem, czyli prawy brzeg Odry.

W przewodnikach tej serii autorzy opisują miejsca, których się powszechnie "nie zwiedza" i się nie opisuje w tradycyjnych przewodnikach. Jakiego typu są to obiekty? Przede wszystkim zrujnowane pałace i dwory (jest ich na Dolnym Śląsku naprawdę sporo, właściwie w co drugiej miejscowości jest jakaś rezydencja), a także zrujnowane kościoły. W tomie czwartym "Zapomnianych miejsc Dolnego Śląska" te obiekty przeważają. Znajdują się tu także dawne zakłady przemysłowe (np. ruiny cegielni, wiatraki), porzuczony tabor kolejowy, zabytki militarne, dziwne pomniki oraz budowle parkowe (oranżerie, pawilony, kaplice grobowe).


Jest to już czwarty tom dedykowany Dolnemu Śląskowi. Pierwotnie planowane były trzy tomy, jednak po dokładnej inwentaryzacji w terenie, materiał rozrósł się na tyle, że musiał zostać podzielony na pięć tomów - i to samo tylko województwo dolnośląskie. W pierwszym i drugim tomie "Zapomnianych miejsc Dolnego Śląska" opisane zostały obiekty z terenów Sudetów. W trzecim - miejscowości z Niziny Śląskiej pomiędzy Świdnicą a Głogowem. W przygotowaniu jest jeszcze piąty tom: Wrocław i najbliższe okolice. Jednocześnie przygotowujemy także południową część województwa lubuskiego, która w większości jest historycznym terenem Dolnego Śląska.

Dodano: 2017-04-18

Autor: Źródło: Wydawnictwo CM, foto: Paweł Kisielewski

Reklama


Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby komentować

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Aktualny numer

Piszemy m.in.

Eagle???

Merida Big.Nine 6000 i Big.Nine 800

Kross Level 13.0

Kolarz - cukrzyk

Karpaty w trzech aktach